Chudnutie – Metódy na zhadzovanie kilogramov II.

Za účinný prostriedok redukcie telesnej hmotnosti sa považujú telesné cvičenia. Vo všeobecnosti platí, že obezita je dôsledkom predovšetkým nedostatku pohybu a nadmerného energetického príjmu. V dnešnej pretechnizovanej dobe, kde je pohyb zredukovaný na minimum, musí človek buď obmedziť do veľkej miery to čo je, alebo sa venovať pohybovým aktivitám. Svalovou prácou dochádza ku spaľovaniu energie a kladne pôsobí aj v kombinácii s diétami. Pravdepodobnosť rozkladu telesných bielkovín (svalov) je u diét s veľmi nízkym príjmom energie vysoká. Pri vhodnom kombinovaní s pohybovou aktivitou sa však aj tu dá docieliť, že energetický deficit bude pokrývaný z tukových zásob. Pri svalovej činnosti dochádza k mobilizácii tukov hormonálnou cestou. Pre celkové chudnutie tak nie je dôležité zaťažovať len najproblematickejšiu časť tela, ale zapojovať do pohybu predovšetkým veľké svalové skupiny, ktoré spália viac energie (napr. nohy). Tuk bude odoberaný zo zásob z celého tela.

Chudnutie - Metódy na zhadzovanie kilogramov

Telesnou činnosťou dochádza k úbytku tuku a formovaniu postavy. Zmenu proporcií je možne ľahko zmerať krajčírskym metrom, alebo ju spozorovať na oblečení. Tieto zistené zmeny by mali byť dôležitejšie ako telesná hmotnosť. Tá totiž nemusí byť výrazne nižšia, pretože športovaním dôjde k spevneniu a zosilneniu svalstva – telesných bielkovín, ktoré viažu veľa vody. Kým adaptácia na záťaž znamená zväčšenie objemu svalov, pri ukončení športovania bude prispôsobenie znamenať ich úbytok. Paradoxne tak nešportovaním dôjde k menšiemu zníženiu hmotnosti (asi o 1 – 2kg). Často sa však stane, že po tomto krátkom období chudnutia sa začnú kilá vracať, ale v podobe tukového tkaniva. Stáva sa to zraneným športovcom, zvyknutým na veľké dávky jedla, ktoré plne zodpovedajú ich športovej záťaži. Počas zranenia však porcie často ostanú, ale výdaj už nie…

Aké aktivity sú najvhodnejšie? Vo väčšine zdrojov sa asi dočítate, že aeróbne vytrvalostné. Patrí sem rýchla chôdza, beh, plávanie, veslovanie, cyklistika a pod. Pri dostatočne dlhej aeróbnej aktivite nie je zvýšenie energetického výdaja zanedbateľné a kladne pôsobí na redukciu telesného tuku. Posilňovacie cvičenia môžu však taktiež pomôcť, ale trochu inak. Nárast svalovej hmoty znamená aj nárast požiadaviek na ich zásobovanie energiou. Ak by ostal príjem nezmenený, deficit by sa vykryl z tukových zásob (platí to však len pri vyváženej a pestrej strave.)

Liečivá

Ďalším spôsobom ako znížiť telesnú hmotnosť sú liečivá. Jednou z možností sú močopudné prípravky a preháňadlá, ktoré odvodňujú organizmus. Opäť sa teda nejedná o schudnutý tuk, ale krátkotrvajúci efekt úbytku vody. Ďalej sa telu nedostávajú potrebné živiny a dochádza k úbytku telesných bielkovín. Lieky určené na chudnutie fungujú na základe znižovania chuti do jedla, znižovania pocitu hladu, alebo urýchľovania metabolizmu. Vzhľadom k ľahkému vzniku návyku by malo ich užívanie podliehať dozoru lekára.

Na záver už len dodávam, že existuje ešte jedna osobitná skupina prostriedkov v boji s hmotnosťou. Patrí sem autogénny tréning a psychoterapia všeobecne.

Foto zdroj: thinkstock