Tetánia je čoraz viac rozšírené ochorenie, ktoré môže veľmi znepríjemniť život. Hoci nepatrí medzi tie, ktoré ho ohrozujú. Mnoho ľudí rôznych vekových kategórií sa stretáva s príznakmi tetánie, ktoré sú veľmi nepríjemné a stresujúce. Hoci sa príznaky ochorenia dajú liečiť, zvyčajne je veľmi ťažké identifikovať pravú príčinu, keďže príčin je veľmi široké spektrum.
Pre človeka trpiaceho tetániou je však nevyhnutné navštíviť lekára a postupovať podľa jeho pokynov, v opačnom prípade môže ochorenie skutočne do veľkej miery ovplyvniť život z fyzickej, no najmä psychickej stránky.
Tetania nie je tetanus
Na úvod je potrebné uviesť, že tetánia nie je to isté ako tetanus, proti ktorému bola väčšina ľudí zaočkovaná. Napriek tomu, že mnohí ľudia si tieto pojmy zamieňajú, tetánia je niečo celkom iné ako tetanus.
Tetanus je životu nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje nákaza baktériou Clostridium tetani. Baktéria spôsobí blokovanie uvoľnenia svalového sťahu prostredníctvom toxínu, ktorý produkuje, a dôsledkom tohoto javu môže nastať zastavenie dýchania a následná smrť.
Proti tetanu je u nás zavedené očkovanie a v prípade nákazy pri rýchlom lekárskom zásahu je možné postihnutého človeka úspešne liečiť.
Čo je to tetánia
Tetánia, alebo tetanický syndróm, je diagnóza, ktorá nie je život priamo ohrozujúca. Môže sa však postarať o veľmi nepríjemné chvíle. Vo všeobecnosti sa za hlavnú príčinu vzniku tetánie považuje minerálna alebo acidobazická nerovnováha v organizme.
Konkrétne extrémne nízke hladiny horčíka, prípadne vápnika alebo draslíka v medzibunkovej tekutine, v niektorých prípadoch extrémne nízke alebo vysoké hodnoty pH v organizme.
Príznaky tetánie sú rozdelené na akútne a nešpecifické (skryté alebo latentné). Nešpecifické príznaky sú dlhodobé a privádzajú pacientov k rôznym odborníkom, pričom tetánia sa v týchto prípadoch diagnostikuje veľmi ťažko.
Možné príznaky tetánie
Patrí medzi ne napríklad únava, strata energie, nespavosť, úzkosť, pocit vnútorného napätia, bolesti pri srdci, bolesti hlavy, svalové kŕče, kŕče v žalúdku a črevách, zvýšená citlivosť voči hluku a mnohé iné.
Keďže spektrum príznakov je skutočne bohaté, často je pri latentnej tetánii veľmi dlhá cesta k správnej diagnóze a adekvátnej liečbe. Pri vymenovaných príznakoch je vhodné navštíviť lekára a nechať si vyhotoviť hladiny minerálov v sére.
Podľa toho môže lekár ľahšie spozorovať a určiť príčinu príznakov a rýchlejšie odhaliť prípadnú tetániu.
Medzi akútne príznaky tetánie patria najmä kŕče prstov všetkých štyroch končatín, kŕče niektorých ďalších častí tela (najčastejšie drobných svalov okolo úst a nosa, prípadne svalov krku okolo hrtana, čoho dôsledkom je pocit nedostatočného dýchania a stres, strach z udusenia).
Medzi určujúce príznaky patrí aj hyperventilácia (príliš hlboké dýchanie) – tento príznak je zároveň aj čiastočným pôvodcom resp. faktorom, ktorý tetániu výrazne zhoršuje.
Hyperventilícia totiž znižuje podiel oxidu uhličitého v krvi, nastáva respiračná alkalóza a tým pádom klesá hladina vápnika alebo horčíka vďaka zhoršenej možnosti vstrebávania. Zároveň sa horšie okysličujče mozog vďaka vyššiemu pH a znásobujú sa príznaky tetánie.
Vhodnou pomocou pri týchto problémov je snažiť sa upokojiť a mať pri sebe vždy vrecko, do ktorého treba pravidelne dýchať. Dýchaním do vrecka sa upraví hladina oxidu uhličitého v organizme a nastane zlepšenie stresujúcich príznakov a pocitu udusenia.
Horčík, vápnik a vitamín D
Nedostatočná hladina oxidu uhličitého nastáva často aj pri športovaní, kedy športovec prirodzene rýchlejšie dýcha a prijíma viac kyslíka. Zároveń sa pri zvýšenom výkone svalov spotrebúva najmä horčík a teda aj počas vyčerpávajúceho športového výkonu môžu nastať nepríjemné príznaky tetánie.
V tomto prípade je dobré preventívne sledovať hladiny vápnika aj horčíka a dbať na to, aby sme každý deň prijali potrebné množstvo.
Ak príznaky nastanú, opäť pomôže upokojenie a prestávka v rámci ktorej dýchame do vrecka a doplníme tekutiny s obsahom potrebných minerálov.
Dôležitá je aj dostatočná hladina vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre účinné vstrebávanie vápnika.
Vitamín D získame najmä z pobytu na slnku, z rybieho oleja, niektorých plodín sušených na slnku (napríklad huby), z kakaa, kokosu, mäsa či vaječných žĺtkov.
Foto zdroj: thinkstock
Zdroje:
http://www.healthline.com/health/tetany#Treatments4
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tetanie
https://medicalphysiologyonline.wordpress.com/2008/01/16/what-is-the-difference-between-tetanus-and-tetany/