Operácia kolena (ACL) áno, či nie?

Nedávna štúdia z pred dvoch mesiacov (New England Journal of Medicine, Júl 22, 2010) opäť rozvírila dohady o tom, ako najlepšie liečiť pretrhnutý predný skrížený väz (ACL). V tejto štúdií, ktorú organizovala Univerzita Lund vo Švédsku, sa 121 výkonnostných atlétov náhodne rozdelilo do dvoch skupín. Všetci mali roztrhnutý predný skrížený väz a boli vo veku od 18 do 35 rokov.

Operácia kolena (ACL) áno, či nie

Jedna skupina po úvodnej fyzioterapií podstúpila kompletnú rekonštrukciu väzu a druhá skupina podstúpila iba fyzioterapiu (s neskoršou možnosťou operácie). Počas dvoch nasledujúcich rokov sa vykonávali vyčerpávajúce testy a hodnotenia kolena, jeho bolesti, funkcie i ďalších parametrov. Tieto boli vpísane do numerálnej stupnice, ktorého výsledkom bolo určité skóre. Čím vyššie skóre, tým lepší stav.

Na konci druhého roku terapie bolo výsledné skóre operovaného kolena 39,2 bodu a skóre kolena s konzervatívnou liečbou bolo 39,4 bodu. Inými slovami to znamená, že výsledok po dvoch rokoch bol takmer rovnaký a to i napriek zaužívane dogme, že operované koleno je ďaleko lepšie.

Autori štúdie sa domnievajú, že viacej ako polovica operovaných kolien by sa mala liečiť konzervatívne, to znamená cvičením.

Väčšina pacientov sú aktívny športovci, ktorí potrebujú urýchlený návrat do športového života. Preto ako prvú voľbu zvolia operáciu. Ich zaradenie do aktívneho života je potom ďaleko rýchlejšie a pocitovo majú svoje kolená stabilnejšie.

To však pravdepodobne neznamená, že ich kolená sú aj zdravšie, alebo dokonca v lepšom stave v akom boli pred operáciou. Podľa autorov:  „Stabilita je iba teória, ktorá síce je pravdivá, ale zdravotný dôsledok neovplyvní“.

V štúdií z roku 2009 (British Journal of Sports Medicine, Máj 2009) od Richarda Frobella PhD. a Stefana Lohmandera, M.D., PhD. sa zistilo, že rozdiel medzi operovaným a neoperovaným kolenom (s pretrhnutým ACL) po 10 rokoch je zanedbateľný. Obe kolená postihol rovnaký (vysoký) stupeň skorej artritídy kolien (bežný priebeh po roztrhnutí ACL). Takže operované koleno nebolo napriek aktivite zdravšie ako to neoperované.

Prečo teda absolvovať pomerne drahú operáciu kolien, keď klasická liečba má porovnateľné výsledky? Hlavnou príčinou môže byť ochrana ostatných častí kolena. V spomínanej štúdií sa totiž v operačnej skupine následne u 8% roztrhol meniskus. U skupiny s konzervatívnou liečbou to bolo až u 25% (1/4 pacientov). To môže byť zatiaľ jediný dôvod prečo ísť do operácie a neostať iba pri klasickej fyzioterapií.

Meniskus sa trhá najmä pri športoch (aktivitách), kde sa pivotuje a dopadá. Teda ak sa plánujete vrátiť do športu s týmito charakteristikami, je asi vhodnejšou alternatívou náhrada ACL.

Dnes Vám už mnoho kvalitných fyzioterapeutov povie, že je zbytočné absolvovať operáciu ACL, ak vykonávajúci pohyb je v predo-zadnej rovine (beh, cyklistika a pod.), alebo ak sa do športu neplánujete aktívne vrátiť.

Každopádne autori týchto štúdií (a nielen týchto, je ich naozaj pomerne dosť) odporúčajú začať s rehabilitáciou. Nehnať sa za každú cenu do operácie, pričom čas ukáže, či je naozaj potrebná. Taktiež odporúčajú ďalší výskum na ďalšie zistenie dlhodobých zmien v kolene s neoperovaným a operovaným ACL.

partofheart.eu

kondičný tréner: Mgr. Štefan Čuvala PhD. partofheart@partofheart.eu www.partofheart.eu

Foto zdroj: thinkstock