Skolióza predstavuje jedno z najrozšírenejších ochorení chrbtice. Z hľadiska anatómie a kineziológie je skolióza akékoľvek zakrivenie chrbtice vo frontálnej rovine. Takáto definícia však nie je úplná, pretože stavce často menia svoju polohu aj v rovine tranzverzálnej – teda rotujú. Povedané ľudskou rečou, skolióza je vykrivenie chrbtice do strany – vpravo, vľavo, alebo ich vzájomná kombinácia. Ak budeme brať takéto ponímanie doslovne, trpí skoliózou väčšina dospej populácie.
![]() |
Pravou skoliózou, ktorá sa už považuje za zdravotný problém, netrpí veľké percento ľudí, no ak do skolióz zahrnieme aj veľmi časté skoliotické držanie tela, malo by ju veľké percento ľudí a športovcov nevynímajúc. Tu však nie je poloha chrbtice ešte pevná – fixovaná.
Z hľadiska tvaru zakrivenia rozoznávame dva základné typy skoliózy. Za jednoduchý a najčastejší typ sa považuje tvar, kedy chrbtica pripomína písmeno C – tzv. Veľkooblúková skolióza. Druhým typom je skolióza v tvare písmena S – tzv. Kompenzovaná skolióza. Tu dochádza k vychyľovaniu stavcov vpravo, aj vľavo. Okrem zakrivenia v hrudnej časti (napríklad oblúk v pravo) je toto vychýlenie kompenzované vychýlením vľavo v driekovej časti.
Niektorí autori uvádzajú, že skolióza je do istej, nepatrnej miery potrebná, pretože si to vyžaduje vnútorné usporiadanie orgánov. V prípade však, že je zakrivenie priveľké, môže to mať negatívny dopad! Nielenže už na prvý pohľad odstáva jedna z lopatiek a jedno z ramien je vyššie ako druhé, vnútorné orgány sa taktiež prispôsobujú novému prostrediu. Skolióza sa totiž často nespája len s vychýlením do strán, ale aj s rotáciou stavcov okolo dlhej osi. Rebrá sa posúvajú a hrudník tak mení svoj tvar. Orgány sa v stiesnených miestach zmenšujú a naopak v iných miestach chorobne rastú. Skolióza zväčša nebolí, takže býva často podceňovaná!
Medzi najčastejšie príznaky patrí:
-
Vyčnievajúca lopatka
-
Jedno rameno vyššie ako druhé
-
Vykrivenie v driekovej časti
-
Zmena vzrastu človeka – zkrátenie trupu v dôsledku zväčšenia pravoľavých vykrivení.
-
Únava po dlhom sedení alebo státí
Aby bolo možné rozoznávať závažnosť ochorenia, používa sa meranie v stupňoch podľa Cobba:
1. stupeň A |
do 10° |
1. stupeň B |
do 30° |
2. stupeň |
do 60° |
3. stupeň |
do 90° |
4. stupeň |
nad 90° |
Poznámka: 1. stupeň A do 10° je zakrivenie, ktoré sa ešte nepovažuje za nezdravé, chybné.
Ako vzniká skolióza? Príčiny vzniku môžu byt rôzne. Až 80% skolióz však vzniká z neznámeho, nevysvetliteľného dôvodu a to vo veku 10 – 18 rokov. Percentuálne ňou trpia viac ženy. Takúto skoliózu označujeme ako idiopatickú. Medzi možné príčiny vzniku zakrivenia sa považujú genetické predpoklady, zápalové ochorenia chrbtice, úrazy chrbtice a podobne.
Existuje ešte jedno (aj z hľadiska športu) dôležité delenie skoliózy na:
-
funkčnú
-
štrukturálnu
U funkčnej je možné počas vyšetrenia vrátiť pasívne, alebo aktívne chrbticu do správnej polohy. Hovorime, že poloha ešte nie je fixovaná. V takýchto prípadoch do veľkej miery dokážu k náprave pomôcť špeciálne cvičenia. Znamená to, že ak sa takéto zdravotné oslabenie podchytí, dá sa pod vhodným vedením výrazne zmierniť. Pravdou však je, že sa zväčša zanedbá a po čase sa z funkčnej skoliózy stane skolióza štrukturálna, teda fixovaná. Tu sa už cvičením dá dosiahnuť podstatne menej a často u ťažších prípadov pomôže len lekársky zákrok.
Zdroj: Labudová J. : Teória a didaktika telesnej výchovy oslabených. Bratislava: SPN, 1984, 184 s. http://risc.upol.cz/~varek/pt/F/F1/skolioB.html http://www.mujweb.cz/zdravi/micheli/
Foto zdroj: thinkstock