Život s Bechterevom – Morbus Bechterev

Morbus Bechterev – ochorenie, ktoré postihuje najmä mužskú populáciu v mladom veku (15 – 30 rokov). MUDr. Pavel Šácha ho definuje ako systémové ochorenie osového skeletu, kĺbov a niekedy aj vnútorných orgánov. Typickým nástupom tejto choroby je tuhnutie a bolesť v chrbtovej oblasti, celková slabosť a únava, niekedy aj mierna anémia. Je jednou z chorôb, pri ktorých je v počiatkoch v liečbe nenahraditeľná špeciálne zameraná fyzická aktivita. Liečba pohybom sa nazýva kinezioterapia.

Život s Bechterevom

Pacientovi sa zostavuje pohybový plán, vhodné sú cvičenia zamerané na spevnenie chrbtovej muskulatúry, taktiež strečing svalov až do krajných polôh alebo dýchacie cvičenia. Odporúča sa tiež hydroterapia, zahŕňajúca plávanie, zostavy cvikov vo vode, masáže prúdmi. Nápomocné sú aj kúpeľné procedúry, rôzne zábaly a cviky s pomocou fyzioterapeuta. Osvedčilo sa bicyklovanie, pretože je šetrné ku kĺbom a vhodné na rozhýbanie celého tela. Okrem pohybu sa v liečbe uplatňuje aj podávanie medikamentov proti zápalom a bolesti. Vhodná je substitučná liečba na podporu kĺbovej a kostnej výživy.

Iné je o Bechterevovi len čítať a iné je s ním žiť. Na skúsenosti a život s touto chorobou sme sa opýtali 22-ročného študenta Stanislava, ktorý je aktívnym športovcom. "Stuhnutosť cítim od bedrových kĺbov až po krk, bolesť tiež niekedy prechádza na hrudnú kosť. Väčšia stuhnutosť prichádza vo večerných a skorých ranných hodinách." Zdá sa, že najväčšou prekážkou, ktorú musí úspešne zdolávať, je pre Stana bolesť a stuhnutosť kĺbov a svalstva. Akú liečbu podstupuje?

"Najdôležitejšie je užívať tabletky (movalis, sulfasalazin, napsyn), potom treba pravidelný pohyb, nie dlhé sedenie, dobré je mať ortopedický vankúš pod zadok, treba naťahovať svalstvo, plávať a podobne."

Zima je pre bechterevikov pomerne nepríjemná, pretože sa musia neustále udržiavať v teple: "Treba sa vyhýbať chladu." Stano vedie aktívny život, zastáva názor, že pohyb mu v boji proti chorobe môže najlepšie pomôcť. Aktívne sa venuje bodybuildingu, volejbalu, nohejbalu, bicyklovaniu, plávaniu a momentálne opätovne začína s boxom. V minulosti sa venoval aj bojovému umeniu won hwa do, ktoré ho naučilo disciplíne a sebazapreniu.

Pri tomto nepríjemnom ochorení veľa závisí od toho, akým stupňom postihnutia človek trpí, pri prvých stupňoch je ešte pomerne zvládnuteľné viesť bežný aktívny život za súčasnej medikamentóznej a pohybovej liečby. Avšak pri posledných stupňoch (3, 4, 5) je život čoraz komplikovanejší a často pacientovi neostáva nič iné ako prijímanie medikamentov, pretože liečba pohybom u neho vzhľadom na rozsiahle zápaly kĺbov a neznesiteľné bolesti nie je možná.

Zdroje: http://www.celostnimedicina.cz/morbus-bechterev.htm http://www.bechterev.estranky.sk Foto zdroj: thinkstock/