Mononukleóza a šport

Mononukleóza je ochorenie vírusového pôvodu. Na stránke venovanej športu nachádza svoje miesto najmä preto, že postihuje mladých ľudí a dokáže zo športu vyradiť na dlhé mesiace! O tomto ochorení sa zvykne hovoriť, že je to choroba mladých ľudí, „choroba z bozkávania“. Prenáša sa predovšetkým slinami. Infekcia Epsteinovým-Barrovým vírusom, ktorá je za mononukleózu zodpovedná, nemusí byť však výhradne spôsobená bozkávaním. Keďže sa prenáša kvapôčkovo, je ju možné získať aj v spoločnosti, pitím z jedného pohára, z kolujúcej cigarety, ale aj napríklad z vody (plaváreň, sprchy a pod.). Pravdepodobnosť nákazy je však malá.

Kryoterapia

Väčšina dospelej populácie je už na EB vírus imúnna. V prevažnej miere je táto imunita daná prekonaným ochorením z detstva. Telo si tak obranyschopnosť (protilátky) uchováva a opätovne už choroba neprepuká. V ojedinelých prípadoch, keď je organizmus úplne vyčerpaný, alebo je znížená imunita, sa môže objaviť znova. Nikdy však už v takej sile ako po prvý krát.

Ak sa mononukleóza prejaví u detí, má zvyčajne mierny priebeh a odznie bez väčšieho povšimnutia. Niektorí ľudia sa vírusom nakazia ešte v detstve, no ten sa nemusí hneď prejaviť. Prepuknutie ochorenia sa môže dostaviť až oveľa neskôr, keď je telo vyčerpané a imunita oslabená. Ak mononukleózu dostane mladý, dospievajúci alebo dospelý človek, môžu byť príznaky väčšie a liečba dlhšia. Mononukleóza sa prejavuje ako angína so známymi povlakmi na mandľách. Za najčastejšie 4 príznaky patria:

  • Celková únava a slabosť
  • Zväčšené lymfatické uzliny (predovšetkým krčné)
  • Teplota 38 – 40 stupňov Celzia (dostavuje sa náhle a opäť na čas ustúpi. Najvyššia zvykne byť na večer.)
  • Zápal nosohltanu

Príznaky ako aj dĺžka liečby je rôzna a závislá od konkrétneho jedinca a veku. Medzi ďalšie príznaky ktoré sa môžu, ale nemusia objaviť pri mononukleóze patrí nechutenstvo, bolesť hlavy, zväčšenie pečene, zväčšenie sleziny, opuchnutie očí atď. Obvyklá liečba trvá asi 6 mesiacov. Keďže antibiotika na toto vírusové ochorenie neúčinkujú, je pre vyliečenie najdôležitejší kľud a diéta. Ak sú obe tieto zložky liečby dodržiavané môže byť liečba kratšia (niekedy aj o polovicu). Spravidla prvé 3-4 týždne toho človek veľa naspí a potrebuje kľud. Postupne sa stav zlepšuje a dôraz ostáva na spomenutej diéte. Telesná aktivita je však vylúčená aj naďalej! Ochorenie napáda pečeň a krvné pečeňové testy môžu vyzerať ako výsledky alkoholika. Aj to je dôvod, prečo je potrebné na dlhší čas na športovanie zabudnúť.

Ako by mala vyzerať diéta?

  • Jedlo prijímať v menších porciách 5 krát denne.
  • Strava musí byť ľahká, aby čo najmenej zaťažovala pečeň.
  • Obsahovať by mala celozrnné výrobky, chudé kvalitné mäso, nízkotučné syry, zeleninu a ovocie.
  • Je dôležité sa vyhnúť mastným jedlám (tukom) a príprave pokrmov vysmážaním. Jedlo by malo byť pripravované „na vode“.
  • Z vitamínov je dobré prijímať Béčko (na pečeň) a a E (antioxidanty).
  • Vhodné je sa vyhnúť polotovarom, ktoré obsahujú prídavné látky – „éčka“, čo znamená zbytočné zaťažovanie pečene. Dobré je tak kontrolovať obaly výrobkov a hľadať tie bez E kódov. Až tu si človek uvedomí, že to už dnes nie je vôbec ľahké…
  • Neprežierať sa.
  • Káva, čierny čaj, sladkosti. To sú ďalšie všedné veci, na ktoré je dobré na čas zabudnúť.
  • Vynechanie alkoholu je absolútna samozrejmosť!

Po vyliečení človek nemá následky. Vírus, tak ako aj protilátky v tele ostávajú. Človek má v drvivej väčšine toto ochorenie len raz za život.

Foto zdroj: thinkstock