Matej Tóth NIE JE nízkosacharidový

sacharidyPoznámka David: Po otvorenom komentári od Viktora Bielika som dostal do redakcie ďalší zaujímavý pohľad na výživu nášho vrcholového atléta Mateja Tótha:

V prvom rade by som chcel Matejovi Tóthovi zagratulovať k jednoznačnému víťazstvu a veľmi cennému druhému miestu v slovenských anketách Atlét roka 2015 a Športovec roka 2015.

Anketové výsledky boli len nevyhnutným vyústením jeho mimoriadne úspešného roka vyšperkovaného víťazstvom na atletických majstrovstvách sveta v chôdzi na 50 kilometrov.

Po zhliadnutí nedávneho rozhovoru s ním som sa len uistil v názore, že vrcholový športovec musí mať okrem fyzických predpokladov a talentu aj „hlavu“ na to, aby mohol dlhodobo napredovať a dosahovať špičkové výkony.

Rodina, životné priority, hodnotové nastavenie – všetko veľmi inšpirujúce a presahujúce rámec športu.

Uvedený rozhovor sa týkal predovšetkým zmien v jeho stravovacích návykoch, ktoré sa pozitívne odrazili aj na športovej výkonnosti.

O čo išlo

Matej Tóth prešiel za pomoci svojho výživového poradcu postupne z typicky vytrvalostnej, vysoko sacharidovej stravy s podielom energie zo sacharidov od 60 percent vyššie na nízko sacharidovú diétu, v ktorej by denný energetický príjem zo sacharidov nemal byť vyšší ako 20 percent z celkového energetického príjmu.

A skutočne, ako povedal pán Tóth v rozhovore, aj on si myslí, že pomer uhľohydrátov je u neho určite pod 20 percent. Jeho výživový poradca v reakcii na rozhovor dokonca odkázal na sociálnej sieti na nový článok od skupiny Jeffa Voleka a Stephena Phinneyho, a napísal, že, citujem:

„myslím že to už dlho nebude trvať a oficiálne odporúčania sa zmenia“ v prospech nízko sacharidovej diéty.

V tom článku porovnávali ultra-vytrvalcov na nízko sacharidovej (až keto-) diéte, s denným príjmom energie zo sacharidov okolo 10 percent (1.1 gramu na kilogram telesnej hmotnosti) s ultra-vytrvalcami na vysoko sacharidovej diéte (v priemere 59 percent energie zo sacharidov, 7 g sacharidov na kilogram telesnej hmotnosti). Naozaj zaujímavá štúdia, odporúčam prečítať si.

Čo z rozhovoru vyplynulo

Potiaľto je všetko v poriadku. Ale zarazila ma jedna vec. Z rozhovoru vyplynulo, že Matej Tóth si MYSLÍ, že pomer sacharidov je pod 20 percent. Nevie isto, ale myslí si.

Trochu zarážajúce na vrcholovej úrovni, kde sa všetko diagnostikuje a vyhodnocuje. Dokonca ani jeho výživový poradca, ho neopravil s odvolaním na nejakú analýzu jedálnička Mateja Tótha.

Podobný „pocitový“ prístup k výživovému poradenstvu by som nečakal od človeka, ktorý má vo svojom FB profile vetu „Bez dát si len ďalšia osoba s názorom“.

Jednodenný rozbor stravy pána Mateja Tótha

Matej Tóth energetický príjemm

Dovolil som si teda na základe rozhovoru urobiť jednodenný rozbor stravy pána Mateja Tótha. Trvalo mi to asi 7 minút, použité sú oficiálne slovenské databázy potravín.

Vedome som mierne pridal na gramáži mäsa. Trochu ubral gramáže na sacharidových jedlách ako ovsené vločky.  Nezarátal ani žiadne cestoviny alebo pečivo, aj keď Matej Tóth uviedol, že ich niekedy v týždni konzumuje.

Pridal som jednu dávku kukuričného škrobu, ktorého „inteligentnú“ variantu údajne konzumuje v rámci tréningov. Dole je printscreen z analýzy, v krátkosti to môžeme zhrnúť nasledovne:

Problém 1:

Keby pán Matej Tóth jedol len to, čo uviedol v rozhovore, jeho celkový energetický príjem by bol len okolo 1600 kcal. To je polovica toho, čo uvádza článok Jeffa Voleka a iné zdroje sledujúce vytrvalcov na nízko sacharidovej diéte.

Takýto nízky energetický príjem je dlhodobo veľmi rizikový vzhľadom na tréning s vysokým energetickým výdajom. Z toho mi vyplýva, že pán Tóth musí jesť viac, než uviedol v rozhovore. V kuloároch mi to potvrdili aj ľudia z jeho realizačného tímu.

Problém 2:

Nech rátam ako rátam, príjem energie zo sacharidov nie je pod 20 percent, ako sa nazdáva, ale 33 percent. Ak zarátam jednu normálnu dávku cestovín, hneď sme na 40 percentách. Teda dvojnásobná dávka energie zo sacharidov oproti niečomu, čo môžeme považovať na nízko sacharidovú diétu.

Tým nechcem povedať, že cesta Mateja Tótha v stravovaní je zlá. Naopak, zistil, že ani vo vytrvalostných športoch netreba neustále ládovať do seba veľa cukru a škrobu.

Špičkové výkony sa dajú podávať aj s pomerom pod 50 percent v strave z celkového denného energetického príjmu. Určite je to zaujímavá alternatívna cesta, len potrebuje viac vedeckých dát a praktických skúseností pred masovým uplatnením v praxi.

Čo tým chcem povedať?

V uvedenom rozhovore sa propaguje idea, ktorá sa ale v realite tohto konkrétneho prípadu vôbec neuskutočňuje. Tak trochu vodu kázať, a víno piť. Vyzývam zainteresovaných na opatrnosť pri propagovaní idey nízko sacharidovej diéty najmä medzi mládežou.

Ak by sa nejaký poctivý mládežník riadil striktne len tým, čo odznelo vo videu, nemuselo by to dopadnúť dobre. Podobné diéty s výraznejšou manipuláciou makro- a/alebo mikronutrientov si jednoznačne vyžadujú pravidelnú kontrolu (aj lekársku) ich reálneho priebehu odborníkom, a to nielen na vrcholovej športovej úrovni.

Pánovi Matejovi Tóthovi želám v olympijskom roku 2016 len to najlepšie, a nech takto o rok zasadne k vianočnému stolu s rodinou v plnom zdraví a so zlatou olympijskou medailou na stole!

Aktualizované 19.05.2016

Dovetok

Pred časom som napísal článok ako reakciu na video rozhovor Mateja Tótha s jeho výživovým poradcom Dr. Vladom Zlatošom. Vo videu odznelo, ako sa Matej Tóth stravuje v priebehu dňa a ako prešiel postupne z typicky vytrvalostnej, vysoko sacharidovej stravy s podielom energie zo sacharidov od 60 percent vyššie na nízko sacharidovú diétu, v ktorej by denný energetický príjem zo sacharidov nemal byť vyšší ako 20 percent z celkového energetického príjmu.

Mojím článkom som chcel predovšetkým poukázať na fakt, že ak by sa niekto riadil striktne tým, čo odznelo vo videu a bral to ako návod na konkrétne zloženie denného menu, jeho príjem energie zo sacharidov by nebol pod 20 percent, ale 33 percent. Čiže by nešlo o nízko sacharidovú diétu. Navyše by jeho celkový energetický príjem bol len okolo 1600 kcal. To je polovica toho, čo uvádzajú zdroje sledujúce vytrvalcov na nízko sacharidovej diéte. Ako som vtedy uzavrel „…z toho mi vyplýva, že pán Tóth musí jesť viac, než uviedol v rozhovore“.

Reakcia Mateja Tótha a Vlada Zlatoša na článok samozrejme prišla. Musím povedať, že to bola reakcia profesionálna a konštruktívna. V prvom rade urobili to, čo som v článku uviedol ako nevyhnutnosť vo vrcholovom športe – reálnu diagnostiku stravovania. Tieto dáta sme si s Vladom Zlatošom osobne prešli a celú záležitosť (dúfam) vydiskutovali. Nechcem tu rozoberať prílišné konkrétnosti stravovania nášho olympionika, je to možno tak trochu jeho „know how“. Vo svojom tréningovom týždni má dni, keď je nízko sacharidový. Má aj dni, keď sa podiel sacharidov blíži k 40 percentám, všetko v závislosti od tréningových potrieb. Dôležité je, že jeho denný energetický príjem je adekvátny a samozrejme vyšší, ako sa javilo z videa.

Ako sme sa zhodli s Vladom Zlatošom, apelujeme na všetkých, aby podobné videá a články nebrali ako konkrétne návody a rýchle všeobecne fungujúce recepty na úspech. To konečne ani nebolo cieľom ich uvedeného rozhovoru.

Verím, že môj článok zásadne nenarušil predolympijskú prípravu Mateja Tótha, ale že ho naopak posunul o kúsok ďalej v jeho profesionálnom prístupe k tréningu, minimálne v zmysle diagnostiky stravovania. Želám mu všetko dobré no a samozrejme aby sa z Nového sveta vrátil z brazílskym zlatom!

Foto č.1 zdroj: thinkstock