Keď snaha o zdravie ničí zdravie – Orthorexia nervosa

Ortorexia, ako typ poruchy stravovania, vznikla paradoxne ruka v ruke so snahou o zdravý životný štýl. Prejavuje sa posadnutosťou v snahe žiť čo najzdravšie. Všetko konanie ľudí postihnutých touto poruchou smeruje len k jedinému cieľu – žiť čo najzdravšie. Slovo orthorexia pochádza z gréckeh "orthos", čo znamená správna a "orexis" čo znamená chuť. Ľudia postihnutí orthorexiou si vytvárajú svoje vlastné špecifické pravidlá stravovania. Otázka stravovanie zaberá väčšinu ich času. Vypracovávajú si vlastné stravovacie postupy a presne plánujú čo, kedy, s čím a ako upravené zjedia. Mnohí z nich si nosia so sebou svoje vlastné potraviny, aby sa nestalo, že budú musieť siahnuť po niečom „zlom“, čo nebolo v pláne. Z potravín, o ktorých sa rozhodli, že sú nevhodné, majú panický strach a absolútne ich odmietajú.

Keď snaha o zdravie ničí zdravie - Orthorexia nervosa

Ľudia trpiaci touto poruchou sa väčšinou vyznačujú vysokým sebavedomím, keďže sú presvedčení o tom, že dokázali niečo, na čo ostatní nemajú dosť sily a sebaovládania.

Pokiaľ sa stane, že títo ľudia zjedia niečo zo zoznamu zakázaných potravín, cítia vinu a často sa za to trestajú napríklad väčším obmedzením potravy alebo dokonca hladovkou. V týchto rysoch pripomína táto poruchy iné poruchy stravovania ako sú anorexia či bulímia. Rozdiel medzi nimi však spočíva v tom, že anorektici a bulimici sa zaujímajú o množstvo potravy, kým orthorektici o jej kvalitu.

Jediná možnosť ako sa zdravo stravovať a nespadnúť do neustáleho kolotoča uvažovania čo môžem a čo nie, je umiernenosť. Zmeny vo výbere potravín by mali byť realizované postupne a takým spôsobom, ktorý vyhovuje životnému štýlu a príliš človeka v bežnom živote neobmedzuje. Zdravšie stravovanie má mať pozitívny vplyv na zdravie bez toho, aby obmedzovalo príjemné pocity z vlastného jedla alebo negatívne ovplyvňovalo vzťahy s okolím.

V prípade, ak chcete zistiť, či nie sú vaše snahy o zdravé stravovanie prehnané a nie ste ohrozený orthorexiou, môžete si spraviť tzv. Bratmanov test:

  • Trávite viac než 3 hodiny denne premýšľaním o svojej strave?
  • Plánujete si pokrmy na niekoľko dní dopredu?
  • Je pre vás nutričná hodnota vašich pokrmov dôležitejšia než potešenie z vlastného jedla?
  • Znížila sa kvalita vášho života so zvyšovaním kvality vášho stravovania?
  • Stali ste sa postupom času na seba prísnejší?
  • Zvýšilo zdravšie stravovanie vašu sebaúctu?
  • Vylúčili ste zo svojho jedálnička svoje obľúbené pokrmy a nahradili ich "správnymi"?
  • Pôsobí vám vaša diéta ťažkosti pri stravovaní mimo domu alebo v styku s rodinou a priateľmi?
  • Máte pocit viny, keď svoju diétu porušíte?
  • Cítite vlastné uspokojenie, keď sa stravujete zdravo?
  • Pokiaľ ste kladne odpovedali na 4 až 5 otázok, odporúčame vám zvoľniť tempo. Ak ste odpovedali kladne na všetky otázky, pravdepodobne sa orthorexia týka aj vás.

 

Foto zdroj: thinkstock