Šport s diabetes 2. stupňa

diabetesVyskytuje sa v dospelosti pomerne často v staršom veku. Vzniká hlavne u obéznych ľudí. Kým človek s 1. stupňom musí inzulín telu dodávať, človek s diabetes 2. stupňa inzulín má, ale jeho bunky sú voči nemu necitlivé – inzulínová resistencia. A ako môže šport pomôcť? Táto rezistencia sa po športovej aktivite zníži a pravidelným pohybom sa dá odstrániť úplne. Diabetes 2. stupňa sa zväčša objaví až vo veku, kedy už človek má aj iné zdravotné problémy. Je preto potrebné, pri začatí s pohybom brať na ne ohľad.

Väčšina diabetikov 2. stupňa žije pohodlným, sedavým spôsobom života so zlými stravovacími návykmi. Bude to asi ťažké, ale je potrebné to zmeniť! Nepomôžu ani tie najlepšie rady ak to človek sám nechce. Ako motivácia by mal slúžiť výsledok pravidelného športovania. Nielen že človek schudne, ale sa celkovo zlepší fyzické a psychické zdravie – krajší vzhľad, zlepšenie práce srdcovej činnosti, zlepšenie a ustálenie hladiny krvného tlaku, zlepšenie periférneho prekrvenia. Zníži sa inzulínová rezistencia a taktiež klesnú aj hodnoty cholesterolu. Šport tak prináša aj zníženie rizika neskorších cievnych komplikácii.

Spravidla však človek sám sebe klame a kladie si vymyslené, alebo len z časti pravdivé prekážky. Ak aj človek pracuje a má málo času, tých 30 minút pre zdravie si 3 krát za týždeň musí nájsť. Ak už ste pevne rozhodnutý, čaká na vás to najťažšie. Redukcia telesnej hmotnosti. Najdôležitejšia je voľba športovej aktivity. Výber je individuálny. Každého môže baviť niečo iné a nie každému musí zo zdravotných príčin vyhovovať to, či ono. Svoj výber konzultujte so svojim lekárom. Pri chudnutí treba mať na pamäti, že akýkoľvek pohyb prispieva k zvyšovaniu výdaja energie a preto aj pravidelné prechádzky môžu prospieť. Najvodnejšia bude asi rýchla chôdza, alebo u tých zdatnejších pravidelné behanie.

Ak má človek veľkú nadváhu, resp. problém s kĺbmi ideálne je plávanie, alebo bicykel. Menej vhodná aktivita pre redukciu hmotnosti je klasické posiľňovanie vo fitnes-centrách. Tejto problematike sme sa už venovali v článkoch Kruhový tréning a Kardio-tréning. Ideálne je športovať denne, ale to asi nebude vyhovovať každému. Optimálna intenzita je 3-4 krát za týždeň po 20-40 minút pohybu. Športovanie 2 krát za týždeň je rozhodne lepšie ako nič, ale je vedecky dokázané, že jeho efekt je výrazne nižší ako pri športovaní 3 krát za týždeň.

Pravidlá pre bezpečné športovanie sú podobné ako pre diabetikov 1. stupňa. O svojom pohybe sa poraďte s lekárom. Podľa rád lekára a podľa vlastného uváženia potom znížte dávku inzulínu, alebo liekov, prídavky sacharidov a samozrejme prísne kontrolujte hladinu cukru. Ďalšie riziká vyplývajú s pridružených chorôb. Vplyvom nadmernej, resp. nesprávnej intenzity športového zaťaženia sa môžu taktiež objaviť doposiaľ skryté srdečné problémy.

Foto zdroj: thinkstock