Poranenie členka

Poranenia a podvrtnutia členka sú pomerne častými zraneniami, ktoré sa vyskytujú pri mnohých športoch. Hovoriť by o tom mohli napríklad basketbalisti, futbalisti alebo športovci venujúci sa atletike. Hlavne v basketbale je poranenie členka (v tomto prípade jeho bočné podvrtnutie) veľmi rozšíreným problémom, keďže sa jedná o dynamický šport, pre ktorý sú typické náhle zmeny pohybu, výskoky a doskoky na palubovku.

Poranenie členka

V nasledujúcej časti článku sa vám pokúsim zhrnúť tipy a odporúčania, ktoré môžu poslúžiť ako prevencia práve proti zraneniam členka a súčasne aj tie, ktoré je vhodné použiť už pri vzniknutom probléme :

1.) Posilňovanie – predstavuje úplný základ. Svaly, šľachy a úpony, ktoré ovládajú pohyb v členku, musia byť pravidelne posilňované. Nezabúdajte preto pravidelne zaťažovať lýtka a udržiavať ich v dobrom stave.

2.) Strečing – pravdepodobne najväčšia príčina zranení členka je nedostatočná mobilita v oblasti achillovej šľachy. Stuhnutá achillova šľacha limituje potrebný rozsah pohybu a zvyšuje riziko tohto poranenia. Preto je vhodné strečovať ju pred aj po tréningu.

3.) Špeciálne ortézy – tieto ortézy na členok súčasne s tejpovacou páskou, ktoré vám aplikuje na rizikové miesto odborník, znížia riziko zranenia u tých, ktorí sú náchylnejší na podvrtnutie členka a ktorí už s týmto mali problémy aj v minulosti.

4.) Správna obuv – športová obuv býva špecifická. Samozrejme nie je dobré používať basketbalové tenisky v posilňovni alebo bežeckú obuv na basketbal. Ak chcete predísť zbytočným komplikáciám, vyberte si obuv, ktorá je na daný šport určená.

5.) Koordinačný tréning a tréning na nestabilných podložkách – čas strávený cvičeniami na nestabilných podložkách významnou mierou podporí vaše koordinačné schopnosti a rovnováhu. Tento typ tréningu učí členky (napr. tréning na BOSU), ako sa majú prispôsobiť na pohyby na nerovných a nestabilných povrchoch.

6.) Používanie ľadu – tak ako aj pri iných zraneniach, ľad dokáže účinne znížiť rozsah opuchu a urýchliť hojenie. Prikladajte ľadové obklady na postihnuté miesto po 15-20 minútových intervaloch a robte to tak niekoľko hodín po zranení. Naopak, použitie tepelného ohrevu v prvých fázach poranenia môže situáciu ešte zhoršiť a predĺžiť regeneračný proces.

7.) Lieky proti bolesti – napríklad ibuprofén je dobrým prostriedkom proti bolesti a zápalom. Používajte ho klasicky podľa návodu a podľa odporúčaní lekárov.

8.) Pokoj – je často najlepšou možnosťou, pretože umožňuje telu, aby naštartovalo svoje vlastné hojivé procesy. Pri klasickom miernom podvrtnutí väčšinou stačí to, ak sa vyhnite ďalšej pohybovej aktivite (pri ktorej je namáhané postihnuté miesto) na najbližšie 2-4 dni.

9.) Zdvihnutie nohy do vyššej polohy – tento spôsob umožní krvi, aby odtiekla z postihnutého miesta a tým sa následne zmierni rozsah opuchu. Hlavne pri spaní a odpočinku sa vždy snažte zodvihnúť členok do vyššej polohy.

10.) Kompresívna bandáž – kompresívny obväz dokáže takisto zmierňovať následky opuchu, keď je pevne omotaný okolo poraneného miesta. Môžete ho používať samostatne alebo spolu s ľadovými obkladmi.

Ak ste utrpeli poranenie členka, je vždy na prvom mieste vyhľadanie lekárskej pomoci. No dovtedy vám môžu pomôcť aj niektoré z vyššie uvedených tipov, ktoré dokážu znížiť vážnosť zranenia a urýchliť čas zotavenia.

Foto zdroj: thinkstock