4 veci v čom si od detí pri športovaní môžeme vziať príklad

deti a šport

Lekári, terapeuti a psychológia sa zvyknú často pýtať na detstvo. Na základe toho potom lepšie poznávajú jednotlivca a vedia vyvodiť určité dôsledky. Krátke zamyslenie a pohľad na naše mladšie ja nám dokáže pomôcť aj v rámci športového napredovania.

Deti vnímajú prísľuby a záväzky inak ako dospelí

Prikladajú im značnú váhu a chcú ich dokončiť, aj keď im niekedy neprinášajú väčší úžitok.

Ak napríklad dieťa sľúbi svojim rodičom, že vydrží navštevovať nový krúžok po určitú dobu, častokrát to dotiahne až do konca. V dospelosti máme v mnohých veciach väčšiu slobodu.  Nie vždy je to aj dobré.

V neskoršom veku má človek výraznejšie sklony k tomu, aby nechal veci, ktoré ho na prvé pokusy neoslovia alebo sú s odstupom času príliš ťažké. Môže to platiť aj pre pravidelné tréningy a udržiavanie zdravého životného štýlu.

Plňte svoje prísľuby a záväzky

Hlboko vo svojom vnútri však vieme, a pamätáme si to aj na základe konkrétnych skúsenosti z detstva, že úspech v akejkoľvek oblasti znamená aj veľkú dávku trpezlivosti, disciplíny a námahy. Dokončite to, čo ste začali. Plňte svoje prísľuby a záväzky.

Športujte, ale bavte sa!

Pomerne veľa osôb pristupuje k svojim fyzickým aktivitám len ako ku prostriedku na získanie vysnívanej postavy, nadobudnutie svalovej hmoty alebo zbavenie sa prebytočného tuku.

Zaujímajú ich len čísla a výsledky. Robia to mechanicky a zabúdajú na zábavnú stránku tréningov a športovania ako takého. Pozrite sa na deti. Majú úprimnú radosť z pohybu a hier. Sú šťastné, keď môžu isť von zahrať sa so svojimi kamarátmi. Mali by sme sa snažiť viac to preniesť aj do svojich tréningov.

Výsledky sú dôležité, ale takisto je dôležitá aj zábavná a spoločenská stránka športovania. Nikdy by sme na to nemali zabúdať. Robiť niečo so svojim telom je podstatnejšie než to, ako naše telo vyzerá.

V detstve sa ale takisto viackrát presvedčíme o tom, že takmer všetky aktivity sú do určitej miery o súťaži, konkurencii a rivalite.

Deti sú súťaživejšie

Je pre nás úplne prirodzené snažiť sa byť čo najlepší a vyniknúť v aktivitách, ktorým sa venujeme. Súťaživosť je dobrá vec, v rámci ktorej sa už v mladom veku mnohému priučíme. Víťazstva rozvíjajú vďačnosť a posilňujú sebadôveru, kým prehry dokážu nakopnúť odhodlanosť a majú vplyv na rozvoj skromnosti. Ak si zoberieme z obidvoch situácii to najlepšie, posúva nás to dopredu.

Znovuobjavte v sebe potrebu po súťaživosti a dajte jej voľný priechod. Či už súťažíme sami so sebou, prípadne s inými, snažíme sa vložiť viac do svojich výkonov.

Deti nám tiež pripomínajú to, aké potrebné je vyjadrovať sa pomocou pohybu a dávať do toho skutočné emócie. Z tréningov dospelých sa mnohokrát stráca vášeň. Na druhej strane, všimnite si dieťa, ktoré dá vo futbalovom zápase gól.

Jeho radosť je veľká a úprimná. Rovnako tak je skutočný jeho smútok a plač, ak gól nedá alebo prehrá zápas. Nehovorím, že to máte prejavovať v rovnakej intenzite aj v dospelosti. Bolo by to prinajmenšom čudné :)

Je však dôležité tešiť sa aj z malých úspechov a byť odhodlaný napraviť nezdary pri ďalšom pokuse. Keď sa o niečo staráte a dávate do toho svoje emócie, má to svoj zmysel a ste na dobrej ceste. Je to znamenie toho, že robíte veci s vášňou a motiváciou.

Čo si z tohto článku odniesť

1. Berte svoje prísľuby a záväzky vážnejšie. Vydržte pri vykonávaných činnostiach dlhšie.
2. Nezabúdajte na zábavnú a spoločenskú stránku športovania.
3. Udržujte si zdravú súťaživosť.
4. Prejavujte emócie. Robte veci s vášňou a motiváciou.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Detský skákací vak s ušami Veľkosť: 80 cm

33,90 €

Detský skákací vak s ušami Veľkosť: 80 cm Kúpiť

Stolnotenisová raketa Tacteo Outdoor Variant: Tacteo 50, čierno-modrá

25,00 €

Stolnotenisová raketa Tacteo Outdoor Variant: Tacteo 50, čierno-modrá Kúpiť

Kin-ballový tréning - metodická kniha

15,86 €

Kin-ballový tréning - metodická kniha Kúpiť