Čaj a jeho účinky na organizmus. Antioxidanty (4.časť)

Ako sa vyjadril istý dávny čínsky cisár, čaj je „rosa nebies“. Antioxidačné účinky čaju sú nepopierateľné. Na trhu je možné nájsť nespočetné množstvo druhov. V základe poznáme čierny čaj, zelený čaj, biely čaj, červený čaj, roiboos, woolong, pu´erh, jazmínový čaj, bylinkové čaje ako šípkový, mätový, lipový a iné.

Čaj a jeho účinky na organizmus. Antioxidanty

Čaje sú bohaté na antioxidanty, látky odstraňujúce z tela nahromadené jedy a toxíny. Svojimi účinkami sa vyrovnajú pozitívnym vplyvom červeného vína či kávy. Výhodou oproti vínu je, že neobsahuje alkohol, oproti káve zase nižší obsah kofeínu a oveľa väčšie množstvo antioxidantov.

Nie je čaj ako čaj. Netreba obzvlášť zdôrazňovať, že sypaný čaj zložený zo sušených lístkov (najlepšie nedrvených, vcelku) je oveľa kvalitnejší ako bežné čajové vrecúška, instantné čaje, či čaje predávané vo fľašiach často obsahujúce množstvo cukru. Tieto čaje obsahujú oveľa menej blahodarných látok. Takisto obsah čajového vrecúška môže byť rôzny, nemusí obsahovať len čajové lístky, ale aj iné časti rastliny, či dokonca len tzv. „čajový prášok“, ktorý môže mať na organizmus až nežiaduci účinok. Môže sa to prejaviť búšením srdca a nespavosťou ako dôsledok zvýšeného množstva kofeínu.

V kvalitnom zelenom čaji sa nachádza oveľa menej kofeínu ako v zmiešaných čajocj z viacerých častí rastlín. Taktiež výskyt antioxidantov je pri lístkovom čaji nepomerne väčší ako pri tých menej kvalitných.

Okrem toho, sáčkové čaje často krát obsahujú konzervanty a rôzne chemické aditíva a farbivá.

V neposlednom rade je dôležitá príprava čaju. Aj ten najkvalitnejší čaj je možné nesprávnou prípravou znehodnotiť. Treba mať na pamäti, že čaj nevaríme ako sa bežne hovorí, ale vylúhujeme. V prípade, ak sa čaj lúhuje príliš dlho, stúpa podiel kofeínu a zároveň klesá množstvo antioxidantov. Prvá zálievka by mala trvať len niekoľko minút.

Foto zdroj: thinkstock