Aditív, aditívum, alebo ľudovejšie označenie éčka je výraz pre prídavné látky, ktoré majú v potravinách zlepšiť určité vlastnosti. Môžu mať prírodnú ako aj syntetickú podobu. Spravidla sa jedná o rôzne zahusťovadlá, emulgátory, enzýmy, farbivá a podobne. Prečo sú však do potravín pridávané? Je to asi zmesou ľudskej pohodlnosti a otázkou peňazí. Ľudia sú od prírody leniví a každý vie, že prírodné, éčkami nepoznačené potraviny dlho nevydržia. Po ich kúpe je ich nutné rýchlo pripraviť a zjesť. Komu sa však chce tak často chodiť do obchodu, keď sa dajú zaobstarať potraviny, čo vydržia dlho a dá sa nimi zabezpečiť aj do zásoby? Ďalším dôvodom prečo majú priemyselne upravované jedlá úspech, je ich rýchla príprava. Reklama nám podáva úžasné výrobky, ktoré stačí zaliať vodou a sú hotové. Za svoje vlastnosti vďačia aditívam. Problematika prídavných látok však nie je len vecou instantných výrobkov, ale dnes už aj tak základných potravín akým je napríklad chlieb. Posledným argumentom je cena! Vo veľkej miere majú prídavné látky za úlohu maskovať lacné prísady, ktoré sú využívané na úkor pôvodných prírodných materiálov. Ak človek na obal nepozerá a kupuje výrobky bez rozdielu, je len pochopiteľné, ak potravinárske firmy na výrobných materiáloch šetria. Banány v čokoláde čo banán v živote nevideli, jahodový jogurt čo s jahodami nemá nič spoločné, alebo ovocný napoj, ktorý je len sladkou vodou s éčkami, ktoré mu dodajú vôňu, chuť a peknú farbu. Podvod? Nech si odpovie každý sám.
Ročne zje priemerný Američan asi 5 kg éčok, Angličan asi 3 kg a Slovák asi nebude veľmi zaostávať. Sme presviedčaní o tom, že v použitom množstve sú umelé prísady neškodné. Vychádza sa pritom z tzv. denného príjmu. Problém však je, že ich jeme denne a v organizme môže postupne vzniknúť negatívny sumačný efekt. Pred schválením nového éčka, musí byť jeho zdravotná nezávadnosť testovaná na zvieratách. Nikto však už neskúša jeho skutočný účinok na človeku a jeho vplyv v kombinácii s inými prídavnými látkami, ktorých je už potravinách viac než dosť.
Nemožno jednotne označiť všetky éčka za zlé. Za číslom sa môže skrývať viac, alebo menej škodlivá prísada rovnako, ako obohatenie o vitamíny a minerály. Ak sa už do potravín pridávajú prospešné vitamíny, alebo minerálne látky, často len preto, že procesom priemyselného spracovania boli tie pôvodné znehodnotené. Marketingovým trikom, ktorý pomáha presviedčať o zdravom zložení produktu je výrazný nápis „obohatené o vitamíny“ a pod. Človek s kľudným svedomím výrobok kupuje a myslí si ako prospieva svojmu zdraviu. Na chemické konzervačné prísady a umelé farbivá už nehľadí.
Asi najškodlivejšie môžu pôsobiť aditívna na deti. Malý organizmus dieťaťa sa musí vyporiadať s radom éčok rovnako, ako telo dospelého človeka. Deti naviac oveľa radšej maškrtia a práve u rôznych takýchto sladkostí si treba dať najviac pozor. Pekná priehľadná farba a príjemná ovocná vôňa sú takmer výlučne výsledkom chémie. Spomínam si na prvé uvedenie počítačov iMac. Mali pekné priesvitné obaly rôznych farieb. Na ich výrobe počítačový výrobca spolupracoval s potravinárskou firmou na výrobu želatíny…
Počas mojich stredoškolských čias keď som sa o éčka vôbec nezaujímal, sme boli našou učiteľkou chémie vystríhaní pred pojedaním rôznych gumených medvedíkov a iných podobných výrobkov bez rozmyslu. Asi veľmi neobstojí argument o obohatení vitamínom C po zistení, že sú výsledkom vyčistených ropných produktov, umelých farbív a chemickej konzervácie…
Táto prvá časť venovaná aditívam sa niesla v celku zápornom duchu. Opäť musím povedať, že nie všetky éčka sú škodlivé. Za číslom sa môže skrývať karcinogénna látka, rovnako ako vitamín. Na to, aby to človek dokázal rozlíšiť, musí získať trochu prehľad a vedieť sa orientovať . O konkrétnych prídavných látkach však až v pokračovaní.
Zdroje: http://www.eufic.org/pt/quickfacts/food_additives.htm http://vm.cfsan.fda.gov/~lrd/colorfac.html http://www.foodsciencebureau.com.au/nutrit/additives.htm http://www.drsref.com.au/foodaddcodes.html http://www.hc-sc.gc.ca/food-aliment/cs-ipc/chha-edpcs/e_aspartame01.html http://hgic.clemson.edu/factsheets/HGIC3860.htm http://www.foresight-preconception.org.uk/summaries/frames/foodadd-nf.html http://www.foodstandards.gov.uk/safereating/additivesbranch/ http://www.faia.org.uk/sweeteners.php
Foto zdroj: thinkstock