Sauna, potenie sa pre zdravie (2.časť)

Popri klasickej saune existujú ešte rôzne iné parné kúpele s rozličnými kombináciami teploty a vlhkosti vzduchu. Slovo „Sauna“ pochádza z fínskeho slova a znamená „miestnosť z dreva“. Aké druhy  sauny poznáme?…

Sauna, potenie sa pre zdravie

Fínska sauna:

Typické pre tento tradičný druh sauny je vysoká teplota medzi 75 a 100°C pri skôr malej vlhkosti vzduchu od 10 do 30 %. S nálevmi sa vlhkosť vzduchu krátkodobo zvyšuje čím vznikne dodatočný efekt horúčavy.

Lakónium:

"Chladná" obmena fínskej sauny s teplotou do 55°C s malou vlhkosťou vzduchu. To jemne povzbudzuje prekrvenie a posilňuje imunitný systém. K starostlivosti o pokožku sú niekedy nanášané na pokožku obklady z kriedového kalu, čo vedie k príjemnému peelingovému efektu.

Kaldárium:

Pri 45°C a blahodarných bylinných parách stojí v popredí uvoľnenie a regenerácia. Dochádza k čisteniu pokožky a dýchacích ciest, uvoľňuje sa napätie svalov.

Tepidárium:

Pri teplote od 30 do 40°C môžete vydržať aj celé hodiny na teplých obkladačkách. Posilňuje sa imunitný systém bez toho, aby bol zaťažený krvný obeh.

Sanárium:

Ide o variant sauny šetrný ku krvnému obehu. Teplota sa pohybuje medzi 40 a 60°C, vlhkosť vzduchu medzi 40 a 45 %. Jemné potenie prospieva aj pri vysokom krvnom tlaku a trvalo ho pozitívne ovplyvňuje. Niektoré sanáriá pracujú aj so špeciálnymi farebnými svietidlami: červená pôsobí povzbudzujúco na pokožku a žľazy, žltá na látkovú výmenu a nervový systém, zelená navodzuje harmóniu a modrá upokojuje.

Rasulový kúpeľ:

V arabskej podobe sauny je telo natierané rôznym bahnom. Bylinné pary rozohrievajú miestnosť na 50°C a vlhkosť vzduchu stúpa na 80 %.

Hamam:

Príjemné vlhké teplo prospieva pri problémoch s krvným obehom. Pri 45°C sa v priebehu 20-30 min. telo pomaly rozohreje. Na vyhriatom mramorovom bloku nasleduje mydlová masáž a peeling s rukavicami z kozinky. Medzitým je pokožka kropená studenou vodou.

Parný kúpeľ:

V parnom kúpeli sa teplota pohybuje medzi 40 a 48°C pri vlhkosti vzduchu skoro 100 %. Vodná para je vyrábaná v parnom kotle. Do parného kúpeľa sú často pridávané éterické oleje. Hadica na studenú vodu sa môže použiť na vodnú kúru.

Ruská sauna:

V baniach sú kamene zahrievané iba na 60°C, časté nálevy vody zabezpečujú vlhkú tropickú klímu. Jemné bičovanie trsom brezových prútov namočených vo vode podporuje prekrvenie pokožky.

Turecké kúpele:

Turecké kúpele pozostávajú z viacerých miestností s teplým a horúcim vzduchom s teplotami medzi 40 a 50 °C. Chladenie prebieha v chladných miestnostiach.

Rímske kúpele:

Rímske kúpele pozostávajú z horúceho suchého kúpeľa a miestnosti s teplým vzduchom.

Maa sauna:

Sauna „v zemi“ sa odlišuje od bežných typov sauny druhom stavby, klímou a atmosférou. Pozostáva z borovicového zrubu, ktorý je do polovice postavený v zemi. Teplota dosahuje 110 až 120°C, ale napriek tomu je tu mierna klíma a horúčava dobre znášaná. Atmosféru ovplyvňuje hrejivé svetlo, jemná aróma dreva a upokojujúco plápolajúci oheň.

Doprajte si 1- až 2-krát týždenne pobyt v saune a uvidíte, ako vám to prospeje!

Foto zdroj: thinkstock