Prečo cvičiť

prečo cvičiťAk niekto hľadá odpoveď na otázku prečo cvičiť, už to je signál, že nie je niečo v poriadku. Dobrá správa je, že možno hľadá zmenu. Zvyk je železná košeľa. Nesprávne návyky a denná rutina nám bránia vystúpiť z kruhu a zmeniť svoj život. Poďme sme sa teda pozrieť na plusy, ktoré možno pomôžu naštartovať tú vašu zmenu.

Prečo necvičíme?

Po tisíce rokov sa naše telo vyvíjalo a pohyb patril k tomu najzákladnejšiemu a neodmysliteľnému. Len v poslednom období sa to radikálne zmenilo. Fyzické aktivity nahradili moderné technológie a lieky.

Je ťažké začať cvičiť, ak v mojom okolí nikto necvičí, ak z práce chodím zbitý ako pes a vlastne nemám čas cvičiť. Ten úprimnejší si aspoň v duchu povie. „Aj by som cvičil, ale nechce sa mi

Prečo cvičiť?

Nájdite si ten svoj motív, ktorý vás naštartuje.

1. Cvičenia a myseľ

Ideál zdravia antického grécka kalokagatia hovorí o harmónii tela a ducha. Nie je to náhoda. Telo neobsahuje dva oddelené systémy. Pričom jeden zodpovedá za mentálnu stránku a druhý sa venuje pohybu. Naše telo je jednotné a pohyb má významný vplyv na to, ako cítime, ako zmýšľame a či sme šťastní.

Pri pravidelnom športovaní sa vyplavujú tzv. hormóny šťastia. Ak sa nám do tela vyplavuje hormón serotonín, zažívame celkovú pohodu a pocit šťastia. Pri nedostatku tohto hormónu máme naopak blbú náladu a sklon k depresii.

Cvičenie pôsobí aj ako preventívny antistres faktor. Zjednodušene povedané, ak sme v mysli vyrovnaní, len tak nás niečo nerozhádže. A ak áno, dobrý tréning myseľ opäť vyčistí ;)

2. Vitalita

Veľa ľudí argumentuje, že nemôžu cvičiť, pretože sú bez energie. A je to pravda. Deti, práca, doprava, stres si zoberú veľkú časť energie a my už len večer sedíme na gauči s prázdnymi baterkami.

vylihovanie na gauči pred TVKaždý začiatok je ťažký. Ten, kto však vytrvá, častokrát zistí, že má zrazu viac vitality. Je to spôsobené mnohými faktormi. Väčšinou sa udáva vyššia mentálna odolnosť popísaná v bode jedna. Nie je to však jediná zmena. Pravidelné cvičenie nesie aj zmenu v časovom manažmente. Zmenu priorít. Škrtanie nedôležitých položiek v kalendári. Častokrát len zdroje stresu a negatívnej energie.

Vysávače vnútornej sily ubudnú. Začneme sa stretať so športujúcimi ľuďmi. Tí vás búdu podporovať, motivovať a dodávať energiu. Všetko toto pomáha aby sme boli silnejší mentálne, aj fyzicky.

3. Silnejšie telo

Naše telo prechádza neustálym procesom prispôsobovania sa podnetom prostredia, v ktorom sa nachádza. Čo to znamená v praxi? Najextrémnejší príklad:

Ak kozmonaut strávi vo vesmíre v beztiažovom stave istý čas, po návrate na Zem ho musia z modulu vyniesť. Jeho svaly tak ochabli, že nie je schopný chodiť. Prečo je to tak? Vo vesmíre nepôsobí gravitácia. Pre pohyb sa stačí „vznášať“. Telo sa stále prispôsobuje prostrediu a potrebám. Svaly a sila niesu potrebné. Začne redukovať to, čo považuje za nadbytočné. Po návrate sú preto svaly tak slabé.

Cvičenie a tréning sú pre organizmus vonkajšie zdroje podnetov na zmenu. Ak teda budete leňošiť, telo sa prispôsobí a bude chradnúť. Ak budete cvičiť, bude sa snažiť silnieť aby udržalo krok s prostredím a požiadavkami, ktoré naň kladiete.

4. Zdravšie telo

Vedľajším efektom športovania je zdravšie telo. Pohybových aktivít je veľa. Pri správne zvolenom mixe môžu kladne vplývať na:

 • silnejšie svaly, kosti, šľachy, väzivá
 • lepšie motorické schopnosti
 • upraviť telesnú hmotnosť
 • zlepšiť držanie tela
 • posilniť kondíciu a naše srdce
 • naštartovať metabolizmus
 • upraviť krvný tlak
 • pôsobiť ako prevencia pred mnohými civilizačnými chorobami
 • zlepšiť funkciu pohybového aparátu a ohybnosť
 • posilňuje imunitu (Všetkého veľa škodí. Pri preháňaní môže pôsobiť opačne)
 • a ďalšie

Prečo teda cvičiť?

Pravidelné športovanie znamená zmenu osobnosti človeka a zdravší život. Má fyzický ale aj sociálny rozmer. Výsledkom môže byť kvalitnejší život a zdokonalovanie seba samého.

A aký je ten váš dôvod prečo cvičíte? Podeľte sa v diskusii. :)

Foto zdroj: thinkstock