Ak niekto hľadá odpoveď na otázku prečo cvičiť, už to je signál, že nie je niečo v poriadku. Dobrá správa je, že možno hľadá zmenu. Zvyk je železná košeľa. Nesprávne návyky a denná rutina nám bránia vystúpiť z kruhu a zmeniť svoj život. Poďme sme sa teda pozrieť na plusy, ktoré možno pomôžu naštartovať tú vašu zmenu.
Prečo necvičíme?
Po tisíce rokov sa naše telo vyvíjalo a pohyb patril k tomu najzákladnejšiemu a neodmysliteľnému. Len v poslednom období sa to radikálne zmenilo. Fyzické aktivity nahradili moderné technológie a lieky.
Je ťažké začať cvičiť, ak v mojom okolí nikto necvičí, ak z práce chodím zbitý ako pes a vlastne nemám čas cvičiť. Ten úprimnejší si aspoň v duchu povie. „Aj by som cvičil, ale nechce sa mi„…
Prečo cvičiť?
Nájdite si ten svoj motív, ktorý vás naštartuje.
1. Cvičenia a myseľ
Ideál zdravia antického grécka kalokagatia hovorí o harmónii tela a ducha. Nie je to náhoda. Telo neobsahuje dva oddelené systémy. Pričom jeden zodpovedá za mentálnu stránku a druhý sa venuje pohybu. Naše telo je jednotné a pohyb má významný vplyv na to, ako cítime, ako zmýšľame a či sme šťastní.
Pri pravidelnom športovaní sa vyplavujú tzv. hormóny šťastia. Ak sa nám do tela vyplavuje hormón serotonín, zažívame celkovú pohodu a pocit šťastia. Pri nedostatku tohto hormónu máme naopak blbú náladu a sklon k depresii.
Cvičenie pôsobí aj ako preventívny antistres faktor. Zjednodušene povedané, ak sme v mysli vyrovnaní, len tak nás niečo nerozhádže. A ak áno, dobrý tréning myseľ opäť vyčistí ;)
2. Vitalita
Veľa ľudí argumentuje, že nemôžu cvičiť, pretože sú bez energie. A je to pravda. Deti, práca, doprava, stres si zoberú veľkú časť energie a my už len večer sedíme na gauči s prázdnymi baterkami.
Každý začiatok je ťažký. Ten, kto však vytrvá, častokrát zistí, že má zrazu viac vitality. Je to spôsobené mnohými faktormi. Väčšinou sa udáva vyššia mentálna odolnosť popísaná v bode jedna. Nie je to však jediná zmena. Pravidelné cvičenie nesie aj zmenu v časovom manažmente. Zmenu priorít. Škrtanie nedôležitých položiek v kalendári. Častokrát len zdroje stresu a negatívnej energie.
Vysávače vnútornej sily ubudnú. Začneme sa stretať so športujúcimi ľuďmi. Tí vás búdu podporovať, motivovať a dodávať energiu. Všetko toto pomáha aby sme boli silnejší mentálne, aj fyzicky.
3. Silnejšie telo
Naše telo prechádza neustálym procesom prispôsobovania sa podnetom prostredia, v ktorom sa nachádza. Čo to znamená v praxi? Najextrémnejší príklad:
Ak kozmonaut strávi vo vesmíre v beztiažovom stave istý čas, po návrate na Zem ho musia z modulu vyniesť. Jeho svaly tak ochabli, že nie je schopný chodiť. Prečo je to tak? Vo vesmíre nepôsobí gravitácia. Pre pohyb sa stačí „vznášať“. Telo sa stále prispôsobuje prostrediu a potrebám. Svaly a sila niesu potrebné. Začne redukovať to, čo považuje za nadbytočné. Po návrate sú preto svaly tak slabé.
Cvičenie a tréning sú pre organizmus vonkajšie zdroje podnetov na zmenu. Ak teda budete leňošiť, telo sa prispôsobí a bude chradnúť. Ak budete cvičiť, bude sa snažiť silnieť aby udržalo krok s prostredím a požiadavkami, ktoré naň kladiete.
4. Zdravšie telo
Vedľajším efektom športovania je zdravšie telo. Pohybových aktivít je veľa. Pri správne zvolenom mixe môžu kladne vplývať na:
- silnejšie svaly, kosti, šľachy, väzivá
- lepšie motorické schopnosti
- upraviť telesnú hmotnosť
- zlepšiť držanie tela
- posilniť kondíciu a naše srdce
- naštartovať metabolizmus
- upraviť krvný tlak
- pôsobiť ako prevencia pred mnohými civilizačnými chorobami
- zlepšiť funkciu pohybového aparátu a ohybnosť
- posilňuje imunitu (Všetkého veľa škodí. Pri preháňaní môže pôsobiť opačne)
- a ďalšie
Prečo teda cvičiť?
Pravidelné športovanie znamená zmenu osobnosti človeka a zdravší život. Má fyzický ale aj sociálny rozmer. Výsledkom môže byť kvalitnejší život a zdokonalovanie seba samého.
A aký je ten váš dôvod prečo cvičíte? Podeľte sa v diskusii. :)
Foto zdroj: thinkstock