Preferencia individuálnych športov

Preferencia individuálnych športov

Možno ste sa už zamýšľali nad tým, prečo ste vlastne vy alebo ľudia z vášho okolia uprednostnili individuálny šport pred tímovým. Patria sem športy ako napríklad tenis, plávanie, bojové umenia, atletika alebo posilňovanie a silové športy vo viacerých formách (samozrejme všetky tieto športy sa dajú robiť aj na tímovej úrovni, ale vo svojej základnej podstate ide o športy s dôrazom na jednotlivca).

Vyznávači týchto odvetví sa častokrát prezentujú väčšou mierou individualizmu, výstrednosti a majú radšej, keď majú všetko vo svojich rukách. To môže byť niekedy dobré a niekedy zlé, vždy záleží od konkrétnych okolností.

Individuálny vs kolektívny šport

Čím to však je, že pomerne veľké percento ľudí preferuje individuálne športy aj napriek tomu, že sila kolektívu a tímové športy sú vyzdvihované zo všetkých strán? Prečo niekto uprednostňuje súťaženie v spoločnom kolektíve športovcov a iný si zasa vyberie šport, v ktorom prekonáva len sám seba alebo iných oponentov?

Niektorí z nás si jednoducho vyberú šport podľa prirodzeného inštinktu a podľa charakteru osobnosti. Napríklad v prípade introvertov je to často tak, že majú väčší odstup od zodpovednosti v tímových športoch a z tohto dôvodu sú im bližšie samostatné športové činnosti. Iní to zas môžu brať tak, že ak v individuálnom športe uspejú, celá sláva je len ich. V opačnom prípade, keď sa niečo nepodarí, však budú musieť znášať následky neúspechu tiež sami. Preto je dôležité, aby si takíto jednotlivci postupom času vybudovali čo najväčšiu vieru v svoje schopnosti.

Sklony k výberu individuálneho športu môžu byť posilnené tiež tým, že je tu väčšia voľnosť v prípade výberu spôsobu trénovania, prípravy na súťaž a väčšia sloboda pri uskutočňovaní jednotlivých rozhodnutí. Nemusíte sa tak podriaďovať cudzím rozhodnutiam a spoločným tréningom. Či to ale bude vôbec vaša výhoda, to záleží na mnohých faktoroch od kvality trénerov, tréningového systému, až po skúsenosti a zásady určitého športovca.

Preferencia individuálnych športov môže mať korene aj v prípadnom neúspechu v kolektívnom športe, ktorému sa jednotlivec venoval v minulosti. Mnohí napríklad začínajú s určitým tímovým športom už v detských časoch alebo na škole, no časom zistia, že pre vybraný šport nemajú požadované predpoklady, prípadne ich prestane baviť, odradí ich nekvalifikované vedenie tréningov alebo jednoducho nájdu záľubu v inom športovom odvetví.

Existuje tiež početná skupina športovcov, ktorí sú donútení k výberu individuálneho športu alebo museli prejsť od tímového k individuálnemu športu kvôli rôznym životným zmenám. K týmto zmenám môže patriť presťahovanie, zmena rodinného stavu, práca, štúdium, zdravotné komplikácie, ale napríklad aj starnutie. Tieto životné zvraty môžu rôznymi spôsobmi zasiahnuť do bežného denného režimu jednotlivca, obmedziť jeho niekdajšie schopnosti alebo zabrániť mu pravidelnú účasť na tréningoch tímových športov. Výsledkom je potom často to, že daný jedinec si potom hľadá náhradu v individuálnej športovej činnosti.