Squash a chudnutie

Squash a chudnutie

V ďalšom z našich článkov o squash sa bližšie pozrieme na fakty, ktoré ho postavia do pozície vhodnej, alebo nevhodnej pri výbere športovej aktivity v spojení s chudnutím.

Squash vhodný na chudnutie

Nakoľko už vieme, aká je záťaž na kardiovaskulárny systém pri intenzívnej hre, pokiaľ chceme efektne a efektívne kombinovať squash s chudnutím, musíme časový interval zaťaženia výrazne znížiť. Bežne je odporúčaná fyzická aktivita spojená s chudnutím na 30 minút denne v priemere, avšak pri squash nám na dosiahnutie rovnakého výsledku stačí len polovica. Preto len 2 hodiny squashu týždenne vás udržia v dobrej kondícii za primeraných okolností, bez vážnych vplyvov na vaše zdravie a hlavne srdce.

Pri súvislej hodine squashu sa vám podarí spáliť až okolo 1000 kalórií, takže už po 3 a pol hodinách by ste mali spáliť ekvivalent rovný pol kilogramu tuku. Určite by ste však nemali hrať squash viac ako 3 a pol hodiny každý týždeň, mohlo by to totiž viesť k vážnemu poškodeniu vášho zdravia. V ideálnom prípade by ste tak mali robiť 45 minút každý druhý deň, aby váš organizmus mal čas na zotavenie sa.

V úplných začiatkoch by ste mali po každom tréningu squash zameranom na chudnutie dopriať svojmu telu až dva dni následného voľna. Zistíte, že tuk sa bude súmerne znižovať po celom tele, taktiež budete rozvíjať svalstvo rúk a nôh, navyše výrazne tak znížite zdravotné riziká.

Prečo chudnúť radšej bez squashu:

Vyššie uvedené riadky sú pre naozaj obézneho človeka bez kondície len teoretické informácie. V praxi je ich takmer nemožné využiť. Tu končia všetky pozitíva squash v spojení s chudnutím. Tento šport nie je vôbec určený pre ľudí s nadváhou. Obézny človek nemá kondíciu na šport s takou vysokou intenzitou. Naviac kilogramy navyše spôsobujú enormnú záťaž na kĺby, šľachy a úpony. Squash sa vyznačuje rýchlymi a prudkými zmenami smerov, kde trpia kolená a členky. Človek s výraznou nadváhou zaťažuje svoje kĺby aj pri bežnej chôdzi. Pri tak náročnom športe oveľa výraznejšie.

Vysoké hodnoty energie spálenej hraním squash sú síce na oko pekné, ale len na papieri. V skutočnosti ide o spálený cukor, nie tuk, preto väčšina jedincov následne dopláca na hlad, chuť na sladké a prejedenie sa. Je preto nepredstaviteľné, aby človek s nadváhou strávil na squash kurte spomenuté časové intervaly, inak by to malo vážne následky na zdravie.

Aj v tomto prípade platí pravidlo – všetko s mierou – rozhodne odporúčam športové aktivity rozšíriť plávaním, alebo bicyklovaním. Jednostranné zameranie sa len na squash nepovažujem za dobrú voľbu, pretože táto forma cvičenia nie je práve, aj na základe vyššie uvedených faktov, ideálna pre chudnutie.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Ledraplastic Softplay Football

8,90 €

Ledraplastic Softplay Football Kúpiť

Sada kužeľových prekážok Veľkosť: 50 cm

148,99 €

Sada kužeľových prekážok Veľkosť: 50 cm Kúpiť

Páska na oči (škraboška)

4,70 €

Páska na oči (škraboška) Kúpiť

Štítky:,