Hrudná kyfóza – guľatý chrbát

Hrudná kyfóza patrí medzi najčastejšie odchýlky chrbtice. Spolu s (hyper)lordózou spadá medzi tzv. predo-zadné odchýlky chrbta. Poruchy držania tela sú veľmi rozšírené. Je však veľmi smutné, že ak niekto takúto chybu držania tela má, nesnaží sa to zmeniť. Človek sa s tým jednoducho zmieri a berie to ako smutnú samozrejmosť. Prevláda totiž všeobecná nevedomosť, že sa s tým nič nedá robiť.

Hrudná kyfóza – guľatý chrbát

Hrudnú kyfózu má každý zdravý človek. Patrí k prirodzenému a zdravému držaniu tela. Takéto zakrivenie má svoje opodstatnenie a funkciu. Prirodzené zakrivenie chrbtice pomáha tlmiť nárazy, ktoré na telo a chrbát pôsobia. Za nezdravé sa považuje guľatý chrbát , ako aj veľmi rovný chrbát.

Rovný chrbát neplní dostatočne tlmiacu funkciu. Otrasy tak môžu predstavovať pre zdravie vážne riziko. Pri guľatom chrbáte je naopak zakrivenie chrbtice v oblasti hrudníka veľmi veľké = kyfotické držanie tela. Navonok sa to prejavuje ako guľatý chrbát.

Aké sú príznaky guľatého chrbta?

Hrudná kyfóza má aj estetický rozmer a rozpozná sa ľahko ako permanentné hrbenie sa, resp. hrb. Medzi ďalšie príznaky v držaní tela patrí sploštený hrudník, odstávajúce lopatky, hlava v predklone, plecia posunuté vpred.

Aké sú dôsledky guľatého chrbta?

Dôsledkom, ktorý bude braný asi najviac na vedomie, je bolesť. Hrudná kyfóza vzniká a prehlbuje sa približne medzi 6 – 8 hrudným stavcom. Tomu miestu budú zodpovedať aj nepríjemné pocity a pobolievanie.

V ťažkých prípadoch môžu prebiehať v tele negatívne zmeny. Hrudný kôš predstavuje pevne vymedzený priestor pre niektoré vnútorné orgány. Ak sa výrazne zmení tvar chrbtice, má to vplyv aj na pozíciu hrudného koša. Spolu s ním sa tak mení aj usporiadanie jeho obsahu, t.j. vnútorných orgánov.

Ako hrbenie odstrániť?

Pri nesprávnom držaní tela – zväčšenej kyfózy, je možné odchýlku vidieť voľným okom. Ak sa niekto hrbí, zväčša nepomôže slovné upozornenie: „vystri sa“! Áno, ak na správnu polohu tela bude neustále myslieť, ostane vzpriamený. To sa však nedá! Hneď ako sa mysľou ponorí do práce, učenia, alebo inej činnosti, vráti sa aj nezdravé držanie tela.

Aby sa na polohu nemuselo myslieť, začali sa objavovať pomôcky, ktoré to robia za Vás – tzv. pajonček. Ak sa človek zhrbí, prístroj začne vibrovať, alebo pípať a upozorní tak na nesprávnu polohu trupu. Musím Vás však sklamať! Žiadny takýto prístroj dlhodobo nepomôže. Cieľom by malo totiž byť, aby sa človek nehrbil. Bez tejto pomôcky sa guľatý chrbát začne objavovať znova. Je to logické! Nebola odstránená primárna príčina, prečo sa človek hrbí.

Prečo sa hrbím?

Dôvodov vzniku guľatého chrbta je veľmi veľa. Medzi najčastejšie patrí:

  • dlhé sedenie a nedostatok vhodných posilňovacích cvičení a strečingu
  • hormonálna nerovnováha počas puberty
  • dedičnosť
  • vrodená tvarová odchýlka stavby stavcov

Najčastejšie sa guľatý chrbát objavuje už v „školských laviciach“. Dieťa je vo vývoji a je nútené dlho sedieť. Pri rýchlom raste často nedokážu svaly chrbta držať tempo. Predlžujú sa a často aj ochabujú. Výsledkom je postupné hrbenie sa. Kým je človek mladý, chrbtica je pružná a jej poloha nespôsobuje zdravotné ťažkosti. V 15 – 17 roku života však začína pevnieť a „pamätať“ si svoju polohu.

V mladom veku možno dosiahnuť výsledok (nápravu) oveľa ľahšie a rýchlejšie. Ak sa kyfotické držanie tela vedome neupravuje, môže sa zmeniť do deformitu. Znamená to, že poloha sa stane pevnou a zdravotné cvičenia budú mať postupne oveľa menší účinok.

Pri deformitoch už na rongenových snímkoch možno badať aj zmeny v tvare stavcov. Na miestach veľkého ohnutia sa „obrusujú“ a začínajú tzv. klínovatieť. Pôvodný stavec na obrázku vyzerá ako obdĺžnik. Obrúsený ako trojuholník. Takéto zmeny sú už trvalé a cvičenie naň už nemá vplyv.

Aké cvičenia sú vhodné pre zmiernenie, alebo odstránenie guľatého chrbta?

To, čo spôsobuje hrbenie, je predovšetkým ochabnuté, dlhé chrbtové svalstvo a poskracované prsné svaly. Výber cvičení by sa preto mal uberať týmto smerom. Táto téma je však obsiahla sama o sebe a rád by som jej venoval samostatný článok. V prípade že máte sedavé zamestnanie, vie byť veľkým pomocníkom fitlopta :)

Foto zdroj: thinkstock