Lordóza a Hyperlordóza

Lordóza patrí do skupiny predozadných odchýlok chrbtice. Tieto vychýlenia sú prirodzené a pre telo dôležité, pretože spĺňajú funkciu tlmenia otrasov. Ak však uhol zakrivenia priveľmi vzrastie, môže to spôsobovať bolestivé problémy. V takomto prípade sa zakrivenie už označuje ako hyperlordóza.

Lordóza a Hyperlordóza

Na ľudskej chrbtici sú dve miesta, kde hyperlordóza môže vzniknúť. Na krčnej chrbtici – krčná hyperlordóza. Druhým oveľa častejším miestom postihnutia je drieková časť chrbtice (stavce L1-L5) – drieková hyperlordóza. Hyperlordóza môže byť zapríčinená zvýšeným sklonom panvy, alebo vrodenou tvarovou odchýlkou stavcov. Oveľa častejším dôvodom vzniku hyperlordózy je však iný dôvod, kedy zväčšené prehnutie vzniká ako druhotný problém. Telo si tak prostredníctvom hyperlordózy kompenzuje iný problém tela. Medzi najčastejšie takéto príčiny patrí napr. obezita, hrudná kyfóza alebo gravidita.

Ako hyperlordóza vzniká a čo spôsobuje bolesť v driekovej časti chrbtice? Aby som začal po poriadku, začnem od detí. Tie majú chrbticu relatívne pružnú. Tá sa začína spevňovať a získavať svoj stály tvar okolo dvanásteho roku života. Ak má dieťa už v tomto veku poskracované svaly a nesprávne držanie tela, môže to mať postupne negatívny dopad na jeho zdravie. Dochádza k zafixovaniu nesprávnej polohy stavcov, čo môže postupne viesť ku zdravotným problémom. V dospelosti na nesprávne držanie tela často naväzuje sedavé zamestnanie a zanedbávanie cvičenia a pohybu všeobecne. Svaly a drobné svalíky tak postupne tuhnú a ochabujú. Ako sa oblúk – uhol v driekovej časti chrbtice zväčšuje a klesá jej pružnosť, narastá aj tlak na medzistavcové platničky. Ak je oblúk už naozaj veľký a problém dlhodobo neriešený, môže nastať situácia, že stavce začnú meniť svoj tvar. Na miestach, kde je stavec tlačený a nemá potrebné miesto, sa začne zmenšovať – obrusovať. Stavec tak postupne získava tvar „klínu“ (trojuholníka). Ak necháme dospieť hyperlordózu až do takéhoto štádia, liečenie je oveľa ťažšie. Ak je ochorenie spôsobené „len“ poskracovanými a ochabnutými svalmi, dá sa veľa napraviť. Tvar stavcov však cvičením už sa napraviť nedá…

Treba si taktiež uvedomiť, že kým iné časti tela majú oporu v podobe kostry, resp. kostí, v páse žiadna takáto veľká opora neexistuje. Celú váhu hornej časti tela má na starosti drieková časť chrbtice (stavce + medzistavcové platničky). To, čo zdravému človeku účinne pomáha, aby driekové stavce a platničky netrpeli, sú svaly trupu. Znamená to, že ak sa človek venuje len svojmu sedavému zamestnaniu a nevenuje dostatočnú pozornosť posilňovaniu, ako aj uvoľňovaniu svalstva, skôr či neskôr začne pociťovať bolesti v krížoch. Chýb sa však často nedopúšťajú len nešportovci, ale aj športovci! Veľa krát sa stáva, že kým veľkým svalovým partiám venujeme dostatočnú pozornosť, drobné svaly v okolí chrbtice, ako aj samotné svaly trupu, zostanú zanedbávané.

Asi najčastejšou chybou s ktorou sa stretávam je intenzívne precvičovanie spodnej časti chrbta ako lieku na jeho bolesť. Znie to logicky. Ak ma bolí chrbát, budem cvičiť chrbát. Vo väčšine prípadov to však od bolesti nepomôže, ale naopak hyperlordózu môže zhoršiť. To čo však najčastejšie spôsobuje problémy, je ochabnutá brušná stena a stuhnuté chrbtové svalstvo v okolí drieku. Pre lepšie pochopenie uvediem príklad. Predstavte si, že telo je pružná palica a do oboch strán ohýbaná dvoma „strunami“: 1. brušné svaly a 2.chrbtové svaly. Ak budú brušné svaly ochabnuté a nedostatočne napnuté, tie na opačnej strane budú ohýbať palicu (chrbticu) na svoju stranu oveľa výraznejšie. To najlepšie čo môžeme teda v takomto okamihu urobiť, je posilniť brušné svaly a vhodnými uvoľňovacími cvikmi naťahovať stuhnutý a poskracovaný chrbát. Ako sa hovorí, všetko so všetkým súvisí a preto bolesť krížov nekončí u ochabnutého brucha. Častou príčinou je posťahovaná zadná strana stehien (dvojhlavý sval stehna) a naopak ochabnuté sedacie svalstvo a predná strana stehien ( štvorhlavý sval stehna). Je preto dôležité venovať pozornosť aj týmto partiám.

Na záver by som chcel dodať, že najmä u obéznych ľudí je potrebné odstrániť primárnu príčinu hyperlordózy, ktorá vzniká až druhotne, ako kompenzácia nadváhy – veľké brucho núti jeho majiteľa nezdravo prehýbať driek. Podobný problém majú ja nastávajúce mamičky, avšak kým u nich primárna príčina po pôrode zmizne, obéznym nepomôže nič iné, len schudnúť…

Foto zdroj: thinkstock