Kŕčové žily a šport (varixy)

Kŕčové žily a šport (varixy)

Varixy, alebo inak povedané kŕčové žily patria medzi veľmi rozšírené ochorenie cievneho systému. Týmto ochorením trpí viac žien ako mužov. Sú u nich rozšírené až 3 krát viac. Spravidla sa objavujú v strednom veku a bez liečby majú tendenciu sa zhoršovať. Pri varixoch menšieho rozsahu môžeme hovoriť o estetickom probléme, ale pri ťažších stavoch dochádza k závažnejším komplikáciám. Môžu sa dostaviť nepríjemné bodavé bolesti v lýtkovom svalstve, pociťovanie únavy, ťažoby nôh, brnenie a kŕče.

Toto ochorenie postihuje spravidla dolné končatiny. Systém žíl na nohách môžeme rozdeliť na žily hĺbkové a povrchové. Oba typy žíl sú navzájom prepojené a pri správnom fungovaní umožňujú prietok krvi len jedným smerom (z povrchových cez hĺbkové smerom k srdcu). Hĺbkové žily tak odvádzajú asi 90 percent všetkej krvi. 10 percent ostáva na povrchových.

Čo je príčinou vzniku kŕčových žíl? Veľký podiel na nich majú jednoznačne genetické predpoklady. Okrem nich sú tu však aj iné faktory. Neodporúča sa napríklad dlhodobé státie. Krv zo žíl neodteká, hromadí sa v dolných končatinách a zapríčiňuje zvýšenie tlaku na cievnu stenu. Podobný stav nastáva napríklad počas tehotenstva. Medzi ďalšie podporné faktory vzniku, resp. rozvoja kŕčových žíl patrí obezita, ploché nohy, nesprávna – malá obuv (hlavne s vysokým podpätkom), chybné držanie tela s ochabnutou brušnou stenou, ťažká fyzická záťaž a fajčenie.

Ak máte predpoklady pre kŕčové žily a rady by ste športovali, vyhnite sa cvičeniam, pri ktorých dochádza k zdvíhaniu ťažkých bremien, používaniu brušného lisu a pretlakovému dýchaniu. Pri správne zvolenom športovaní sa môže pohyb stať účinným prostriedkom v zlepšovaní tohto zdravotného stavu. Pri cvičení sa využíva tzv. princíp svalovej pumpy. Svalové kontrakcie (do určitej miery) kompenzujú tlak na cievnu stenu a striedavým sťahovaním a uvoľňovaním svalových skupín pomáhajú návratu krvi do srdca.

Vzhľadom k negatívnym účinkom gravitácie pri návrate krvi do srdca je výhodne cvičiť v horizontálnej polohe. Ideálnym cvičením je preto plávanie. Uplatňujú sa však samozrejme aj iné športy. Vhodná je napríklad chôdza, beh, alebo jazda na bicykli. Intenzita musí byť pochopiteľne zvolená podľa závažnosti ochorenia. Je na mieste riadenie sa heslom, že všetkého veľa škodí. Pri závažnejších a rozsiahlejších varixoch je vhodné využívať gumené pančuchy. Sú účinné, ale často odmietané s estetických dôvodov.

Využívanie princípu svalovej pumpy a teda športovania pri zlepšovaní stavu kŕčových žíl nemusí byť vždy prospešné. Aby bola svalová pumpa účinná nesmie pri prietoku nič brániť. Pri prekonanom zápale hĺbkových žíl sa odtok nezlepší a môže dôjsť vplyvom zvýšeného prívodu krvi do svalov až k pocitom napätia a zväčšeniu opuchov. Pri ťažkých ochoreniach sa odporúčajú len ľahké telesné aktivity a jednoduché cvičenia ako chodenie po špičkách, cvičenia na spevnenie brušného a panvového svalstva.

Cvičenie je len jedným z možných bojov s týmto ochorením. Existujú aj iné prostriedky ako napríklad rôzne lieky. Zatiaľ najúčinnejšou a najtrvalejšou metódou je chirurgický zákrok. No ak máte silné genetické predpoklady, ani ten nemusí zabrániť opätovnému objaveniu varixov.

Foto zdroj: thinkstock