Soľ

Soľ alebo chlorid sodný je chemická zlúčenina kryštalického typu. Patrí medzi základné živiny nevyhnutné pre riadne fungovanie organizmu, keďže chlorid sodný si ľudské telo nevie samo vyrobiť.

soľ

Soľ prítomná v potravinách funguje ako ochrana pred mikroorganizmami (konzervant). Soľ odsáva z buniek mikroorganizmov vodu a tým ich zabíja. Podobným systémom soľ reguluje množstvo vody v organizme.

V tele tiež pomáha regulovať množstvo krvi a tým krvný tlak. Vplyv soli na krvný tlak dokazuje množstvo vedeckých výskumov.

Vedci majú už mnoho rokov protichodné názory na optimálne množstvo soli, ktoré by malo byť prijaté vo forme stravy. Všeobecné tvrdenia hovoria vynechať soľ z jedálneho lístka v čo najväčšej možnej miere. Faktom však ostáva, že nedostatok soli môže pôsobiť negatívne rovnako, ako jej prebytok.

Dôležitý nie je len príjem sodíka, ale predovšetkým pomer prijatého sodíka a draslíka. Problémy môžu nastať ani nie tak prebytkom sodíka, ako nevyváženou hladinou týchto dvoch prvkov.

Samotné obmedzenie solenia ešte nemusí byť zárukou zníženia jeho hladiny v organizme. Vysokú koncentráciu soli obsahujú polotovary a rôzne iné hotové jedlá, ktoré dostať v obchodoch. Sú to vysoko energeticky koncentrované potraviny hojne dochucované práve soľou. Vyvážiť takúto často krát extrémnu koncentráciu soli môžu potraviny bohaté na spomínaný draslík. Je to predovšetkým zelenina a ovocie. Ich pridaním k jedlu sa zriedi pomer soli.

Ľudia citliví na množstvo soli by mali byť pri jej znižovaní opatrní, a meniť stravovacie návyky postupne. Organizmus vyžaduje čas aby si zvykol a nenastali výkyvy krvného tlaku, čo môže byť pre týchto jedincov nebezpečné.

Ako sme už spomínali, aj nedostatok sodíka môže viesť k problémom. Známym javom je zadržiavanie vody v organizme. Napríklad príliš skoré drastické obmedzenie príjmu soli u kulturistov pripravujúcich sa na súťaž môže zapríčiniť športovcovi nežiaduce zadržiavanie vody v tele. Organizmus tak reaguje na zníženie sodíka ukladaním vody a elektrolytov do zásoby.

Ako vo všetkom, aj v solení treba zachovať rozumnú mieru. Treba dbať na negatívne dôsledky presáľania, avšak je nutné mať na pamäti, že soľ je nevyhnutne potrebná zložka našej stravy.

V prípade, ak solíte veľa, vyskúšajte jeden osvedčený trik. Prestaňte soliť na dva týždne. Chuťové poháriky sú ovplyvniteľné a vedia sa rýchlo v prípade potreby preorientovať. Pravdepodobne vám nebudú chutiť nesolené jedlá ani po dvoch týždňoch, no poháriky si odvyknú a vám už bude stačiť menej. Trik číslo dva – soľte jedlo až keď je uvarené. V procese varenia soľ zanikne a treba dosáľať a dosáľať. Posolenie na konci varenia vydrží.

Foto zdroj: thinkstock