Kojenie a aeróbna pohybová aktivita

Kojenie a aeróbna pohybová aktivita

Pred nedávnom som dostal otázku, na ktorú som nebol úplne kompetentný odpovedať. Prečo? No lebo otázka sa týkala kojenia, …a aj keď poznám všeobecné zásady kojenia (či dojčenia) pri pohybovej aktivite, na špecifickú otázku som nevedel dostatočne dobre odpovedať. Preto som sa rozhodol si naštudovať informácie ohľadom aeróbnej aktivity a kojenia.

Intenzita

Nárast intenzity musí byť postupný. Počas doby kojenia by nemal presiahnuť intenzitu 75%.

Najlepšie je keď sa drží v rozmedzí 50 až 70% (môžete si merať športtesterom, skúsenejšie športovkyne pocitom). Príliš vysoká intenzita, môže ovplyvniť chuť mlieka (kojenec môže odmietnuť na určitý čas príjem, …ale i nemusí, mnoho štúdií vypovedalo, že maximálna intenzita nemá vplyv na odmietanie mliečka), vďaka vyplaveniu väčšieho množstva kyseliny mliečnej do materského mlieka.

Táto kyselina dieťatku neublíži, …ale mu ani nechutí. Väčšina výskumov hovorí, že tento produkt látkovej výmeny by sa mal odbúrať do 90 min. po cvičení. Skúsenosti mamičiek však hovoria o dlhšom čase odmietania mlieka (pol dňa). Ďalší výskum potvrdzuje, že stredná intenzita (moderate intensity) nemá vplyv na imunologické charakteristiky materského mliečka a preto sa mama nemusí obávať toho, že by nejakým spôsobom mlieku uškodila (IgA, laktoferín i lyzozým zostali v rovnakom množstve).

Objem

Postupný nárast objemu. Dočítal som sa o ženách, ktoré sa bezproblémovo v čase dojčenia pripravovali na bežecký maratón. Ak dodržali zásady o postupnosti a primeranosti, zvládli aj bežeckú aktivitu, aj dojčenie. Tu by som upozornil na správnu voľbu podprseniek (o tom som už v minulosti písal).

Dopĺňanie tekutín

Čo môže byť problém je to, že ak pri aeróbnej aktivite nedopĺňate tekutiny, mlieko strácate (logické). Z vášho prsníka sa môže stať kvapkadlo a to môže vaše dieťa odradzovať od príjmu (skúsenosť mamičiek). Dr. Ruth Lawrence v jej staršej štúdií zdôraznila (Breastfeeding, A Guide for the Medical Profession, 1999 edition), že kojiť je možné okamžite po pohybovej aktivite, ak športovkyňa dopĺňala tekutiny. Koľko? …hmmm, ťažko povedať, ale určite viacej. Osobne si myslím, že príjem tekutín by v čase dojčenia mal byť o 20% vyšší.

Dopĺňanie energie

Hlavne cez zdravé potraviny, ovocie a zeleninu. Sú určité špecifické potraviny, ktoré mamičky odporúčajú, či už na chuť, alebo množstvo mlieka. Osobne si myslím, že toto môže byť dosť špecifické a individuálne a preto tu nebudem vravieť, čo máte, alebo nemáte jesť. Skúste si naštudovať a vyskúšať na sebe. Dôležité je, aby ste v období dojčenia nebrali aeróbnu aktivitu len s cieľom schudnúť. Jasné, každá z Vás chce vyzerať sexi, najlepšie hneď.

V čase kojenia však neodporúčam cielene chudnúť (teda dokým nemáte olympijské ciele). V opačnom prípade sa môže stať, že o svoje mlieko prídete (v čase dojčenia by ste mali mať extra príjem energie). Chudnutie prichádza postupne samo. Nedávno som jednej športovkyni zisťoval, či je možne pri kojení brať nejaké doplnky výživy na schudnutie (táto má olympijské ciele).

Sám som nevedel a preto som túto otázku konzultoval s naším lekárom, ktorý mi odporučil L-Carnitín (firma, ktorá ho distribuje tvrdí, že je bezpečný aj v čase kojenia, …odporúčam vždy konzultovať s lekárom)

Hygiena

Pri aeróbnej aktivite sa spotíte a je nutné sa pred kojením osprchovať, alebo aspoň umyť. Vaše dieťa môže totiž cítiť pot a opäť odmietať príjem mlieka po záťaži.

Regenerácia

No a jednoznačne treba aj viacej regenerovať, čo znamená, že keď uložíte bábätko, tak by ste si na chvíľu mali ľahnúť aj vy sama.

Záverom

Pohyb po gravidite je veľmi dôležitý, netreba ho uponáhľať, treba začať postupne, najlepšie v kombinácií aeróbnych cvičení a spevňovacích cvičení (panvové dno, brucho, chrbát, nohy, …vlastne všetko :). Cieľom nie je schudnutie, ale zdravotný stav (zlepšenie fyzického a psychického zdravia). No a že nemáte kde odložiť svoje dieťa? …skúste strollering ;)

partofheart.eu

kondičný tréner: Mgr. Štefan Čuvala PhD. partofheart@partofheart.eu www.partofheart.eu

Foto zdroj: thinkstock