Sauna

sauna

Už starí Rimania stavali horúce kúpele a trávili v nich množstvo času. O tom, že boli vo veľkej obľube svedčí fakt, že sa tu dohadovali obchody a uskutočňovali politické rozhodnutia. Napriek tomu, že takéto horúce kúpele ľudstvo pozná už viac než 2000 rokov, stále odhaľuje aké rôzne účinky so sebou vodné procedúry prinášajú. Sauna nie je „čistokrvnou“ vodnou procedúrou a dala by sa označiť aj za účinnú manipuláciu s teplom. Ak budete neskôr tento článok hľadať, nájdete ho zaradený v rubrike regenerácia. To, že tam bezvýhradne patrí, nie je úplne jednoznačné. Pravdou je, že sauna môže pôsobiť blahodárne, uvoľňujúco a regeneračne, ale aj ako ťažký dvojhodinový tréning v posilňovni. Ako to teda je?

Pri saunovaní dochádza k zvýšeniu bazálneho metabolizmu o 20 až 40%. Jeho hodnota je závislá od dĺžky pobytu v saune, od teploty v saune a samozrejme od individualít každého človeka (od adaptácie na teplo, schopnosti termoregulácie atď.). Telo sa snaží brániť prehrievaniu potením. Počas saunovania telo stratí 100g až 2000g vody. Opäť záleží od človeka (napr. deti na teplo v saune reagujú výraznejšie), dĺžky pobytu v saune a teploty prostredia. Je preto dôležité, dodať telu zvýšené množstvo tekutín pred saunovaním, rovnako ako po ňom.

Mierne stúpa pulzová frekvencia a vplyvom tepla sa rozširujú krvné cievy. Krv sa tak ľahšie dostáva až k povrchu tela, kde aktivuje potné žľazy. Telo sa tak snaží ochladzovať potením. Potenie je účinné hlavne v suchej saune. Teplota v nej by mala byť nastavená medzi 80 až 100 °C. Hlavne začiatočníci by mali začať s teplotami uvedenej spodnej hranice. Ak sa na rozpálené kamene vylieva voda, prudko stúpa vlhkosť vzduchu a účinnosť potenia sa zníži. Človek to pociťuje ako náhle zvýšenie tepla. Ak pôjdete do sauny regenerovať a relaxovať, vyhnite sa tomu. Znižovanie účinnosti potenia zvyšovaním vlhkosti vzduchu únavu naopak prehlbuje.

O tom, že telo počas saunovania vykonáva tréning (záťaž) svedčia aj procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Aby srdce zabezpečilo účinnú termoreguláciu, musí prepumpovať viac krvi. Klesá vylučovanie sodíku močom a rastie vylučovanie draslíku. Táto skutočnosť úzko súvisí s úbytkom vody, ale treba zdôrazniť, že rovnaký stav nastáva aj pri ťažkej fyzickej záťaži.

Sauna sa pre športovcov doporučuje z viacerých dôvodov:

  1. Ako prostriedok k postupnému otužovaniu a ako tréningová metóda postupnej adaptácie na vysokú teplotu.
  2. Ako prostriedok na zvyšovanie kondície.
  3. Ako regeneračný prostriedok na odstránenie telesnej a duševnej únavy.

Pobytom v saune dochádza k výraznému uvoľneniu svalov, zvyšuje sa kĺbová ohybnosť, zvyšuje sa látková výmena, zlepšuje sa tepelná regulácia a človek si oddýchne po fyzickej ako aj po psychickej stránke.

Ako regeneračný prostriedok sa odporúča saunu zaraďovať maximálne raz do týždňa. Nie je vhodné ju zaradiť bezprostredne po náročnom tréningu. Taktiež sa neodporúča zaraďovať saunu deň pred náročným tréningom. Ideálne je použiť tento prostriedok na regeneráciu na konci týždňa pred dňom voľna. Dĺžka pobytu v saune je individuálna. Vo všeobecnosti sa odporúča 10 až 20 min pre jednu návštevu. Po 10 až 20 minútovom prehriati by mala nasledovať fáza rýchleho schladenia. Odporúča sa schladenie v bazéne s teplotou vody 8 až 12 °C. Ako dlho vydržíte v bazéne je na vás. Záleží od subjektívnych pocitoch chladu. Ak pred vstupom do bazénu predchádza osprchovanie (čo sa z hygienických dôvodov odporúča), zníži sa zároveň aj efekt rýchleho schladenia. Procedúra prehriatia a schladenia by sa mala zopakovať dva až tri krát. Opakovať ju viac krát sa neodporúča a považuje sa to z pohľadu regenerácie za nevhodné.

Pre koho nie je sauna vhodná? Určite nie pre ľudí náchylných na srdcovú príhodu, tehotné ženy, ľudí s chorou štítnou žľazou, obličkami, diabetikov a pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom. Ak nie ste „fit“ je vhodné sa pred návštevou sauny poradiť s lekárom.

Foto zdroj: thinkstock