Chudnutie – Ako poraziť tuk. (3. časť)

Chudnutie - Ako poraziť tuk

Už ste sa niekedy zamysleli či strava, ktorú prijímate je vhodná pre váš organizmus. Pokiaľ vás zaujali predchádzajúce dve časti tohto článku tak určite patríte medzi tých, ktorým „leží v žalúdku“ nielen to čo jedia, ale aj koľko toho jedia.

Pokiaľ trpíte určitou formou nadváhy, alebo len chcete svoju postavu vyformovať je pre vás podstatné obmedziť prísun sacharidov s vysokým glykemickým indexom. O čo vlastne ide? Glykemický index predstavuje rýchlosť akou sa dokážu sacharidy rozložiť na glukózu ako priamy zdroj energie. Nevýhoda týchto sacharidov s vysokým glykemickým indexom je v tom, že vytvorená glukóza sa veľmi rýchlo dostáva do svalov a zásobníkov (pečeň), čím dochádza k zníženiu obsahu cukru v krvi. Tento deficit sa snaží organizmu vykryť zvýšenou chuťou na sladké – čo vedie k neustálemu prísunu cukrov zo stravy.

Pochopiteľne ľudský organizmu sa snaží glukózu automaticky spotrebovávať na pohybovú činnosť. Ak však jedinec takúto činnosť nevykonáva, glukóza sa premieňa na tuk a ten sa uskladňuje v tukovom tkanive.

Ako si teda poradiť s takýmto problémom? Riešenie je veľmi jednoduché. Skôr ako zjete akékoľvek jedlo zistite si, či neobsahuje veľké množstvo sacharidov s vysokým glykemickým indexom. V prípade, že áno, nahraďte tieto sacharidy inými s nízkym glykemickým indexom. (tabuľka 1)

 

glukóza 100
fruktóza 20
zemiaky

80

sušené ovocie

70
biely chlieb 76
celozrný chlieb

64

ryža

60

mlieko

35

cestoviny

40

fazuľa

30

med

87

mäso

30

 

V tomto procese tvorby energie hraje významnú úlohu inzulín, ktorý je hlavným faktorom pri rozklade sacharidov na glukózu. Čím je väčšie množstvo sacharidov z vysokým glykemickým indexom o to väčšie množstvo inzulínu bude v krvi. Prečo spomíname inzulín? Pretože inzulín brzdí rozpad tuku na úkor rozpadu sacharidov a práve o toto vám určite nejde.

Na tomto mieste treba zdôrazniť, že nadbytočné množstvo glukózy v krvi sa dá z organizmu odstrániť len činnosťou, ktorá do pohybu zapája veľké svalové skupiny a to v trvaní niekoľko desiatok minút. Preto neobstojí tvrdenie, že silovým tréningom sa dá znižovať telesná hmotnosť na úkor tukových zásob. Medzi pohybové činnosti ktoré sú najvhodnejšie patrí aerobik, beh, plávanie, korčuľovanie a mnoho iných.

Vhodné zladenie príjmu sacharidov podľa glykemického indexu a množstva prijatej energie z potravy predstavujú hlavné prostriedky ako sa vyhnúť problémom z nadváhy a zachovať si krásnu a príťažlivú postavu. Pri uplatnení všetkých spomenutých zásad a pravidiel sa vám to určite podarí!

Foto zdroj: thinkstock