Cviky na guľatý chrbát (1.časť) – sedenie na fitlopte

Hrudná kyfóza trápi veľmi veľa ľudí. Aj keď sa rozhodneme s tým niečo robiť, zväčša ani len netušíme kde začať. Séria článkov by Vám mala pomôcť na to odpovedať. Ukážeme si niektoré uvoľňovacie a nápravné cviky, ktoré je vhodné uprednostniť, ako aj tie činnosti, ktorým sa je lepšie vyhnúť.

Aj keď sú rady v texte mienené v tom najlepšom možnom duchu, neslúžia ako náhrada za odborné lekárske vyšetrenie a rady, resp. liečbu s tým spojenú. Je dôležité mať na zreteli, že každá odchýlka chrbtice je unikátna. Má iný stupeň zakrivenia a jej vrchol môže byť taktiež posunutý. Môže byť fixovaná, alebo sa zatiaľ jedná len o kyfotické držanie tela. Dôvody, prečo kyfóza vznikla, môžu byť rôzne. Tieto, ako aj iné faktory musia byť v liečbe zohľadnené. Toto všetko nemôže byť v článku obsiahnuté a preto prvým krokom by malo byť navštívenie dobrého lekára.

Ak ešte nie je chrbtica v nesprávnej polohe zafixovaná, uvoľňovacie a posilňovacie cvičenia môžu veľmi pomôcť. Skôr ako sa však do nich pustíte, je potrebné vykonať ešte jednu vec.

V bežnom živote je to najmä nezdravé a dlhé sedenie, ktoré nás núti hrbiť sa. Odstráňte ho! Ideálnym pomocníkom je fitlopta. Aj keď na nej nebudete zatiaľ cvičiť, už len nahradenie za stoličku vie pomôcť. Jej klady nepocítite len pri hrudnej kyfóze, ale aj driekovej hyperlordóze, častého zdroja bolesti „krížov“. Sedenie na fitlopte sa taktiež nazýva „dynamické sedenie“. Pomáha udržiavať správnu polohu tela a nepatrnými pohybmi posilňuje ochabnutý chrbát.

Aj na fitlopte sa však dá sedieť zle a dopúšťať sa chýb. Prvým popísaným „cvikom“ preto bude správne sedenie na lopte.

Ak sa rozhodnete pre nahradenie stoličky za fitball, nesmie sa to stať náhle. Svaly sú slabé, čo môže na lopte spôsobovať problém. Svaly sa unavia a skôr či neskôr sa aj tu objaví nesprávne sedenie. Striedajte preto dynamické sedenie s klasickou stoličkou.

Ako správne sedieť na fitlopte?

fitlopta sedenie fitlopta sedenie

Prvou chybou od ktorej sa môžu odvíjať ďalšie, je nesprávna veľkosť lopty. Zistite si preto, aká veľkosť je vhodná pre Vás.

Posaďte sa na stred lopty. Nohy sú asi na šírku ramien. Lýtka sa nesmú dotýkať fitlopty. Zadok musí byť vyššie, ako sú kolená. Ak je nižšie, je lopta málo nafúkaná, alebo má nesprávny – malý rozmer. Chrbát je vzpriamený, lopatky sa pretláčajú k sebe a ramená mierne vzad.

Počas sedenia dochádza k pohupovaniu a pohybom bedier do všetkých smerov. Ani si to uvedomovať nemusíme, ale týmito drobnými pohybmi (dynamické sedenie) cvičíme. Ak sa už aj na lopte začnete hrbiť, je čas na prestávku. Prípadne výmenu za klasickú stoličku.

fitlopta sedenie fitlopta sedenie

Pokiaľ vo svojom živote nachádzate aj iné situácie, pri ktorých sa pristihnete že sa hrbíte, snažte sa ich eliminovať. Do tejto skupiny patrí napr. bicyklovanie, činnosti v predklone, kotúle, všetky formy skokov a preskokov, dvíhanie ťažkých bremien, maximálne záklony trupu atď. Spolu s cvičeniami, ktoré budú nasledovať v pokračovaní, by to malo Vašu snahu urýchliť.

Za nezdravý zlozvyk z bežného života patrí aj prekladanie si nôh pri sedení, ktoré chrbtici rozhodne neprospieva. Je totiž ťažšie ostať v takejto pozícii vzpriamený. Oveľa jednoduchšie je preto hrbiť sa…