Zranenie a bolesti kolena

Nikoho z profesionálnych, amatérskych, či rekreačných športovcov nepoteší náznak problému s kolenným kĺbom. Práve tento kĺb patrí do skupiny najčastejšie poranených, nakoľko ide o váhonosnú časť ľudského tela.

Zranenie a bolesti kolena

Preto netreba dlhšie trvajúcu bolesť podceňovať a absolvovať lekárske vyšetrenie čo najskôr. Práve včasné odborné ošetrenie kolena môže byť rozhodujúce pre vaše ďalšie športové aktivity.

Artroskopia kolenného kĺbu

Je to jednoduchý operačný zákrok, vďaka ktorému môže lekár priamo vyšetriť koleno. Pomocou endoskopického nástroja vykoná chirurgický zákrok, ktorým napraví možné poškodené menisky alebo chrupavku. Ak je poškodený aj krížny väz, lekár ho odstráni, prípadne umiestni tak, aby nezavadzal.

Magnetická rezonancia / MRI

V prípade MRI lekár nemusí najskôr koleno operačne ošetriť, ale až po zhliadnutí snímkov sa rozhodne pre postup, ktorý bude pre pacienta ideálny. Táto diagnostická métoda je bez použitia radiačného žiarenia. Vďaka neustálej inovácii techniky sa spresňuje aj kvalita zobrazovania štruktúr vo vnútri ľudského tela.

Ideálnym postupom je konzultácia s odborníkom, kde je koleno vyšetrené klinicky a absolvovanie MRI. Nález je významný vzhľadom na perspektívu vášho kolena do budúcnosti a pre lekára je určite záväzné vidieť snímky z rezonancie, aby sa rozhodol pre optimálny postup.

Predný krížny väz / ACL

Jeden zo štyroch väzov nachádzajúcich sa v kolene, práve on však býva najčastejšie poškodený. Dôvodom je najmä fakt, že ACL zabezpečuje stabilitu kolena smerom do strán. Pohyb a športová aktivita typická na časté zmeny smerov preto môže vyvolať poškodenie ACL. Upína sa na stehennú kosť a píšťalu. Koleno bez tohto väzu nemá stabilitu a môže dôjsť k ďalším ortopedickým zmenám v kĺbe.

Po dlhšej dobe pri nestabilite kolena vznikajú sekundárne artrotické zmeny, čím dlhšie je koleno nestabilné, tým horší je stav meniskov a chrupaviek.

Pri športových aktivitách ako je beh, plávanie, cyklistika a podobne, nemusí odstránený väz rekreačnému športovcovi prekážať. Prípadná plastika ACL nie je nutná. Ak poškodenie trvá veľmi dlho, u takých pacientov sa plastika ACL už ani nerobí, pretože to nemá význam a pacientovi už operácia nepomôže. Ak má pacient poškodené váhonosné zóny chrupaviek, môže sa mu stav zhoršiť, lebo sa stabilizuje už poškodené koleno, s poškodenými chrupavkami.

Plastika ACL

Samozrejme všetko záleží od ošetrujúceho lekára, ale prevažuje názor, že pokiaľ sa chcete športu aj naďalej aktívne venovať, treba plastiku ACL podstúpiť. Na Slovensku sa najčastejšie používa metóda, kde sa poškodený väz nahradí tkanivom vlastného tela. Tkanivo je vo väčšine prípadov odobraté z hamstringu. Nahradený krížny väz je nanovo upevnený titánovými skrutkami. Snáď najlepšou voľbou sú skrutky, ktoré sa po čase vstrebú.

Rehabilitácia

Z hľadiska vízie ďalšieho fungovania kolenného kĺbu je rehabilitácia veľmi dôležitá. Rehabilitačné cvičenie začína prakticky do týždňa od operácie pomocou motodlahy a jednoduchých cvičení na spevnenie ochabnutého kvadricepsu. Začína sa ohýbaním kĺbu a simulovaní chôdze, aby sa zabránilo atrofii svalov. Približne po dvoch mesiacoch je možné začať s bicyklovaním.

Foto zdroj: thinkstock