Zorbing – zábava a šport v jednom

zorbing

Hitom posledných rokov sa vo sfére mierne extrémnych športov stal zorbing, alebo jeho vodná obdoba – aquazorbing. Hoci zorbing vznikol už dávno – približne pred 15 rokmi na Novom Zélande, jeho popularita začala celosvetovo rásť až v posledných rokoch. U nás sa táto aktivita teší čoraz vyššej obľúbenosti. Dôvodom môže byť jeho nezvyčajnosť, nápaditosť, ale aj istá dávka rizika, ktorá je základom pre povestný adrenalínový zážitok.

Čo je Zorbing

Zorbing je vlastne pohyb jedného alebo viacerých ľudí v uzavretej priehľadnej plastovej guli s dvojitou stenou, ktorá sa rúti dolu miernym svahom. Do klasického zorbu (tak sa nazýva zorbingová guľa) sa síce zmestia až traja ľudia, no lepšie je vychutnávať si zorbing osamote, pretože pri plnom obsadení sú takmer isté škrabance, odreniny a modriny spôsobené narážaním viacerých tiel na seba.

Táto pohybová aktivita si nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti, keďže v podstate kopíruje beh škrečka v pohyblivom kolese. Napriek tomu však trvá istú dobu, kým si človek zvykne a osvojí určité techniky, aby sa vedel kontinuálne pohybovať a udržať vo vertikálnej polohe. Dvojitá stena vo vonkajšom priemere vyše 3 metrovej gule zaručuje bezpečnosť a preto ani nerovný terén či vysoká rýchlosť nie sú problémom.

Vnútorný priestor má zvyčajne priemer 2 metre. Rýchlosť sa pri zorbingu šplhá až k 50 kilometrom za hodinu. Výhodou tohto športu je fakt, že sa dá vykonávať v takmer každom počasí a na takmer každom bežnom povrchu, ktorý má sklon do 20 stupňov. Jestvuje ešte jedna forma využitia zorbu – hydro-zorbing pri ktorom sa dovnútra gule napustí malé množstvo vody a človek sa pri spustení zo svahu v guli šmýka o vnútorné steny.

Akokoľvek sa môže zdať, že aquazorbing je mladším bratom zorbingu, v skutočnosti je to presne naopak. Pôvodný zorb bol totiž vyvinutý pre účely „chodenia po vode“. Aquazorbing sa od zorbingu na suchu odlišuje stavbou a použitým materiálom na výrobu zorbu. Guľa, v ktorej sa chodí po vode, má totiž iba jednu stenu.

Či je ľahšie zvládnuteľný „obyčajný“ zorbing, aquazorbing alebo vodný zorbing už musíte posúdiť sami. V dnešnej dobe túto aktivitu ponúkajú mnohé športoviská aj na Slovensku. Je dostupná takmer pre všetkých – s výnimkou tehotných žien a ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Ani klaustrofobici zrejme nebudú patriť medzi nadšencov zorbingu. Avšak ľudia, pre ktorých je tento šport dostupný, nachádzajú väčšinou iba slová chvály. Zorbonauti, ako sa sami nazývajú, musia mať viac ako 140 cm a vážia menej ako 95 kg.

Zaujímavosťou je, že vzhľadom zorbu sa inšpirovali aj Rusi pri navrhovaní loga pre účel zimných olympijských hier 2014 v Sochi. Svetové rekordy v zorbingu boli zaznamenané v roku 2006 – v dĺžke prekonanej trate sa blysol Steve Camp s číslom 570 metrov a najvyššou nameranou rýchlosťou – 52 kilometrov za hodinu – sa môže pochváliť Keith Kolver. Tak čo, skúsite ich prekonať?

Foto zdroj: thinkstock

Tags: