Zopár neprávd o posiľňovaní žien

Zopár neprávd o posiľňovaní žien

Prvé klamstvo s ktorým sa môžete stretnúť, je tvrdenie, že cvičenie žien v posilňovni zamerané na zhadzovanie prebytočných kíl vás spraví svalnatejšími. Časopisy venujúce sa kulturistike a fitness, bez prestania prinášajú fotografie svalnatých mužov, ale aj svalnatých žien. Pri pohľade na ne si nejedná z vás asi povie, že ak začne posilňovať, stratí svoju ženskosť a bude veľká a svalnatá. Je to asi najzávažnejšia nepravda, ktorá trvalo odrádza od cvičenia nežné pohlavie.

Tu si však treba uvedomiť fyziologické rozdiely mužov a žien. Vo všeobecnosti ženy nedokážu vybudovať takú masívnu svalovú hmotu ako muži. Za schopnosť budovania mohutných svalov, muži vďačia hlavne hormónu testosterónu. O jeho účinkoch sme viac písali tu a využívaní v športe tu.

Ženy „bodybuiderky“ sú skôr výnimkou ako bežným javom. Ich snaženie je výsledkom dlhodobej tvrdej práce, genetických dispozícií, správneho stravovania a užívaním doplnkov výživy (povolených, či tých druhých). Po pozeraní na fotografie kulturistiek si ďalej treba uvedomiť, že sú to fotky len z krátkeho obdobia súťaže.

Účelne je znižované percento tuku a percento vody v tele. Výsledkom je, že svaly sú viac vystúpené, výraznejšie a zmenené kontúry tváre prispievajú k neprirodzenému vzhľadu. Po skončení súťaže, kedy už nie je potrebné držať tvrdú diétu a organizmus ďalej dehydrovať, sa telo rýchlo zmení. Po náročných súťažiach si hádam každý dopraje oddych a dobré jedlo. Občas môže byť výsledkom taká zmena, že podľa fotografie zo súťaže v reálnom živote tohoto človeka ani nespoznáte.

Druhé mylné tvrdenie je, že tréning s ťažkými váhami je pre mužov a tonizovanie svalov ľahkými váhami pre ženy. Ak sa rozhodnete navštevovať fitness centrum so zámerom zhodiť prebytočné centimetre s problémových partií, je skutočne vhodné využiť ľahké závažia a cvičiť veľa opakovaní. Nie je však vhodné zovšeobecňovať.

Nie každá žena totiž musí mať takýto cieľ. Ak sa do fitness centra rozhodnete chodiť pre posilnenie, spevnenie a zosilnenie svojich svalov, sú vysoké opakovania s nízkymi váhami prakticky stratou času. V tomto prípade platí pravidlo, že menej je viac. Nedá mi ešte neupozorniť na správnu techniku cvičení. Čím je závažie väčšie o to je toto upozornenie dôležitejšie. Nesprávna technika totiž bolí.

Tretie klamstvo: Ženy by nemali posiľňovať svoje nohy ťažkými váhami pretože ich budú mať príliš veľké. Ak sa pozriete na kulturistky, alebo fitnesky zistíte, že nemajú prehnane veľké nohy k ostatným častiam svojho tela. Používajú pritom závažia, ku ktorým sa pravdepodobne ani nepriblížite. Viacej svalov potrebuje viacej energie pre svoju prácu, ale aj pre svoju samotnú existenciu. Z tohoto známeho faktu vyplýva, že viacej svalov spáli viacej kalórii a z dlhodobého pohľadu to znamená menej tukov v tele. A kde sa nachádzajú najväčšie svaly? Sú to samozrejme nohy. Tak prečo túto skupinu svalov zanedbávať?

Foto zdroj: thinkstock