Pamätáte si ešte, aké pokroky ste dosiahli v prvom období tréningu tesne po tom, ako ste si osvojili základné veci z oblasti cvičenia a výživy? Nadnesene povedané, vaša sila a svalový objem narastali vždy, keď ste sa dotkli činiek. Potom už zlepšovanie nemalo také dramatické tempo a neskôr možno vaše telo úplne "zabudlo" na všetky prechádzajúce rastové procesy. Pýtate sa, ako je to možné a snažíte sa nájsť východ zo slepej uličky. Tá je však slepá iba zdanlivo.
Ak sa bavíme len o procese zlepšovania ako takom, môžeme ho rozdeliť do troch základných fáz:
1. Obdobie s minimálnymi pokrokmi. 2. Obdobie rýchleho vzostupu. 3. Vyrovnanie a stagnácia.
Do prvej skupiny patrí hlavne obdobie učenia alebo nervosvalová adaptácia, získavanie motorických schopností v rámci nových aktivít a pohybov. Učíte sa vykonávať pohyby cvikov a zdanlivo sa nič nedeje, pretože neregistrujete viditeľnejšie signály pokroku. Nový objekt vášho záujmu však sprevádza prvotné nadšenie a vy pokračujete ďalej, učíte sa techniku a spoznávate prácu jednotlivých svalov.
Potom nastúpi deň alebo zlomový moment, od ktorého už výraznejšie napredujete. S každým ďalším tréningom ste výkonnostne a výzorom o niečo ďalej a prežívate úžasné obdobie. Pred časom ste položili akési základy súčasného rozvoja a teraz si myslíte, že vás už nič nemôže zastaviť.
Istého dňa však musí dôjsť k výraznejšiemu spomaleniu alebo k stagnácii. Napriek tomu na vlnách nie tak dávnej eufórie pokračujete ďalej. Potom sa to celé s určitými zmenami zopakuje dvakrát, trikrát, atď. Svalstvo reaguje, ale musíte ho už viac nútiť aj svojou vôľou, napredovanie už nie je také rýchle a váhy sú stále ťažšie.
Nejde to už tak ako predtým a prešľapujete na mieste. Stagnácia je však prirodzený a nevyhnutný fyziologický proces, ak sa bavíme o dlhodobom trénovaní. Musíte s ňou počítať, no zároveň sa ju musíte snažiť čo najviac obmedzovať, vyhýbať sa jej a používať rôzne nástroje na jej prekonanie.
Základnou vecou je poznanie rovnováhy medzi tréningovým stresom a odpočinkom, ktorý zaručuje zotavenie a svalový rast. Nestačí poznať iba metódy zvyšovania kvality a intenzity tréningu. Nemôžete si myslieť, že práve vy ste výnimoční a zvládnete trénovať dlhodobo s vysokým tréningovým objemom a frekvenciou. Musíte naplno pochopiť procesy regenerácie a ich vplyv na zlepšovanie. Zastavenie pokroku je častokrát signálom, že vaše telo už nie je schopné prispôsobiť sa zvýšeným požiadavkám.
Najčastejším krokom k záchrane tohto stavu je krátke prerušenie tréningu povedzme na cca 5-7 dní, prípadne zaradenie obdobia s úplne ľahkými fyzickými aktivitami. Väčšinou to zapôsobí tak, že váš záujem o tréning vzrastie, zvýši sa motivácia, telo obnoví zásoby energie, osviežia sa taktiež funkcie mozgu a centrálnej nervovej sústavy, svalstvo sa naplno zregeneruje a zotavíte sa z menších zranení, zápalov a podobne.
Ďalším platným a potrebným krokom je zmena tréningu a tréningových parametrov. Musíte program prestavať tak, aby bol odlišný od toho predchádzajúceho, aby vás bavil a aby spĺňal vaše požiadavky. Je to komplexná téma, ktorá zahŕňa veľa faktorov.
Môžete obmeniť cviky, ich poradie, schémy opakovaní a sérii, tréningový objem, intenzitu, frekvenciu, použiť rôzne tréningové princípy, špeciálne sa zamerať na určité svalové partie alebo cviky, atď. Zmenu tréningu chápte ako inú cestu k rovnakému cieľu.
Vždy majte na pamäti, že žiadny pokrok neprebieha lineárne. Váš boj o nové zlepšenie je skúškou charakteru a nepoddajnosti. Ak stagnujete, poctivo si zhodnoťte tréning a prístup k nemu.
Foto zdroj: thinkstock