Ak sa spomenie zinok, mnohým ako prvé napadne to, že tento minerál dokáže podporiť funkcie imunitného systému. No keďže ide o druhý najrozšírenejší stopový prvok ľudského organizmu (hneď po železe), priraďujeme mu aj množstvo iných dôležitých úloh.
Jeho nedostatok, čo je pomerne častý jav, môže ovplyvňovať optimálny fyzický výkon, energetické hladiny, skladbu tela a celkové zdravie.
1. Zinok zlepšuje športovú výkonnosť, silový a svalový rozvoj
Skutočnosť, že zinok zohráva veľmi podstatnú rolu pri produkcii hormónov, z neho robí dôležitý prvok priamo ovplyvňujúci atletickú výkonnosť, silový a svalový rozvoj pri tréningu.
Adekvátne hladiny tohto minerálu v tele znamenajú väčšiu produkciu testosterónu, rastového hormónu a inzulínu podobnému rastovému faktoru 1 (IGF-1).
Výskumy už viacnásobne potvrdili, že ak je zinok užívaný popri intenzívnom fyzickom výkone, vyvoláva to väčšiu produkciu testosterónu ako v prípade užívania placeba. Lepšie hormonálne prostredie sa potom odzrkadľuje aj na posilnenej regenerácii.
2. Podporuje reprodukčné funkcie u oboch pohlaví
Je dokázané, že dlhodobo nízke hladinu zinku sú spojené s nižšími hladinami testosterónu, vyšším rizikom zdravotných problémov s prostatou a takisto aj s vyšším rizikom nástupu neplodnosti a potlačenia libida.
Zinok je z pohľadu reprodukčného zdravia a plodnosti dôležitý nielen pre mužov, ale aj pre ženy. Reguluje hladiny estrogénu, progesterónu a zefektívňuje využívanie hormónov v tele.
3. Posilňuje imunitný systém a má protirakovinové pôsobenie
Viaceré uznávané osobnosti z oblasti medicíny tvrdia, že zabezpečením adekvátnych hladín zinku môžeme výrazne prispieť k vyriešeniu mnohých zdravotných problémov a podporiť slabo fungujúci imunitný systém.
Nemusíme bližšie vysvetľovať, že silné imunitné funkcie automaticky znamenajú väčšiu obranyschopnosť organizmu pred baktériami, infekciami a vírusmi. Zinok je odporúčaný aj ako silný nástroj prevencie pred rôznymi formami rakoviny.
Najčastejšie sa spomína rakovina prostaty, prsníkov, vaječníkov a kože, no platí to vo všeobecnosti, pretože zinok je zodpovedný za zdravé delenie a rozmnožovanie buniek po celom tele.
4. Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie
Zinok pomáha aj k udržiavaniu zdravia buniek v cievnom systéme a je dôležitý pre výstavbu vnútornej výstelky ciev a srdca (endotel). Vďaka tomu je zabezpečená lepšia cirkulácia krvi a transport dôležitých látok v organizme.
V opačnom prípade, pri problémoch s endotelom, môže dôjsť k nárastu cholesterolu a k tvorbe zápalov, čo zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
5.Reguluje funkcie inzulínu
Zinok je dôležitý z hľadiska správnych funkcií viacerých hormónov, inzulín nevynímajúc. Dokáže sa naviazať k inzulínu, uskladniť ho a uvoľniť v čase, kedy je glukóza v krvnom toku. Zlepšuje tak inzulínovú senzitivitu a zefektívňuje využívanie energie.
Vďaka tomu je zinok aj preventívnym prostriedkom pred vznikom cukrovky a obezity (pomáha uskladniť krvný cukor a zabraňuje tak jeho zotrvaniu v krvnom obehu).
6. Zvyšuje kvalitu spánku a energetickú úroveň
Ďalšia zo zaujímavých funkcii zinku je jeho podieľanie sa na činnosti neurotransmiterov (chemické látky vznikajúce v nervovej sústave) a udržiavanie kognitívnych schopností (poznávacie funkcie a myšlienkové procesy).
Je potrebný v rámci metabolizmu melatonínu a ako určite dobre viete, ten je kľúčovým hormónom pre zdravý a kvalitný spánok. Zinok reguluje napríklad aj dopamín – energizujúci neurotransmiter ovplyvňujúci motiváciu a sústredenie na rôzne aktivity.
7. Zlepšuje náladu a pôsobí proti depresiám
Presné príčiny a vzťahy medzi nedostatočnými hladinami zinku v tele a vznikom depresií a psychických problémov nie sú úplne jasné. Jedno je však isté, určite to má súvis s regulačnými funkciami zinku pri produkcii jednotlivých hormónov a neurotransmiterov.
V tomto smere by si mali dať pozor najmä ženy. Je potvrdené, že u nich je riziko vzniku depresii značne vyššie ako u mužov, ak trpia na dlhodobý nedostatok tohto minerálu.
TIP: Zinok je súčasťou komplexných multivitamínov. Predáva sa aj v prípravku ZMA. Ten ciely spolu s horčíkom a vitamínom B na lepší spánok a regeneráciu.
Foto zdroj: thinkstock