Čo je to ženšen

Ženšen

Ženšen je pre nás známejší názov botanického rodu Panax, čo v gréčtine znamená všeliek. Existuje viacero druhov. Najznámejší je ženšen pravý (resp. všehoj ázijsky, Panax ginseng ). Jeho koreň sa v liečiteľstve používa viac ako 5000 rokov.

V prípade ženšenu išlo stále o veľmi žiadanú rastlinu, hlavne kvôli univerzálnym zdravotným prínosom. Jedná sa o najviac používaný adaptogén – teda látku, ktorá zlepšuje schopnosť organizmu prekonávať stresujúce podmienky.

Ženšen pravý

Ženšen pravý, nazývaný aj koreň života, prirodzene rastie v zmiešaných a širokolistých lesoch – predovšetkým v Čine a vo východnom Rusku. Vo viacerých ďalších oblastiach sa vyskytuje len ojedinele alebo dochádza k jeho pestovaniu. Patrí medzi najsilnejšie posilňujúce prostriedky ázijskej medicíny.

V koreni ženšenu sa nachádzajú unikátne účinné látky, ktoré na ľudský organizmus pôsobia s pomalším nástupom, no zároveň sa vyznačujú dlhotrvajúcim efektom.

Dôležitý je obsah aminokyselín, polysacharidov, vitamínov, minerálov, peptidov a ďalších zdraviu prospešných látok.

Hlavnou zložkou sú však jeho glykozidy, nazývané ginsenoidy. Účinok ženšenu je závislý od ich obsahu a preto je veľmi podstatné správne pestovanie tejto rastliny a oblasť pôvodu (napr. kórejský ženšen je typ ženšenu pravého, ktorý sa považuje za symbol kvality a obsahuje aj viac ako 20% ginsenoidov).

Vlastnosti ktoré sú spájané so ženšenom:

– zvyšuje a obnovuje energetické hladiny organizmu, zmierňuje únavu
– pomáha potláčať stresové pôsobenie
– zlepšuje pamäť, koncentráciu a procesy učenia
– priaznivé pôsobenie na nervový systém a potláčanie depresii
– regeneračný účinok na pohybové štruktúry
– je silným antioxidantom, prispieva k spomaleniu starnutia
– vyznačuje sa pozitívnymi účinkami na funkcie pľúc, pečene a obehového systému
– podporuje procesy rastu buniek
– posilňuje imunitný systém
– čistí organizmus od škodlivých látok
– reguluje krvný tlak a znižuje hladiny cukrov a tukov v krvi
– je vhodný pri žalúdočných problémoch
– podpora potencie a plodnosti
– vplyv na optimalizáciu hormonálneho prostredia

Užívanie ženšenu

Ženšen sa môže používať dlhodobo – či už vo forme prevencie, prípadne cielene pri určitých zdravotných problémoch alebo iných obmedzeniach.

Napriek tomu je však vhodné zaradiť po 2-3 mesiacoch pravidelného užívania pauzu v trvaní aspoň pár týždňov tak, ako je tomu u mnohých iných doplnkov a liečiv.

Lekári ho častokrát odporúčajú po prekonaní infekčných chorôb a po rekonvalescencii. Nie je úplne vhodný pri ťažších srdcových problémoch a vyhnúť by sa mu mali aj deti a tehotné ženy (podrobnejšie to vždy konzultujte s vašim lekárom).

Pre liečebné účely sa používa extrakt z koreňa, ktorý je silno aromatický a má nahnedlú farbu. Dnes sú k dispozícii rôzne prípravky s obsahom ženšenu: čaj, tablety, prášok, tinktúra, sirup, ženšen v mede a iné produkty.

Dávkovanie

Pri dávkovaní a užívaní je teda potrebné riadiť sa odporúčaniami pre konkrétny typ prípravku (napríklad bežne odporúčané dávkovanie pre extrakt z koreňa je cca 1-2g). Ženšen by sa nemal užívať spolu s ostatnými stimulantmi ako je káva alebo čierny čaj.

Foto zdroj: thinkstock