Zápal Achilovky

Zápal Achilovky

Nepríjemná skúsenosť v podobe zápalu Achillovej šľachy sa najčastejšie vynorí v spomienkach bežcov, skokanov, turistov a športovcov, ktorí zvyknú zanedbávať strečing. Achilovka je skutočne zraniteľným miestom (nielen v prenesenom význame) a jej ochorenia môžu človeka vyradiť z tréningov aj na niekoľko týždňov či mesiacov.

Aktívni športovci dobre vedia, aká katastrofa pre kondíciu, trénovanosť a zručnosti znamená dlhá pauza vo vykonávaní športovej aktivity. Preto je namieste venovať svojej Achilovke pozornosť a dbať na jej (aj svoje) limity.

Achillova šľacha je spojenie svalov lýtka a pätovej kosti. Je tenká, pružná, je možné nahmatať ju prstami a pri primeranom pohybe je jej rozťažnosť na veľmi dobrej úrovni. Prakticky to znamená, že ak máme túto šľachu v poriadku, môžeme bez problémov stáť na špičkách, ale aj ohnúť chodidlá v členku do tvaru „fajok“ – prstami smerom hore.

Príznaky keď nie je všetko v poriadku

Ak niečo nie je v poriadku, prídu varovné znamenia v podobe miernych bolestí, ktoré sa dostavia niekoľko hodín po tréningu. V prípade, že ich ignorujete a neobmedzíte záťaž šľachy, postupne bolesti silnejú, objaví sa opuch či zvýšená teplota a znižuje sa miera flexibility oblasti medzi lýtkom a pätou. V tomto okamihu zrejme už trpíte zápalom Achillovej šľachy.

Riešenie je bohužiaľ iba jedno – prestať so zaťažovaním šľachy, nasadiť oddychový režim, protizápalové lieky a čakať, kým zápal prebolí. Minimálne týždeň, zvyčajne sa však Achillovka spamätáva dlhšie.

V tomto období sú povolené cvičenia a športy, ktoré nekladú nároky na prácu chorej šľachy, vhodné je napríklad plávanie a postupné rehabilitačné cvičenia, počas ktorých sa veľmi opatrne prinavracia šľache schopnosť extenzie a flexie.

Chirurgické riešenie

Menej bežným riešením je chirurgická operácia – vykonáva sa v prípade, ak sa na povrchu Achillovej šľachy vytvorí jazvovité tkanivo, ktoré často spôsobuje akési vŕzganie. Základom je pri spozorovaní akýchkoľvek vyššie uvedených ťažkostí navštíviť ortopéda, ktorý posúdi stav a vyberie vhodnú liečbu. Nie vždy sa totiž jedná o zápal Achillovej šľachy, pretože symptómy sú podobné napríklad aj pri natrhnutí šľachy.

Ako tejto nepríjemnej chorobe predísť? Najdôležitejší je strečing. Možno to počúvate zo všetkých strán, ale je to naozaj tak – bez dôkladného rozcvičenia a strečingu by športovec nemal pohnúť ani malíčkom.

Ďalším rizikovým počínaním je neúmerne rýchle zvyšovanie tréningových nárokov. Tu zaraďujeme najmä náhle pridávanie priveľkej záťaže k bežnému tréningu – napríklad beh do schodov, do kopca a podobne.

Taktiež nie je vhodné nadmerne zaťažovať Achillovu šľachu z dôvodu nedostatočného zapojenia lýtkových svalov alebo nesprávnej techniky behu. Vzhľadom na to, že pri výskyte plochých nôh sa šanca poškodenia šľachy zvyšuje, netreba zabúdať ani na správnu obuv a dodatkové ortopedické riešenia v podobe ortopedických vložiek, výplní, podpier či bandáží.

Foto zdroj: thinkstock