Základné predpoklady pre objemový tréning

Úspešný nárast telesnej váhy a svalovej hmoty vyžaduje znalosť a splnenie hneď niekoľkých dôležitých požiadaviek. Priberanie aktívnej váhy je dlhodobá úloha, ktorú musíte naplánovať ešte skôr, ako pôjdete do posilňovne na svoj prvý objemový tréning. Skúste porovnať svoju aktuálnu situáciu s nasledujúcimi požiadavkami.

Základné požiadavky pre objemový tréning

Najrýchlejšie priberajú začiatočníci a tiež skúsenejší cvičenci po dlhšej prestávke. Tínedžerský vek je ideálnym obdobím, kedy sa prírastky svalov vďaka prirodzenému rastu a hypertrofii v dôsledku tréningu navzájom dopĺňajú.

Efektívne priberať nebudú ľudia s vážnejšími zdravotnými problémami, ktoré do istej miery bránia zväčšovaniu svalov. Patria sem ochorenia tráviacej sústavy, zlé trávenie bielkovín, ochorenia obličiek, cukrovka a podobne.

Na začiatku objemového tréningu by ste mali byť zdraví a nepretrénovaní. Nezačínajte tréningový cyklus so žiadnymi poraneniami pohybového aparátu. Pokiaľ ochoriete na dlhšie ako 10 dní, s veľkou pravdepodobnosťou bude cvičebný program stratený alebo sa budete musieť vrátiť o niekoľko krokov naspäť. Veľkou prekážkou môže byť aj dlhodobý stres, ktorý vyplýva z pracovnej oblasti (prípadne skúškové obdobie v škole), z rodinných problémov, vzťahov a osobného života.

V prípade, že sa chystáte na kvalitný objemový tréning, musíte dopredu počítať aj s tým, že je potrebná nemalá finančná čiastka na kvalitnú stravu a doplnky výživy. Preto si najskôr odložte primeranú sumu bokom. Tiež zoberte do úvahy to, či budete mať kde trénovať, v ktorú dobu to bude a za aký poplatok.

Snažte sa odsunúť alebo výraznejšie obmedziť väčšinu fyzicky namáhavých činností, ktoré vyčerpávajú organizmus a spaľujú príliš veľa energie.

Dá sa povedať, že popri úspešnom objemovom tréningu je prakticky nutnosť spať denne aspoň 8 hodín a ideálne aj niekoľko desiatok minút poobede. Problémy môžu mať pracovne vyťažení jedinci alebo rodičia malých detí.

Mali by ste absolvovať aj istú formu prípravného tréningu s cieľom nadobudnúť určitý stupeň svalovej sily, vytrvalosti a kondície. Chybou je snaha o pribranie vtedy, keď ste úplne mimo formu.

Skúste si nájsť nejakého sparingpartnera alebo trénera, ktorý vás bude v posilňovni hnať dopredu a tlačiť k vyprodukovaniu maximálnej intenzity. Samozrejme môže ísť aj o človeka fyzicky o dosť slabšieho ako ste vy. Dôležitejšie je to, aby bol dobrým motivátorom a pomocníkom.

V posilňovni sa zamerajte na najefektívnejšie cviky a tiež aj na zvyšovanie sily. V každom tréningu sa snažte niečo zlepšiť (používanú záťaž, počet opakovaní, počet sérii, dĺžku prestávok medzi sériami atď.). Ak postupom času neporastie vaša sila pri komplexných cvikoch ako sú drepy, tlaky na lavičke, zhyby a podobne, tak neporastú ani svaly.

Pribrať v niektorých prípadoch aj niekoľko desiatok kíl je dlhodobý cieľ, pre ktorý musíte mať podmienky a motiváciu. Musíte sa sami seba opýtať, ako veľmi to chcete a čo ste ochotní obetovať. Pravdepodobne ste už zvyknutí na pravidelný tréning a kvalitnejšiu stravu, no nestačí to dodržiavať len istý čas. Ideálne bude, ak sa to stane vaším životným štýlom a obetujeme tomu o niečo viac, ako to robia priemerní ľudia.

Foto zdroj: thinkstock