1. Zvýšenie celkovej sily a nový impulz pre nárast svalov
Olympijské prevedenia (trh, nadhod) a ich variácie (resp. čiastkové prevedenia ako premiestnenie, výrazový tlak alebo vysoké výťahy z predklonu) zapájajú do pohybu veľké množstvo svalových skupín a využívajú väčšie rozsahy pohybov.
Vzpierač vs kulturista?
Mnohí ľudia poukazujú na fakt, že vzpierači nedisponujú takou svalovou hmotou, ako je to v prípade kulturistov. To však nie je ani ich cieľom. Ich silové možnosti a schopnosť zapojiť do pohybu viac svalových vlákien sú ale na vyššej úrovni.
Cieľom vzpierača je vyvinúť čo najväčšiu produkciu sily a dostať činku do cieľovej pozície čo najrýchlejšie. Zaujíma ich výkon, technika a jednotlivé série pozostávajú z nízkych počtov opakovaní.
Vzpieračské cviky však dokážu výrazne podporiť aj nový svalový rast, ak sú využívané správne a v dostatočnom pracovnom objeme. Napríklad 5 sérii po 5 opakovaní ťažkých premiestnení poskytne výrazný stimul na rozvoj celkovej sily. Môže však znamenať aj slušnú hypertrofiu trapézov, ramien, chrbtových svalov, stehien, sedacích svalov, alebo lýtok. Veľmi výrazný je tu aj vplyv na zosilnenie stredu tela a tzv. core muscles.
2. Rozvoj dynamickej sily
Ak vás zaujíma rýchlosť a explozívnosť, pravdepodobne vo svojom tréningu využívate aspoň z času na čas určité vzpieračské cviky.
Dnes je to už v podstate bežnou vecou, že pohybovo náročné športy zahŕňajú do svojich cvičebných programov aj nejaké premiestnenia, trhy alebo výrazové tlaky. Platí to pre ťažkú atletiku, bojové umenia, hokej, futbal a americký futbal, basketbal, volejbal a mnohé iné športy.
Väčšia dynamická sila znamená nielen rýchlejšie odrazy, zmeny smerov alebo akceleráciu. Zapája do pohybov viac svalových vlákien a dokáže prispieť k rozvoju maximálnej sily.
Ťažšie váhy sa potom zdajú o niečo ľahšie a jednotlivé opakovania dokážeme vykonať rýchlejšie. Zlepšenie vo vzpieračských cvikoch častokrát znamená celkové zlepšenie výkonnosti (resp. aspoň jej zlepšenie v určitých parametroch).
Len ťažko môžeme nájsť situácie, kedy je väčšia sila a rýchlosť na prekážku. V drvivej väčšine prípadov je to pri pohybovo náročných športoch jasná výhoda.
3. Precvičenie celého tela
Pre vzpieranie a olympijské cviky je charakteristické to, že zapájajú do pohybu mnoho svalových skupín. Sú viackĺbové a komplexné. Napríklad taký nadhod je pravdepodobne najkomplexnejším cvikom vôbec.
Porozmýšľajte nad hypotetickou situáciou, pri ktorej by ste si mohli vybrať len jeden cvik, ktorý by ste mohli cvičiť pravidelne.
Mŕtvy ťah alebo drep by boli slušnou voľbou. Ak by vám išlo o čo najkomplexnejšie precvičenie tela pomocou jedného typu pohybu, premiestnenie ešte lepšou.
Navyše, vzpieračské cviky v sebe už priamo zahŕňajú mŕtve ťahy alebo predné drepy.
Je pravdou, že ich technické prevedenie je pomerne náročné. No ak si ich jednotlivec osvojí, výhody sú jednoznačné.
4. Pomerne ľahko ich môžete pridať do tréningového programu
Chce to trochu prispôsobenia a skúsenosti s plánovaním tréningov. Vzpieračské cviky sa ale skutočne môžu stať pevnou súčasťou bežných cvičebných programov. Ak vám ide o výkonnosť (sila, dynamika), mali by ste ich zaradzovať na úvod tréningu, keď ste dostatočne čerství.
Vzpieračské cviky je dobré využiť v ľahšej forme aj v rámci rozcvičky, kedy sa používajú na efektívnejšie „naštartovanie“ nervového systému.
Keď ich chcete využiť na zvýšenie tréningového objemu (svalová hypertrofia) alebo na zlepšenie kondície, môžu nájsť uplatnenie aj v závere cvičebných jednotiek.
Vykonávanie olympijských cvikov predstavuje tiež nový druh zábavy a príjemnú zmenu v zaužívanom programe.
5. Zlepšenie kardiovaskulárnych funkcii a podpora spaľovania tukov
Je to jednoduché. Keď zoberieme do úvahy dynamickú stránku prevedenia, veľký rozsah pohybu, zapojenie celého tela a celkovú náročnosť cvičenia, znamená to aj väčšie požiadavky na kardiovaskulárny systém a vysokú energetickú náročnosť.
V tomto smere (aeróbna kondícia a spaľovanie tukov), no nielen preto, sú vzpieračské cviky využívané vo výraznejšej miere napríklad aj v rámci CrossFitu.
Foto zdroj: thinkstock