Vonkajšie zdroje energie

Vonkajšie zdroje energie (nazývané tiež exogénne) predstavujú tie, ktoré prijímame počas priebehu určitej fyzickej aktivity a do veľkej miery závisia na mnohých faktoroch. Je nutné povedať, že pre pokrytie energetických nárokov svalovej činnosti sú využívané iba obmedzene. Navyše sú využívané tým menej, čím je výkon náročnejší. Na základe toho môžeme tvrdiť, že je podstatný rozdiel vo forme dopĺňania živín v prípade rekreačných športovcov v porovnaní s profesionálmi.

Vonkajšie zdroje energie

Strava skonzumovaná v priebehu fyzickej aktivity nebude do významnej miery použitá na pokrytie aktuálnych energetických potrieb. Určite tomu tak nebude v prípade klasickej stravy s obsahom bielkovín a tukov. Význam to ale môže mať vtedy, ak zloženie prijatej energie obsahuje špeciálne upravené živiny. Najpodstatnejším dôvodom pre občerstvenie v priebehu dlhodobejších športových výkonov je potreba udržať stálu hladinu krvného cukru.

Týmto sa dostávame k tomu, prečo sa odporúča konzumovať tzv. rýchle zdroje energie počas dlhšej a náročnejšej fyzickej aktivity. Mnohí si pod týmto pojmom predstavia len jednoduché formy cukrov, ale vhodným a využiteľným zdrojom sú aj bielkoviny resp. aminokyseliny s rýchlou absorpciou. Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA) alebo moderné hydrolyzované srvátkové proteíny (obľúbené priaznivcami silových športov) môžu byť v tomto prípade takisto správnym riešením.

Na klasickú pevnú stravu by ste ale mali v priebehu náročnejších výkonov určite zabudnúť. Čím intenzívnejší výkon, tým menšia šanca jesť bežnú stravu. Je síce pravda, že ani dlhodobý tréning v prípade rekreačného športu nie je nikdy natoľko náročný, aby spôsobil úplne zastavenie schopnosti tráviť prijatú potravu, no ide tu aj o iné okolnosti.

Nevhodný pokrm v podobe pevnej stravy dlho leží v žalúdku, čo nikdy nie je veľmi pohodlné a hrozí dokonca to, že sa ho telo bude snažiť čim skôr zbaviť. Spracovanie tejto stravy navyše vyžaduje energiu tak, ako ju vyžaduje aj samotný proces trávenia pokrmu. Problém ešte zvýrazňuje naviazanie krvi do črevného traktu a tá potom chýba v namáhaných svaloch. Ďalším problémom a argumentom proti použitiu bežnej stravy je veľmi pomalý proces prenosu získanej energie do obehu a do svalových buniek.

Ak prijmete energiu až v dobe, kedy vám dochádzajú energetické zásoby, je v prípade bežnej stravy už neskoro. K tomu, aby potrava prijatá počas výkonu mohla slúžiť ako ďalšia energetická rezerva, musí byť ľahko stráviteľná a rýchlo vstrebateľná.

Foto zdroj: thinkstock