Voda a rast svalovej hmoty

To, že je voda základnou zložkou nevyhnutnou pre život, je všeobecne známe. V tomto článku sa však dozviete, aký má jej dostatok resp. nedostatok vplyv na rast svalovej hmoty.

Voda a rast svalovej hmoty

Napriek tomu, že voda nie je nositeľom ani jednej zo základných živín, teda tukov, cukrov a bielkovín, jej prítomnosť je podmienkou procesov energetickej premeny, teda metabolizmu. Voda je prostredím, v ktorom sa dejú všetky chemické procesy v tele. Je prítomná v každej živej bunke a pomáha pri tvorbe proteínov a glykogénu.

Nedostatok vody v organizme sa skôr či neskôr prejaví na tréningovom výkone. Svaly sú totiž dôsledkom tohto nedostatku zbavené elektrolytov. Práca svalov je riadená prostredníctvom nervovej sústavy. Stimulácie nervovej sústavy tak ako aj kontrakcie svalov sú výsledkom výmeny elektrolytických minerálov rozpustených vo vode. Jednoducho povedané, nedostatok vody zapríčiňuje nedostatok elektrolytov vo svaloch, čo zapríčiňuje ich znížený výkon.

Voda je taktiež nevyhnutná pre správne fungovanie kĺbového aparátu. Je základom lubrikačnej tekutiny nachádzajúcej sa v kĺbovom púzdre.

Na príjem tekutín by sa nemalo zabúdať pred, počas ani po tréningu.

Pred tréningom:

Vypite približne 2 poháre vody (3dcl) cca 2 až 3 hodiny pred tréningom a 1 pohár tesne pred cvičením. Pokiaľ je v miestnosti príliš horúco alebo naopak príliš chladno, vypite tesne pred cvičením až dva poháre vody.

Počas tréningu:

Vypite pohár vody (1,5dcl) každých 15 minút počas tréningu. V prípade extrémnych teplôt aj dvojnásobok. Rozvrhnite si tréningové pauzy tak, aby ste si zabezpečili pravidelný pitný režim.

Po tréningu:

Vypite 2 až 3 poháre vody v priebehu dvoch hodín po cvičení. Pokračuje v tomto množstve aj ďalšie dve hodiny, kedy môžete pridať ešte o 50% vody viac.

Vo všeobecnosti sa odporúča vypiť denne 8 až 12 pohárov vody, a to v závislosti od telesnej váhy a záťaže. V dňoch, v ktorých trénujete, tento príjem zvýšte. Dôležité pre udržanie optimálnej hladiny vody v tele je rozvrhnutie tekutín rovnomerne na celý deň. Nárazové pitie množstva tekutín môže spôsobiť problémy s trávením a celkový nepríjemný telesný pocit.

Foto zdroj: thinkstock