Význam:
- Antioxidant, spomaľuje proces starnutia buniek
- Prevencia poškodenia membrán buniek, chráni tkanivo kože, očí, pečene, pľúc atď.
- Prevencia srdcových príhod
- Pozitívny vplyv na potenciu
- Prevencia samovoľných potratov
- Udržuje činnosť vitamínu A
- Bráni oxidácii niektorých hormónov
- Prevencia vzniku a rastu tumorov (len čiastočne vedecky potvrdené)
- Pomáha pri poruchách menštruácie
- Pomáha zmierňovať nepríjemné stavy počas menopauzy
- Bráni oxidácii nenasýtených tukov (napr. rastlinné oleje)
Vitamín E bol objavený roku 1922 ako výsledok pokusov na krysách. Tie, ktoré ho počas tohto pokusu nedostali, sa stali sterilné. Po pridaní oleja z pšeničných klíčkov bohatých na Vitamín E sa ich reprodukčné schopnosti postupne navrátili. Vitamín E bol označený vďaka týmto účinkom aj ako „antisterilizačný“. V skutočnosti však existujú pochybnosti, či je vitamín E naozaj tak nepostrádateľný pre plodnosť. Ako hlavný argument sa uvádza, že v dvadsiatych rokoch minulého storočia bola strava oveľa viac bohatá na prírodný Vitamín E, než je tomu dnes…
Vitamín E, slovne označovaný Tokoferol patrí spolu s vitamínmi A a D do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. V prirodzenej podobe je táto látka olejom nažltlej farby. V prírode existuje viac foriem tohto vitamínu. Alfa-tokoferol je relatívne stály na účinky tepla, čo však už neplatí o jeho ďalších formách. Tokoferol v podobe beta, gamma, delta, epsilon, a zeta sa stráca pod účinkami tepla, mrazu, dlhého skladovania a vplyvu oxidácie (dlhé vystavovanie na vzduchu).
Vitamín E sa vstrebáva spolu s tukmi v čreve a prostredníctvom krvi sa dostáva do pečene. Na rozdiel od ostatných vitamínov rozpustných v tukoch nie je vitamín E pre telo vo zvýšenej miere toxický, pretože sa ho pri nadbytku zbavuje. Hoci väčšina tejto látky sa prostredníctvom stolice a moču dostáva z tela von, istú časť si telo ponecháva ako súčasť tukového tkaniva, zásob v pečeni, súčasť krvi a v malých množstvách aj v iných častiach tela. Okrem klasickej cesty prijatia prostredníctvom tráviaceho ústrojenstva ho telo dokáže prijať aj cez pokožku vo forme krémov, ktoré ho obsahujú.
Kým vitamín A a D sú bohato obsiahnuté v živočíšnych potravinách, rôzne formy tokoferolu sú zastúpené v živočíšnej, ako aj v rastlinnej potrave. Treba však povedať, že živočíšne potraviny sú na vitamín E oveľa chudobnejšie. Obsahuje ho maslo, vajcia (žĺtok), mliečny tuk, pečeň zvierat atď. Najlepším zdrojom sú však rastlinné potraviny, kam patrí slnečnicový olej, olej z kukuričných klíčkov, sója, madle, olivový olej, orechy, pšeničné klíčky atď.
Vitamín E plní významnú úlohu Antioxidantu v našom tele. Táto funkcia je o to významnejšia, čím v znečistenejšom prostredí človek žije. Pri nízkej hladine vitamínu E v tele, sú nedostatočne chránené membrány buniek a DNA od nebezpečia voľných radikálov. Medzi ďalšie dôsledky avitaminózy môže patriť neplodnosť, dlhšie hojenie rán, zvýšený rozpad červených krviniek a zníženie ich počtu.
Odporúčaná denná dávka je 8 mg na deň pre ženy a 10 mg pre mužov.
Foto zdroj: thinkstock