Vitamín D a mydlo

Vitamín D a mydlo

Až 73% testovaných športovcov má nedostatok vitamínu D (Clinical Journal of Sport Medicine, september 2010). Nedostatok vitamínu D pritom môže komplikovať nejeden športový výkon, a to či už formou svalovej únavy alebo nepriamo formou zranení.

Svaly sú tvorené zo svalových vlákien, ktoré v širšom slova zmysle rozdeľujeme na pomalé (zodpovedajú za vytrvalosť) a rýchle (zodpovedajú hlavne za silu a rýchlosť). Vitamín D výrazne napomáha funkcii rýchlych svalových vlákien. Priamo pôsobí na špecifické receptory v svaloch, čím ich vytvára silnejšími a odolnejšími voči zraneniam (Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sport, apríl 2010). Tak ako ľudia starnú, tak i postupne slabnú, …čo je aj dôsledok nedostatku vitamínu D (Molecular Aspect of Medicine, jún 2005). Starnutím totiž človek stráca svalové vlákna. Vitamín D pomáha spomaliť stratu vlákien a tým nás udržať silnejšími (Pediatric Clinics of North America, jún 2010).

Čím tento nedostatok vzniká? Môže to byť spôsobené genetickou náchylnosťou na nedostatok D vitamínu, zlými stravovacími návykmi alebo len jednoducho prílišným používaním mydla (The Lancet, uverejnené on-line 9.júna, 2010). Áno, aj mňa toto asi najviac prekvapilo.

Vonkajšia vrstva kože (epidermis) vytvára cholesterol, ktorý sa mení na 7-dehydrocholesterol. Časť z neho ostáva v pokožke a časť sa dostáva na jej povrch, spolu s mazom. Pôsobením ultrafialového žiarenia sa ďalej mení 7-dehydrocholesterol na previtamín D3 (cholekalciferol).

Vitamín D je rozpustný v tukoch, nie však vo vode, takže použitie sprchy ho z tela nezmyje. Použitie mydla už ale áno, takmer všetok ho odstráni. To znamená, že aj keď ste športovec a ste dostatočne dlho na slnku, môžete mať nedostatok vitamínu D. Takže ako vždy nás veda zase troška šokuje: odporúča umývať mydlom len nevyhnutné časti tela (teda opaľovať končatiny a mydlom zmývať trup).

Napríklad zvieratá so srsťou a perím majú taktiež 7-dehydrocholesterol, no UV žiarenie sa k nemu nedostane. Pomocou mazu vyprodukovaného kožou sa im však táto látka dostane na okraj, kde už má možnosť sa pomocou UV žiarenia, transformovať na previtamín D3 (ten neskôr zlížu, či vyzobú).

Ak náhodou máte príznaky únavy, či časté zranenia, požiadajte svojho doktora, aby Vám skontroloval hodnotu D3 vitamínu, ktorý by mal byť aspoň 75 nmol/L. Ak ho máte málo, snažte sa dennodenne pohybovať na slnku (dokázalo sa, že slnečné lúče majú lepší efekt na doplnenie D vitamínu, ako suplementácia). Ak už chcete suplementovať, poraďte sa s lekárom.

No a čo sa týka slnka, treba opäť spomenúť, že všetkého veľa škodí, preto Váš pobyt na slnku by nemal byť dlhší ako 1 hod (stačí na začiatok 5 min a postupne pridávať).

partofheart.eu

kondičný tréner: Mgr. Štefan Čuvala PhD. partofheart@partofheart.eu www.partofheart.eu

Foto zdroj: thinkstock