Vedieť, kedy prestať

Vedieť, kedy prestať

Mnoho športovcov (či už ide o profesionála, prípadne amatéra) má problém s tým, kedy povedať dosť. Nezávisle od toho, ako sú talentovaní alebo úspešní, každý s tým má určité skúsenosti. Tí nadpriemerní sa vyznačujú tým, že disponujú veľkou dávkou odhodlania a chcenia. Paradoxne, práve tieto vlastnosti, ktoré z nich môžu spraviť víťazov, im môžu uštedriť aj nepríjemné prehry s negatívnymi dôsledkami.

Príkladov v rôznych športových odvetviach je mnoho, čí už zoberieme do úvahy futbal, hokej, bojové športy alebo atletiku. Zámerne som spomenul aj bojové športy, pretože kto by nepoznal slávne meno Mike Tyson.

Legendárny boxer, ktorého kariéra je tvorená veľkými víťazstvami, ale aj pádmi na dno. Tyson sa stal vo veku 20 rokov historicky najmladším majstrom sveta v najťažšej hmotnostnej kategórii a v čase svojej najväčšej slávy bol prakticky nezastaviteľný.

Viacerí experti sa vtedy vyjadrovali, že jediný, kto ho môže poraziť, je on sám. A tak sa aj stalo. Nakoniec, po viacerých problémoch v osobnom živote a neúspechoch v tom športovom, Tyson neukončil kariéru tým najlepším spôsobom. Z posledných štyroch zápasov prehral tri a ten záverečný dokonca s málo známym Írom Kevinom McBridom. Mike Tyson bude stále patriť medzi najväčšie legendy boxu, no mnohí mu doteraz vyčítajú to, že v niektorých momentoch neurobil najsprávnejšie rozhodnutia a nevyužil svoj potenciál naplno.

Séria neprávnych a zároveň zásadných rozhodnutí môže znamenať pre športovca koniec, pretože niekedy je veľmi náročné dostať sa z toho (fyzicky alebo psychicky). Kedy pokračovať, kedy si dať pauzu a kedy s tým skoncovať? A kto by o tom mal rozhodnúť?

Pravdou je, že ľudia majú radi bojovné typy pováh a milujú príbehy, z ktorých sa niekto odrazí z úplného dna až na vrchol. Fascinujú nás športové výkony na hrane a oslavujeme tých, ktorí sa do nich odvážne púšťajú. Odvaha je v krátkosti to, že dokážeme čeliť nebezpečenstvu a situáciám, ktoré sú pre nás veľkou výzvou. Je to statočnosť. Na druhej strane, odvaha môže mať aj inú podobu. Nielen tú priamočiaru, ktorá nás ženie vpred. Tou inou podobou je zistenie, že už toho bolo dosť, že potenciálne negatíva a ich význam jednoznačne prevládajú nad potenciálnymi pozitívami. Že nadišiel čas na iný boj.

Je to náročný proces, v ktorom by ste mali mať hlavné slovo vy. Život plynie stále ďalej a na tom, kým sme niekedy boli a čo sme robili, až tak nezáleží. Záleží na tom, kým ste teraz. Vyžaduje si to sebapoznanie, pozornosť a vôľu rásť. Stále napredovať, aj keď iným smerom. Niekedy síce mnoho vecí stratíte, ale mnoho nových získate.

Foto zdroj: thinkstock