Úspech prameni zo zlyhaní a neúspechov

Úspech prameni zo zlyhaní a neúspechov

Myslíte si, že niektorí ľudia sa už rodia ako úspešní a sú predurčení byť vždy najlepší v tom, čomu sa venujú? Nie je to celkom tak. Mnoho výnimočných trénerov a športovcov veľmi dobre chápe jednu podstatnú vec – skutočný úspech je výsledkom jednotlivých zlyhaní a neúspechov.

Musíte najprv pochopiť pokoru a skromnosť, aby ste získali sebaistotu. Musíte dôverne spoznať pocit bezmocnosti, aby ste raz mohli cítiť ozajstnú moc. A musíte najprv detailne spoznať samých seba, aby ste boli pripravení prijať úspech plynúci z vonkajšieho prostredia. Inými slovami, dostať sa k tomuto štádiu predstavuje jednu veľkú obetu.

Táto obeta v sebe zahŕňa predovšetkým nezlomnú vôľu a pevnú disciplínu, čo sú faktory, ktoré mnohí z nás zaradzujú medzi svoje silné stránky, no v skutočnosti to tak vôbec nie je. Ľudia majú sklony k rebélii a vzburám, čo platí aj v športe samotnom. Spomenutá rebélia je však mnohokrát slepá, neuvážená a vedie len k zbytočným porušeniam potrebnej disciplíny.

Musíte mať vieru v samých seba a v to, čo robíte. Nie len počas istých okamihov, nie len počas viacerých dní v týždni, ale vždy. Vybudovanie takejto disciplíny samozrejme nie je jednoduchým krokom. Vyžaduje si to ochotu prijať aj zlyhania a neúspechy, ktoré sú súčasťou cesty za úspechom. Vyžaduje si to opustiť zónu komfortu a byť schopní spoznávať veci, ktoré sú za ňou.

Častokrát to človeku pomôže zistiť o sebe niečo, o čom ani netušil, a objaviť sily, o ktorých nevedel. Väčšina dospelých ľudí to však nechce podstúpiť, pretože majú na výber a vyberú si to, čo je pre nich pohodlnejšie (aj keď z dlhodobého hľadiska im to neprinesie nič pozitívne).

Aj preto sa v rámci mnohých športov hovorí, že je oveľa lepšie začať v mladšom veku. Má to viacero výhod. Naučiť sa prijať zlyhania a čeliť neúspechom je pre mladšieho ľahšie, pretože taký tínedžer je prakticky dennodenne zvyknutý zažívať rôzne typy neúspechov, nepodarených a nedotiahnutých vecí.

S vekom sa z nás stávajú vyzretejší ľudia. Síce mnohokrát spoznáme aj príchuť víťazstiev, no veľmi rýchlo zabúdame na to, že to všetko vlastne pramenilo z našich chýb. Spolu s úspechom prichádza väčšia sebaistota, no zároveň aj väčší komfort, útlm a uspokojenie. Počas života však budeme stále konfrontovaní s vecami, ktoré pre nás nie sú úplne pohodlné a budeme sa musieť opäť naučiť, ako ich zvládať.

Buďte preto ochotní prijať zlyhania za cenu toho, že v konečnom dôsledku budete úspešní. Akceptujte úder, po ktorom sa naučíte, ako sa brániť. Časom s každým takýmto krokom spoznáte, že práve ochota robiť zdanlivo nepohodlné kroky vytvára skutočné pohodlie. Vstupnou bránou k rastu, zmene, vyrovnanosti a úspechu je zlyhanie a neúspech.

Foto zdroj: thinkstock