Unilaterálne kardio aktivity a ich vplyv na vytrvalosť opačnej končatiny

bicyklovanie, šliapanie do pedálov

Počuli ste už o tom, že človek môže získať komplexnejší silový rozvoj v prípade, ak sa posilňuje len jedna strana tela?

Áno, aj keď neprecvičujete jednu ruku alebo jednu nohu vôbec, neaktívna končatina bude postupne silnieť v prípade, že posilňujete aspoň  tú opačnú

Svojho času znamenalo toto zistenie značný prelom a nachádzalo uplatnenie najmä v rámci terapie u ľudí, ktorý mali určitým spôsobom poškodenú jednu ruku alebo nohu (či už ide o obmedzenú hybnosť, prípadne rýchlejšiu stratu sily a svalovej hmoty kvôli ťažším zraneniam, a podobne).

Význam to však má aj v prípade ľahkých zranení alebo bolestivosti len určitých kĺbov. Samozrejme, že unilaterálny tréning využívajúci len jednu končatinu nebude mať rovnaké silové prírastky pre obe strany tela. Vždy bude viac rozvíjaná aktívna strana, no výhody sú v tomto smere tak či tak jasné a pre mnohých je prospešnejšie využívať tréningy jednej končatiny (aspoň do určitého času a neskôr pracovať na vyrovnaní určitých nerovnováh) ako necvičiť vôbec.

Sila však nie je jediným parametrom, ktorý je v tejto oblasti zaujímavý. Ak by ste sa napríklad chceli naučiť písať vašou nedominantnou rukou (teda ľavou v prípade pravákov a naopak), veľmi rýchlo by ste zistili, že štýl písma je veľmi podobný a po určitom čase prakticky totožný ako u dominantnej ruky.

Pýtate sa, kde tým mierim? Znamená to, že nielen sila môže byť transformovaná na menej aktívnu stranu tela, ale platí to aj pre zručnosť a techniku pri vykonávaní rôznych pohybových činností.

Génová reakcia

Ďalším dôležitým faktom, ktorý sa podarilo vedcom odhaliť o niečo neskôr v štúdii uvedenej v závere článku, je reakcia génov v neaktívnej končatine (resp. v neaktívnom svale) počas kardio aktivity tej druhej (konkrétne bicyklovania jednou nohou). Presnejšie sa zamerali na gény, ktoré majú pod kontrolou vytrvalostné faktory, medzi nimi aj využívanie tuku vo forme energie.

Aktivácia génov ovplyvňujúcich krátkodobé vytrvalostné parametre bola v tomto prípade skutočne preukázaná. Nie v takom výraznom pomere, ako tomu bolo u pracujúcej nohy, no v dostatočnom k tomu, aby to jasne podporilo vytrvalostné faktory a metabolickú adaptáciu. Aj niekoľko dní po ukončení unilaterálnej kardio aktivity vykazovala nepracujúca končatina aktivitu génov, ktoré podporujú vytrvalostnú výkonnosť.

Do veľkej miery sa tento účinok pripisuje cirkulácii niektorých zložiek v našej krvi, medzi ktoré patrí napríklad aj adrenalín alebo voľné mastné kyseliny (tuky prítomné v krvnom obehu využívané vo forme energie).

Ak sú tieto zložky skutočne zodpovedné za posilnenie génových reakcií, potom kardio aktivity vykonávané len jednou končatinou môžu reálne zlepšovať nielen vytrvalosť opačnej končatiny, ale aj iných neaktívnych svalov po celom tele, keď je táto kardio činnosť dostatočne namáhavá.

Unilaterálny tréning len jednou končatinou nedokáže plne nahradiť rovnomerné precvičovanie obidvoch strán tela. O tom nemusíme dlhšie diskutovať, no ako bolo spomenuté už skôr v tomto článku, niekedy môže mať športovec čiastočne imobilnú alebo ľahko zranenú jednu končatinu.

Mnohí si však myslia, že cvičenie využívajúce len jednu ruku alebo nohu nemá príliš význam v prípade nezaťažovanej končatiny, čo nie je pravda. Prejavy vo forme silových prírastkov, zlepšenia motorických schopností, ale aj vytrvalosti nepracujúcej končatiny sú potvrdené. Navyše, ďalším pozitívom je podpora hojenia a regenerácie na opačnej strane.

Súvisiaca štúdia:

Catoire M., Mensink M, Boekschoten M., et al.: „Pronounced Effects of Acute Endurance Exercise on Gene Expression in Resting and Exercising Human Skeletal Muscle.“ Plos One. November 30, 2012. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0051066

Foto zdroj: thinkstock