Drepy sú ideálnym spôsobom ako precvičiť svaly dolných končatín. Použitím TRX jednak zjednodušíme prevedenie drepu pomocou príťahu paží, ale taktiež uľavíme kolenám a chrbátu a lepšie natrénujeme jeho správnu techniku.
Dĺžka TRX
stredná
Krok 1: Východisková poloha
Stoj vzpriamený, mierne rozkročný ( na šírku ramien) čelom k bodu zavesenia, rukoväte TRX v predpažení, paže pokrčené v lakťoch a pri tele, dlane smerujú k sebe, hlava v predĺžení trupu, lopatky tlačiť dole a od seba.
Krok 2:
S nádychom krčíte dolné končatiny v kolenách a znižujete polohu tela smerom k podložke. Súčasne s krčením kolien vystierate paže v lakťoch tak, aby popruhy TRX boli stále napnuté. Váha tela je na pätách, zadok tlačíte smerom dozadu, chrbát je po celý čas vystretý. Nedovoľte, aby ste uvoľnili ramená a váhu tela preniesli na špičky!
Krok 3:
S výdychom vzpriamujete telo späť do východiskovej polohy. Trup musí byť pevný, tak aby ste sa pri priťahovaní do stoja neprehli v bedrovej a hrudnej časti chrbta! Postavenie musí vychádzať z dolných končatín. Príťah s pomocou paží Vám slúži len na uľahčenie cviku pri správnej technike prevedenia.
Pohyb je plynulý, kontrolovaný, pri súčasnom udržaní správneho postavenia tela a aktívneho zapojenia core.
Poznámky trénera:
- Udržujte pevný a rovný chrbát s aktívnym zapojením core
- Kontrolované prevedenie
- Znížením ťažiska (náklonu) vo východiskovej polohe môžete cvik urobiť náročnejším
- Pre získanie labilnejšieho postavenia a väčšie zapojenie CORE môžete skúsiť drep na jednej nohe : z východiskovej polohy krčíte jednu nohu v kolene, zatiaľ čo druhá smeruje vystretá do prednoženia bez toho, aby sa dotkala zeme.
Najčastejšie chyby:
- ohnutý chrbát
- uvoľnené ramená
- uvoľnené TRX
- váha na špičkách
- postavenie sa príťahom paží
Cieľ:
- Komplexný cvik na posilnenie svalov dolných končatín
- Nácvik správnej techniky prevedenia drepu
- Core strength
Aktivované svaly:
m. quadriceps femoris, mm. glutei, m. triceps surae