TRX Drepy s výskokom – TRX Squats with jump

Nohy sú najväčšou svalovou partiou, preto je potrebné im pri cvičení venovať dostatok času. Tento cvik Vám zlepší fyzickú kondíciu, zrýchli metabolizmus a naštartuje spaľovanie tukov.

Dĺžka TRX

– Stredná

Krok 1: Východisková poloha

TRX Drepy s výskokom - TRX Squats with jump

Stoj vzpriamený, tvárou k TRX systému. Nohy sú vystreté, chodidlami rovnobežne, pevne na zemi, mierne rozkročené na šírku ramien. Trup je vzpriamený, brucho a zadok sú stiahnuté. Ruky sú mierne pokrčené v predpažení, rukoväte TRX držíme dlaňami k sebe vo výške pŕs.

Krok 2: Prvá fáza pohybu

TRX Drepy s výskokom - TRX Squats with jump

S nádychom začneme ohýbať kolená smerom dole. Kolená sú priamo nad chodidlami a dostávajú sa do pravého uhla. Horná časť tela aj s hlavou je vzpriamená. Ruky sa vystierajú, TRX sú napnuté. Pri klesaní musí byť Vaša hmotnosť rovnomerne rozložená rovnako na oboch nohách, kolená nesmú vyčnievať cez prsty nôh . Váha tela je na pätách

Krok 3: Druhá fáza pohybu

TRX Drepy s výskokom - TRX Squats with jump

S výdychom sa rovnomerne odrazíme od chodidiel, vyskočíme do výšky. Nohy pri výskoku vystrieme, prepneme ich od stehien až po špičky. Stred tela je stále vzpriamený. Ramená sú stále pevné. S dopadom na zem pokrčíme ruky v pažiach, nohy v kolenách. Dopadáme jemne na špičky, aby sme stlmili náraz.

Pokiaľ prevádzame viac ako jedno opakovanie, vynechávame východiskovú polohu a po doskočení plynulo prechádzame na prvú fázu.

Poznámky trénera:

– Ak Vám budú v základnom postoji špičky nôh smerovať dovnútra, zaťažíte viac vnútorné stehenné svaly – Naopak, ak smerujú špičky dovonka, zvýšite dôraz na vonkajšiu stranu stehien – Spočiatku vykonávajte nižšie výskoky, neskôr po zdokonalení techniky sa môžete zamerať na výšku skokov

Najčastejšie chyby:

– Uvoľnené ramená – Kolená pred prstami nôh – Nerovnomerný odraz do skoku – Opačné dýchanie

Cieľ:

– Posilnenie svalov dolných končatín – Budovanie výbušnej sily – Rozvíjanie rýchlych svalových vlákien

Aktivované svaly:

– Štvorhlavé a zadné stehenné svaly – Sedací sval – Dolná časť chrbta – Ohýbače bedier – Lýtka

Info o autorke: Ing. Martina Hrončeková- osobná a kondičná trénerka hroncekova.mata@gmail.com www.treneri-online.sk

Tags: