Tri chyby pri cvičení veľkej trojky

Drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah nie sú len troma hlavnými cvikmi silového trojboja, ale sú to aj cviky, ktoré sú vo všeobecnosti často používané vo viacerých posilňovniach. Efektívne budujú silu, svalovú hmotu a pútajú aj pozornosť ostatných. Málo koho zaujíma, akú váhu používate pri niektorých kladkových cvikoch, ale koľkokrát ste už dostali otázku, koľko vytlačíte alebo koľko drepujete?

Tri chyby pri cvičení veľkej trojky

Aj to patrí medzi hlavné dôvody, prečo sa tak veľa cvičencov snaží zlepšiť v týchto troch cvikoch. Niekedy to však robia nerozumne a dopúšťajú sa viacerých chýb. Pozrime sa na tri veľké chyby v rámci cvičenia tzv. veľkej trojky (drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah).

1. chyba: Zlé technické prevedenie cviku

Každý jeden cvičenec má vždy priestor na zlepšenie techniky a biomechanického prevedenia jednotlivých cvikov. Veľa by vám o tom mohli rozprávať napríklad trojbojári alebo vzpierači. Veľmi dobre chápu, že lepšia technika znamená lepšie výsledky, menej zranení a pracujú na tom prakticky neustále.

Na druhej strane, mnoho jednotlivcov technickú stránku cvikov veľmi podceňuje a svoju pozornosť zameriavajú len na váhu naloženú na činke. Neuvedomujú si, že takýmto spôsobom brzdia sami seba a že zlou technikou zvyšujú riziko vzniku rôznych problémov. Nie je žiadnou hanbou používať menšie váhy aspoň počas istého obdobia a učiť sa takto správnym návykom. Práve naopak, pri tak dôležitých a komplexných cvikoch akými sú drep, tlak a mŕtvy ťah je to doslova nevyhnutné!

2. chyba: Pretrénovanie

Ďalšia pomerne častá chyba hlavne v prípade menej skúsených cvičencov, ktorá ak sa navyše spojí s prvým bodom, riziko je o to väčšie. Veľa mladých cvičí tak často a používa tak veľký pracovný objem, že sa z toho jednoducho nemôžu zotaviť. A opakujú to stále dokola. Pamätajte, že vaše telo má obmedzenú schopnosť regenerácie po opakovanej záťaži. Ak tieto limity prekročíte a budete to robiť počas dlhšieho obdobia, skončite pretrénovaní, ubolení a na progres budete môcť zabudnúť.

Áno, je potrebné trénovať relatívne často a pravidelne, ale zároveň platí, že sa musíte udržiavať aj pomerne čerství a motivovaní. Tréning má byť namáhavý a vyzývavý, no tiež musíte časom prísť na to, kedy je toho už príliš veľa a zvoľniť tempo.

Tip: Hovorí sa, že tréning je len 50% úspechu. Tí čo to hovoria, narážajú na to, že zlá, alebo nedostatočná strava dokáže podrážať športové úspechy. Vďaka kvalitnej strave a prípadne strave + vhodne zvoleným výživovým doplnkom je možné sa preťažovaniu vyhnúť.

3. chyba: Nesprávne nastavenie mysle, nedostatočná motivácia

Ak je vašim cieľom odlíšiť sa od priemeru a máte vyššie ciele, nepôjde to obyčajným prístupom, ktorý má minimálne každý druhú návštevník posilňovni. Chce to silnú vôľu a nepoddajného ducha. Nesmú vás zlomiť bežné prekážky a nesmiete používať bežné výhovorky. Musíte veriť, že dokážete všetko, čo si zaumienite. Platí to aj v prípade náročných cvikov ako je napríklad drep. Podľa mnohých je práve drep tým cvikom, ktorý je najviac „o hlave“ a ktorý si vyžaduje vyvinúť silnú vôľu a správne nastavenie mysle, ktoré vás potom poháňa vpred.

Foto zdroj: thinkstock