Trhačky

trhačky

Asi nie príliš známou, resp. využívanou pomôckou pri posilňovacom tréningu sú trhačky. Rukavice, alebo vzpieračské opasky sa stali bežnou, a často módnou súčasťou mnohých cvičiacich. Ak však niekto pri cvičení používa túto pomôckou, ľudia sa naňho pozerajú „zvláštnym“ pohľadom. Je to asi hlavne tým, že v našich posilňovniach niesu často k videniu a ľudia ich nepoznajú. Ako to teda je? V čom spočívajú výhody používania tejto pomôcky?

Ak ste sa ešte s trhačkami zatiaľ nestretli, určite pre lepšiu predstavu pomôže priložený obrázok a stručný popis. Iný názov pre trhačky sú pásky pre zápästný úchop. Sú to pásky vyrobené z pevného materiálu (prírodnej, alebo umelej tkaniny). Na jednej strane je „oko“ do ktorého sa navlečie zápästie. Druhý voľný koniec pásky sa omotáva okolo tyče činky, tak aby ju posiľňujúci mohol zvierať v dlani.

Cvičenie s takto posilneným úchopom získa nový rozmer. Často sa totiž stáva, že pri posiľňovaní napríklad chrbtových svalov sa limitujúcim stáva sila úchopu. Kým svaly chrbta by ešte zvládli ďalšiu záťaž, zápästie ako menší sval je už značne unavené a či chceme, alebo nie, začneme činku púšťať. Tréningový efekt precvičenia chrbtových svalov sa tak výrazne zníži.

Ak sa nepožijú trhačky, môže sa stať, že počas celého cvičenia bude myseľ sústredená len na úchop a na to, ako dlho ešte zápästia vydržia. Naopak využitie pások pre zápästný úchop dopomôže k lepšiemu sústredeniu na svalovú partiu a na správnu techniku cvičenia. Trhačky sú tak vhodné pri posiľňovaní veľkých svalových partií s použitím veľkých váh. Hore popísaný poznatok funguje a uplatňuje sa pri cvičeniach ako mŕtvy ťah, príťahy veľkej činky, alebo jednoručiek, krčenie ramien, zhyby a pri všetkých druhoch sťahovania kladiek. Okrem nich existujú samozrejme aj iné cviky ako napríklad premiestňovanie činky, trhy a mnoho iných.

Opačnou stránkou mince sú nevýhody na ktoré poukazujú odporcovia trhačiek. Je totiž pravda, že sa zlepší posilnenie veľkých svalov, ale zníži sa tak zároveň precvičenie zápästia. Prakticky pri každom cviku sa sústredíme na konkrétnu partiu, no popri tom posilníme aj drobné svaly o ktorých sme nemuseli ani vedieť. Rovnaká situácia je aj so svalmi predlaktia. Pri pravidelnom používaní trhačiek si tak nikdy nevytrénujete poriadny úchop. Objemovo trénujúci ľudia to však radi často oželejú pre svoj dokonale vypracovaný chrbát.

Napadá ma ešte jedna nevýhoda. Je to vlastne estetický problém, spojený často s odretými zápästiami pri používaní tejto pomôcky.

Foto zdroj: thinkstock