Trh jednoručky – Základy pre CrossFit (16) – Video

V dnešnom popise CrossFit cviku si ukážeme trh jednoručky v dvoch variantoch. Silový trh a trh do polodrepu. Pri silovom trhu nemení telo pohyb – ten je priamočiary. Jedným ťahom z dola nahor. Z deadliftovej pozície až do vystretia.  Druhou možnosťou je prevedenie pohybu, kedy v hornej časti „padám“ do polodrepu.

Tip: prečítajte si tiež Trh s obojručnou činkou

Silový trh jednoručky

Trh jednoduručky predstavuje plynulý pohyb jednoručky až nad hlavu. Základný postoj je o trochu viac ako je šírka ramien. Päty sú zasadené do zeme. Medzi chodidlami sa v úvodnej pozícii nachádza činka. Pohyb zahajujeme sklánaním sa do pozície ako pri mŕtvom ťahu.

Chrbát je absolútne vyrovnaný. Pohyb zahajujem sedacími svalmi a hamstringami (zadná strana stehien). Činka sa dvíha popri tele. V okamihu, kedy je na úrovni panvy, nastáva dynamické zrýchlenie. Týmto zrýchlením pohybu a „prerazením“ panvy vpred činku odľahčím. Činka je pocitovo ľahšia.

Dráha činky je rovnobežne s telom počas celého pohybu. Je chybou ak sa činka vzďaľuje od tela. T.j. ak závažie je vyššie ako lakeť. Najprv ťahám lakeť a až nad úrovňou ramien dotláčam činku.

Trh do polodrepu

Prvá časť trhu je zhodná so silovým prevedením. V okamihu kedy činka dosiahne úroveň ramien, sa zatlačím medzi činku a zem. Telom sa tak dostávam pod závažie a z podrepu dotláčam činku nad hlavu.

Chyby

– Nespevnený a guľatý chrbát

– Predčasný pohyb jednoručky – zapojenie paže predbieha vertikálny pohyb nôh a trupu.

– Nedopínanie ruky nad hlavou

Príručka pre CrossFit  – v spolupráci s CrossFit Pressburg Cvik vysvetľuje Jozef Porubský