Tréningový plán len s prázdnou olympijskou tyčou

87358699

Podobné tréningy sú účinné. Na prvý pohľad tak nevyzerajú. Je dôležité udržiavať si pri nich vysokú koncentráciu, byť mentálne odolný a očakávať značnú mieru únavy.

Na vykonanie celej cvičebnej jednotky budete potrebovať len klasickú olympijskú tyč (hmotnosť 20kg, bez akýchkoľvek ďalších závaží). Pôjde teda o malé zaťaženie a cieľom je vykonávať veľa opakovaní pre jednotlivé cviky, keďže sa jedná o tréning na rozvoj kondície a silovej vytrvalosti.

Pre koho môže byť tento systém vhodný

Kladiete vo svojom tréningu väčší dôraz na dobrú kondíciu a silovú vytrvalosť?
Patríte medzi tých, ktorých bežné a zaužívané formy kardia začínajú miestami nudiť?
Chcete zvýšiť pestrosť tréningového programu?
Hľadáte nové stimuly, ktoré posunú vašu fyzickú pripravenosť opäť o niečo ďalej?
Radi sa porovnávate a súťažíte?

Ak ste odpovedali na niektoré z týchto otázok kladne, skúste tento tréning. Majte však na pamäti, že v ňom pôjde o veľký objem práce. Z tohto dôvodu nie je vhodný na pravidelnejšie používanie. Ideálne je, keď ho citlivo zaradíte k svojmu bežnému programu a využijete ho párkrát do mesiaca (zhruba 2-3krát za mesiac).

Takéto typy tréningov zvyknú používať mnohí siloví a kondiční tréneri. Autorom nasledujúceho je Tom Kelso. Uveďme si konkrétnu schému (cviky vykonávajte v uvedenom poradí):

1. tlak na rovnej lavičke: za veľmi dobrý výsledok u žien sa považuje vykonanie viac ako 100 opakovaní, u mužov je to viac ako 200.

Takéto čísla berte s nadhľadom a len pre zaujímavosť. Každý má úplne inú kondíciu a má sa snažiť súťažiť sám so sebou. 

Tyč počas tejto dlhej série nemáte odkladať naspäť do stojanov, no dovolené sú občasné a krátke pauzy medzi opakovaniami v hornej alebo dolnej pozícii (tyč je stále v rukách; toto bude platiť pre každý cvik).

2. príťahy v predklone: za veľmi dobrý výsledok sa dá považovať aspoň 60 opakovaní pre ženy a aspoň 100 opakovaní pre mužov.

Berte do úvahy aj to, že tento cvik s pribúdajúcimi opakovaniami kladie vyššie požiadavky na stabilizačné svalstvo ako tlak na lavičke. Hĺbku predklonu a miesto kam ťaháte činku si môžete počas série mierne meniť, no vždy dodržiavajte správnu techniku.

3. ramenné tlaky v stoji: od tohto cviku už nie sú udávané všeobecné hranice počtov opakovaní. V tomto okamihu bude už väčšina svalových skupín vrchu tela pomerne dosť vyčerpaná.

Snažte sa jednoducho urobiť čo najviac technicky dobrých opakovaní. Nepomáhajte si nohami – nejde o výrazový tlak, ale klasický ramenný tlak.

4. Príťahy k brade: nemykajte činkou, ale ťahajte ju hore čisto. Šírku úchopu môžete počas série mierne meniť a prispôsobovať.

5. tricepsové extenzie (francúzsky tlak): môžu byť vykonávané v stoji alebo v ľahu. Ak ste na tom v tomto čase kondične horšie a príliš unavené sú aj stabilizačné svaly, vyberte si verziu v ľahu.

6. bicepsové zdvihy v stoji: neklamte samých seba a nepomáhajte si prílišnými pohybmi trupu.

Dôležité poznámky:

– Ide o skutočne efektívny systém na podporu kondície a rozvoj vytrvalosti svalov. Pre každý cvik platí, že opakovania máte vykonávať dovtedy, kým ich ešte zvládate robiť technicky správne a v plnom rozsahu.
– Po každom cviku nasleduje pauza maximálne 90 sekúnd.
– Ak cítite, že to bolo pre vás až príliš náročné, postačí absolvovanie jedného okruhu. Naopak ak vám ešte zostalo dostatok síl, vykonajte celý okruh ešte raz. Počítajte s tým, že počty opakovaní v druhom okruhu sa znížia približne o jednu tretinu až o jednu polovicu.
– Zapisujte si počty vykonaných opakovaní, aby ste si vedeli účinnejšie merať progres.
– Ako vidíte, tréning je pôvodne zložený z cvikov na vrch tela. Ako ale uvádza sám autor, nie je problém pridať aj pár základných cvikov na spodok (napríklad drep ako prvý a výpony lýtok ako posledný cvik).

Záleží to od toho, aké sú vaše primárne fyzické aktivity. Ak je pre vás napríklad veľmi dôležité udržiavať si v určitom období čerstvosť a dynamické schopnosti nôh na vyššej úrovni, nezaraďujte cviky na spodok. Taktiež ich môžete vynechať, ak váš bežný tréningový plán obsahuje celkovo veľa prevedení na dolnú časť tela.

– Keď nie ste zvyknutí na podobné typy tréningov s veľkým pracovný objemom, aj keď ide len o ľahšie zaťaženie v podobe prázdnej tyče, očakávajte určité svalové horúčky.
– Skúste na to nahovoriť aj svojho tréningového partnera alebo viacerých kamarátov z miestnej posilňovne a vytvorte si malú súťaž, kto urobí celkovo najviac opakovaní.
– Ženy a silovo slabší jedinci môžu pre tento systém využiť aj inú, ľahšiu tyč.
– Takýto náročný tréning nie je vhodný pre úplných začiatočníkov. Svaly by si na záťaž mali zvyknúť postupným zaťažovaním

Foto zdroj: thinkstock