Tréning v chladnom počasí

Výskumy preukázali, že tréning v chladnom počasí nielen zvyšuje vašu vytrvalosť, ale pôsobí aj preventívne na vaše zdravie a pomôže vás udržať počas dlhého zimného obdobia šťastnými.

Tréning v chladnom počasí

Beh na sviežom vzduchu

Zdá sa byť až neuveriteľné, ako teploty dokážu ovplyvniť výkony športovcov. Mnohí z vás asi nevedia, že ideálna teplota pri behu maratónu je 5 stupňov Celzia. Samozrejme, nikto od vás nežiada, aby ste každý večer odbehli maratón. Pri nepredvídateľnom počasí sú omnoho efektívnejšie behy na krátke úseky. Ideálny je hodinový beh, pri ktorom meníte intenzitu, čím sa následne zvyšuje a znižuje tepová frekvencia. Pokúste sa o plynulý, neprerušený beh, pozostávajúci z joggingu (65-75 % maximálnej tepovej frekvencie) a zrýchleného behu (85-90 % maximálnej tepovej frakvencie).

Studený vzduch

Studený, niekedy až mrazivý vzduch, dokáže poriadne zadýchať aj profesionálneho športovca. To je však veľmi pozitívna vec, pretože behanie v mraze núti ľudské telo využívať kyslík efektívnejšie. Pravidelný tréning pri takýchto poveternostných podmienkach dokáže zvýšiť vytrvalosť až o 29%.

Populárny, či ak chcete nepopulárny, je tzv. fartlek, ktorý pozostáva z 10 minútového zahrievacieho joggingu, nasleduje 30 sekundový šprint a 90 sekundový regeneračný jogging. Striedanie rytmu opakujeme trikrát, pričom znižujeme časový interval regeneračného joggingu vždy o 15 sekúnd. Behanie v mrazivých podmienkach je perfektnou prípravou pre budovanie kondície do celého nasledujúceho roku.

Preventíva

Zostať aktívnym aj počas zimy je najlepšou obranou proti prechladnutiu a chrípke. Výskumy preukázali, že imunitný systém športovo aktívneho človeka je až o 20-30% odolnejší voči ochoreniu. Pre tréning v chlade sa vyžaduje vhodné oblečenie udržujúce svalstvo v teple, ale dôležité je taktiež telo neprehriať.

Spaľovanie nadbytočných tukov

Ak sa chcete zbaviť nadbytočného tuku, než nevyhnute potrebujete pre prežitie zimy, dobrou správou je, že klesajúce teploty vám pomôžu zbaviť sa ho rýchlejšie. Spaľovanie kalórií v ľudskom tele je v chladnom počasí vyššie, pretože telo musí vynaložiť väčšiu energiu pre vytvorenie tepla. Výsledný efekt je naozaj prekvapujúci.

Odbúranie depresie

Po upršanej jeseni prichádzajú kratšie dni a dlhé zimné večery. To však neznamená, že telo prechádza do režimu nič nerobenia a vy upadnete do hlbokých depresií. Tréning v tomto období stimuluje serotonín až štvornásobne účinnejšie v porovnaní s antidepresívami. Hladina serotonínu ovplyvňuje v centrálnom nervovom systéme vznik nálad. Jeho nedostatok spôsobuje zníženie prenosov nervových vzruchov, zmeny nálad, celkovú depresiu, poruchy spánku, podráždenie až agresivitu. Úplne postačí, ak sa denne venujete 30 minút behu, skokom, drepom, alebo švihadlu.

Foto zdroj: thinkstock