Tetovanie a magnetická rezonancia

tetovanie a magnetická rezonanciaKrásne vyšportované telo aktívnych ľudí v dnešnej dobe často krášli zaujímavé tetovanie. Bez rozdielu veku či pohlavia sa mnohí ľudia dávajú tetovať z rôznych príčin.

Pre viacerých je tetovanie estetickým doplnkom celkového vzhľadu. Na druhom brehu sa samozrejme nájdu aj odporcovia, ktorí tento spôsob skrášľovania ľudskej pokožky odsudzujú.

Poďme sa však na tento prvok aplikovaný do kože človeka pozrieť z iného uhla pohľadu – a to v priamej súvislosti medzi tetovaním a medicínskym vyšetrením – presnejšie metódou magnetickej rezonancie.

U profesionálnych či aktívnych športovcov sú lekárske vyšetrenia spravidla častejšie – nielen z dôvodu previerky ich zdravotného stavu, ale aj preto, lebo pri aktívnom spôsobe života sa prirodzene stávajú aj drobné či väčšie úrazy.

Magnetická rezonancia pri športovom zranení

Magnetická rezonancia (MR) vo všeobecnosti slúži na diagnostiku poškodení mäkkých tkanív (svalov), kĺbov, mozgu či miechy. Veľmi často sa využíva pri identifikácii zranení pohybového aparátu a funguje na základe magnetickej reakcie s atómami vodíka. Výsledný obraz MR sa vytvára pomocou elektromagnetickej energie. Ak má ísť človek s tetovaním na vyšetrenie technikou magnetickej rezonancie, mal by pred tým poznať niekoľko faktov.

Prvý klasifikovaný prípad reakcie tetovania a magnetickej rezonancie bol zaznamenaný v roku 1997 doktorom Kredsteinom. Na základe reakcie pacientky, ktorá sa prejavila náhlym silným pálením pokožky v oblasti tetovania po vstupe do zariadenia vykonávajúceho MR, bolo zistené, že reaktívne častice tvorili molekuly oxidu železitého, ktorý sa nachádza v niektorých starších a nekvalitných farbivách používaných na tetovanie.

Ostatné zložky farbíva – obsahujúce zlúčeniny uhlíka, titánu či medi – zostali bez reakcie. Pacientka musela okamžite absolvovať odstránenie kože obsahujúcej tetovanie a následne dokončiť MR vyšetrenie.

Takáto drastická metóda je však výnimočným riešením. Na danú situáciu ponúkli prijateľnejšie riešenie doktori Kanal a Shellock, ktorí zistili, že previazanie tetovaného miesta ľadovým obkladom a obväzom môže výrazne zmierniť príznaky reakcie.

Ako je to teda s bezpečnosťou tetovania a MR vyšetrenia?

Musíme sa vzdať tetovania ak sa nechceme obávať problémov s týmto vyšetrením? Odpoveď možno mnohých poteší – nie je to nevyhnutné. Tetovania naďalej môžu zdobiť vaše telo, avšak treba učiniť opatrenia, aby ste sa danej reakcii s istotou vyhli.

Najistejším spôsobom je pri výbere tetovania dbať na to, aby použité farbivo neobsahovalo látky, ktoré reagujú s elektromagnetickým poľom. V súčasnosti sú všetky kvalitné tetovacie štúdia vybavené certifikovanými farbami, ktoré sú pravidelne a prísne kontrolované.

Spýtali sme sa na názor priamo profesionálneho tatéra Mira Kovačeva zo štúdia Morty Tattoo:

„V prípade magnetickej rezonancie môže nastať problém v podstate iba s farbami, ktoré sú vyrábané starými technológiami, nie sú certifikované a nespĺňajú normy. Obsahujú kovové častice, ktoré reagujú v elektromagnetickom poli a spôsobujú pri vyšetrení pálenie. Farby, ktoré dnes využíva každý seriózny profesionál, sú kontrolované kvôli maximálnemu povolenému obsahu niektorých látok, práve preto, aby sa zamedzilo akejkoľvek nepriaznivej reakcii. Ak si chcete byť istí nezávadnosťou farby a správnou aplikáciou, navštevujte iba štúdia a tatérov, ktorí spĺňajú kritéria hygienickej kontroly a používajú kvalitné certifikované farby. Ja sám som pred absolvovaním MR mal obavy, keďže mám mnoho tetovaní, avšak ukázalo, sa, že moje obavy boli zbytočné, keďže použité farby spĺňajú všetky prísne normy.“

Okrem toho, že si vyberiete kvalitné služby, ktoré využívajú certifikované farby, je vhodné informovať o prítomnosti tetovania aj medicínsky personál pred vyšetrením MR. Pod pojmom tetovanie sa myslí nielen klasický motív vyobrazený na pokožke, ale aj kozmetické zákroky ako tetovanie obočia, línie očných rias, línie pier či permanentná farebná výplň pier.

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445217/
http://www.livescience.com/32801-do-mri-machines-affect-tattoos.html