Testosterón ako doping

Testosterón ako doping

Účinky testosterónu sú pre naše telo známe už dlho. Rovnako dlho je na svete aj umelo syntetizovaný testosterón. Jeho využitie v športe sa začalo hlavne po zavedení dopingových skúšok v sedemdesiatych rokoch. Pre športovcov bolo výhodnejšie užívať anabolické steroidy , ale pred súťažou ich museli vysadiť, aby sa pri dopingovej skúške v ich tele nenašli zakázané látky.

Postupy, ktorými sa hľadali zakázané látky boli účinné niekoľko týždňov dozadu pred súťažou. Športovec preto v dostatočnom predstihu tieto látky vysadil a nahradil ich testosterónom, ktorý má podobné účinky. Keďže je testosterón prirodzenou látkou tela nedalo sa dokázať jeho dopingové užívanie. Ťažkosti dokazovania externého užívania tohto hormónu spôsobila aj skutočnosť, že hladina je u každého človeka iná a v priebehu trénovania kolíše.

Filozofia zisťovania zakázaných látok bola založená len na jedinom. Buď sa látka v tele nachádzala, alebo nie. Nezáležalo na tom, či športovec užíval úmyselne zakázané preparáty, alebo len užil liek na prechladnutie. Ak výsledok testu preukázal zakázanú látku, znamenalo to dištanc. Bolo preto potrebné prejsť od systému pozitívneho nálezu k nálezu množstevnému.

Problém však bol, akú hranicu určiť. Jej úroveň je totiž u ľudí rozdielna a vplyvom rôznych pohybových aktivít sa rozdiel môže ešte prehĺbiť. Dnešné zisťovanie vychádza zo skutočnosti, že počas prirodzenej tvorby testosterónu v tele vzniká aj iná steroidná látka – epitesterón. Väčšina ľudí ich má v pomere 1:1. Prijatá hranica 6:1 (testosteron : epitesterón) bola dostatočná, aby zabránila usvedčeniu nevinných športovcov. Takto stanovená hranica síce chráni z normy vybočujúcich športovcov, no na druhej strane dáva dostatočne veľký manévrovací priestor do rúk športovcom s normálnym hormonálnym profilom.

Tento príspevok bol len informačný. Ak chcete zvýšiť hladinu testosterónu, skúste trénovať 2 až 3 krát denne po 45 až 60 minút. V žiadnom prípade nepoužívajte synteticky pripravený testosterón. Môže sa stať, že takéto užívanie zastaví jeho prirodzenú produkciu v tele.

Poznámka: Kanadský atlét Ben Johnson je asi najznámejšou športovou osobnosťou v súvislosti s pozitívnym nálezom zvýšenej hladiny testosterónu. Po tom, ako bol po druhý krát usvedčený zo zneužitia tejto látky, bol verdikt jednoznačný – doživotný dištanc.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Agility frekvenčný rebrík dvojrad Dĺžka rebríka: 4 m / 2 rady

65,00 €

Sport-Thieme Agility frekvenčný rebrík dvojrad Dĺžka rebríka: 4 m / 2 rady Kúpiť

Softbalový SET

26,90 €

Softbalový SET Kúpiť

Tunel na preliezanie s výstužou 185cm

65,00 €

Tunel na preliezanie s výstužou 185cm Kúpiť